Čtvrtek 6. října 2022
Svátek slaví Hanuš, zítra Justýna
Oblačno 20°C

„Šťouráním“ v nose čest netrpí: Testování ve firmách může pokračovat, rozhodl soud

Autor: ČTK - 
8. dubna 2021
15:10

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrh na zrušení opatření ministerstva zdravotnictví, které v březnu odstartovalo testování zaměstnanců ve firmách. Povinnost podrobit se testování na koronavirus podle soudu vyplývá z pandemického zákona, opatření ministerstva jen upravuje podmínky a rozsah. Ani výtěr z nosní dutiny, který je nejinvazivnější formou antigenního testování, neznamená takový zásah do integrity nebo lidské důstojnosti, aby kvůli tomu bylo nutné rezignovat na testování zaměstnanců, uvedl NSS.

Návrh na zrušení opatření podal dělník Tomáš Sawkiw, jenž pracuje ve výrobě autodílů. K soudu osobně nepřišel, zastupoval ho advokát Norbert Naxera. V jednací síni nebyli ani zástupci ministerstva zdravotnictví, písemně opatření hájili.

Naxera uvedl, že testování je zdravotní úkon, se kterým musí lidé souhlasit. Zaměstnanci ve firmách ale v případě odepření testu podle Naxery dostávají vytýkací dopisy a hrozí jim výpověď. Jde o nezákonný útisk občanů, dodal. Zpochybňoval také smysl a efekt testování. Podle soudu se ale nepodařilo Naxerovi zpochybnit alespoň částečný přínos antigenního testování ve firmách v boji s pandemií koronaviru.

Čtvrteční veřejné jednání bylo první svého druhu. Přezkoumávání opatření ministerstva zdravotnictví vydaných podle pandemického zákona je novou pravomocí NSS. Předseda senátu Filip Dienstbier na začátku vyzval účastníky řízení, aby se drželi právní argumentace a vynechali politická prohlášení, později musel Naxeru několikrát přerušovat, když se vyjadřoval obecněji k dalším opatřením a pandemii koronaviru. Před budovou soudu dnes demonstrovalo několik lidí proti testování jak ve firmách, tak zejména ve školách.

„S lidmi zacházeno jako s dobytkem“

Mimořádné opatření vydalo ministerstvo zdravotnictví. Prakticky z něj plynula nutnost zorganizovat testování ve firmách s více než 250 zaměstnanci, protože na pracovišti směli být od 12. března jen ti, kteří v posledních sedmi dnech podstoupili test s negativním výsledkem. Povinnost firemního testování se v ČR dalšími opatřeními ještě měnila a rozšiřovala. „Připadá mi, že je s lidmi zacházeno jako s dobytkem,“ řekl Naxera k povinnému testování. Rozhodnutí soudu označil za alibistické a formalistické. Po poradě s klienty zváží ústavní stížnost.

Podle pandemického zákona, který platí od konce února, přezkoumává mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví právě NSS. Postupně obdržel více než deset podnětů, některé ale předal k projednání Městskému soudu v Praze. Kvůli povinnému testování ve firmách se na NSS obrátily také Nezávislé odbory Teva Czech Industries, což je výrobce léčiv.

Nesouhlasí například s tím, že po odmítnutí testování vzniká překážka v práci na straně zaměstnance, který tak nemá nárok na náhradu mzdy. Kritizují také to, že zaměstnavatel nakládá s daty o zdravotním stavu pracovníků. Veřejné jednání NSS svolal na 14. dubna.

Omasta ( 1. května 2021 22:39 )

Protože jsi ovce, jejíž tělo zneužívá kovidová mafie pro své zbohatnutí. A ty to podporuješ ke škodě obyvatelstva. Musíš na testy chodit nedobrovolně a ze strachu, že ti nedají výplatu, udržuješ při životě virus a restrikce. Lidi kvůli tvé slabosti nevydělávají a krachují. Svou kolaborací ničíš lidem životy a školákům budoucnost.

jajas ( 8. dubna 2021 18:57 )

Nechápu....chodím na testy 1x týdně a nezdá se mi, že by to bylo něco, co by člověk nezvládl.... Za minutu po odběru už nic necítím a jsem v poho. Někteří jsou asi nějaké citlivky nebo co....?

panda82 ( 8. dubna 2021 16:16 )

Štourání čest ne ale chuť na celý den v háji

salto ( 8. dubna 2021 16:08 )

Vosel zůstane voslem, byť by měl zlatou uzdu a hnal bys jej do Paříže...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa