Středa 21. duben 2021
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Polojasno, déšť 15°C

Koronavirus může proniknout do oka: Lékař řekl, proč je důležité mít správně nasazený respirátor

Autor: ula - 
7. dubna 2021
05:00

Únava, zvýšená teplota, bolest hlavy, ztráta čichu a chuti – to jsou nejčastější příznaky, které postihují lidi nakažené nemocí covid-19. Onemocnění ale může provázet řada zrakových obtíží. Problémy s očima mohou být také prvním signálem nákazy. Stále více studií ale poukazuje na zhoršující se zrak nakažených lidí. Pacienti si často stěžovali za světloplachost nebo bolest očí. Jaké mohou být komplikace po odeznění nákazy? A proč je důležité si správně nasadit respirátor?

Jak uvedla studie uveřejněná v časopise BMJ Open Ophthalmology 81 % zkoumaných pacientů s covidem-19 mělo problémy s očima, které pociťovali do dvou týdnů od výskytu prvních příznaků. 80 % z nich uvedlo, že problémy odezněly za dalších 14 dní. Pacienti dále uváděli jako komplikace během nákazy bolesti očí, přičemž 16 % z nich je uvedlo jako jeden z příznaků. 18 % pacientů navíc uvádělo, že se u nich objevila světloplachost a 17 % si stěžovalo na svědění očí.

Koronavirus a zánět spojivek

Koronavirus může v některých případech dokonce proniknout dovnitř oka. V laboratořích v USA byl koronavirus prokázán ve sklivci a na vnitřní ploše rohovky. 

Existence očních příznaků u pacientů s covidem-19  je podle jednotlivých studií udávána v rozmezí od jednoho do 32 procent. „Postižena může být jak spojivka a rohovka, tak i oční sítnice. Pacienti nejčastěji udávají zčervenání oka, světloplachost, dále bolest očí nebo zhoršené vidění.

Nejfrekventovanější oční diagnózou v souvislosti s koronavirem je zánět spojivek. Nezřídka jsou přítomny symptomy takzvaného suchého oka, které provází nepříjemné řezání nebo pocit cizího tělíska v oku. Tyto pocity se mohou stupňovat v souvislosti s prací na počítači, s mobilem nebo v důsledku dlouhého pobytu ve vnitřních prostorách,” vyjmenovala Drahomíra Baráková, primářka oční kliniky Gemini.

Onemocnění sítnice

Onemocnění koronavirem může v důsledku celkové zátěže organismu vést i ke zhoršení už přítomných očních onemocnění. „Nejčastěji jsou to onemocnění sítnice, která jsou spojena s nahromaděním tekutiny v sítnici - může dojít ke zhoršení již existujících otoků,  věkem podmíněné makulární degenerace, zejména její vlhké formy, nebo k rozvinutí či zhoršení takzvané centrální serózní chorioretinopatie,“ řekl Robert Kadlec, vedoucí sítnicového centra oční kliniky.

Problémy po odeznění nákazy

Problémy se zrakem se ale mohou objevit i po odeznění koronaviru, kdy dochází především ke změnám v množství i kvalitě slzného filmu a vzniku rohovkových poškození s následným mlhavým viděním. „Během léčby onemocnění rohovky u takzvaného postcovidového syndromu se doporučuje dostatečný příjem vitaminu C, který má antistresový a antioxidační účinek, vitaminu E pro jeho antioxidační účinek a vitaminu A, který podporuje regeneraci nervů. Ke zmírnění příznaků se v těchto případech kromě léčby základního onemocnění doporučuje aplikace umělých slz, očních gelů a mastí do oka a správné nasazení respirátoru,” popsala Baráková.

Špatně nasazený respirátor škodí očím

Právě správné nošení respirátoru je pro prevenci vzniku očních problémů zásadní. „I správně nasazený respirátor ve většině případů nasměřuje část vydechovaného vzduchu do očí. Způsobuje to osychání očí a zhoršuje nepříjemné pocity. U lidí s covidem-19 může vydechovaný vzduch zvyšovat riziko postižení očí koronavirem. Proto je důležité mít respirátor nasazený co nejpečlivěji. Samozřejmostí je pravidelná výměna respirátoru za nový, protože může být sám o sobě zdrojem infekce,” vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta očních klinik.

Češi zanedbávají prevenci

Vedle koronaviru mají na zhoršující se zrak Čechů vliv i odklady návštěv očních lékařů. „Samostatnou skupinou zrakových obtíží jsou ta, která s pandemií souvisí nepřímo. Vznikají v důsledku zanedbání kontrol nebo oddalování návštěvy lékaře pro nově vzniklé potíže ze strachu z nákazy. Tato skupina následků je nejširší a v plném rozsahu se pravděpodobně ukáže až po skončení pandemie,” uzavírá Kadlec.

Video Lékařka o oční nemoci Uveitidě - Andrea Ulagová, Jan Jedlička

tomik007 ( 7. dubna 2021 05:10 )

👁 Samozřejmostí je pravidelná výměna respirátoru za nový. 💰a sme doma 🤠

Zobrazit celou diskusi
Další videa