Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení -2°C

Babiš nechápe otevírání škol podle okresů a rotaci žáků. Opřel se do Smejkalovy skupiny

Autor: ČTK - 
2. dubna 2021
13:42

Premiér Andrej Babiš (ANO) nechápe, proč se do škol a školek vrátí jen část dětí. Řekl to dnes Českému rozhlasu Radiožurnálu. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve čtvrtek oznámil, že od 12. dubna by se do škol měly vrátit děti z prvního stupně základních škol a do školek by se měli vrátit předškoláci. Na prvním stupni ZŠ bude rotační výuka, kdy se děti budou střídavě učit na dálku a ve škole. Babiš dnes také zkritizoval návrh odborné skupiny při ministerstvu zdravotnictví na otevírání škol podle epidemické situace v okresech. Všechny školy, vyjma škol určených pro děti zdravotníků, hasičů či třeba policistů, jsou v Česku zavřené od 1. března.

„Nechápu, proč v mateřských školách se mají vracet jenom šestileté děti, proč první stupeň jde na rotaci,“ prohlásil premiér. „Ptal jsem se, jestli je to podle výskytu infekce. Bylo mi řečeno: Ne, je to podle mobility,“ dodal.

Nerozumí podle svých slov ani návrhu Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), která v březnu vznikla při ministerstvu zdravotnictví. Odborníci ze skupiny ve čtvrtek uvedli, že by se školy měly otevírat podle výše tzv. reprodukčního čísla R a výskytu nákazy v jednotlivých regionech. Reprodukční číslo udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že pokud bude reprodukční číslo v okrese nad hodnotou jedna, což znamená posílení epidemie, návrat žáků se zřejmě o týden odloží.

„Já jsem to úplně nepochopil, proč najednou MeSES přichází s nějakým faktorem R podle okresů,“ řekl dnes rozhlasu Babiš. Vláda ještě musí podle něj plány na otevírání škol projednat v úterý ráno.

ODS kritizuje, Piráti vidí pozitiva

Zástupci škol přitom označili ve čtvrtek podmínky návratu části žáků do škol za přijatelné. Důležité je, aby se děti do škol vrátily, řekli ČTK předsedové Unie školských asociací a Asociace ředitelů základních škol Jiří Zajíček a Michal Černý. Rotační výuku považuje Zajíček za akceptovatelný kompromis.

Video  TK ministra zdravotnictví Jana Blatného, ministra školství Roberta Plagy a hlavní hygieničky ČR Pavly Svrčinové  - abl
Video se připravuje ...

Plán ale kritizují zástupci sněmovní opozice. Vadí jim zejména otevírání škol podle situace v okresech. „Vládní protiepidemický systém PES, který vycházel z údajných přesných epidemických dat, nikdy pořádně nefungoval. A proč se najednou má zrovna otevření škol stát předmětem takových experimentů?“ sdělil třeba místopředseda ODS Martin Baxa. Například podle Pirátů však systém v lokalitách s příznivou situací umožní otevřít školy rychleji pro širší skupiny dětí, ale naopak i rychle zasáhnout tam, kde by se epidemie horšila.

krapotkin ( 2. dubna 2021 15:22 )

Kdyby Babiš nechápal jenom tohle, bylo by všem hej.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud