Neděle 17. října 2021
Svátek slaví Hedvika, zítra Lukáš
Polojasno 12°C

Dánsko a Norsko pozastavují očkování od firmy AstraZeneca. Britové si za ní stojí

Autor: ČTK - 
11. března 2021
15:10

Dánské zdravotnické úřady dnes oznámily, že z preventivních důvodů na 14 dní pozastavují očkování proti nemoci covid-19 vakcínou od firmy AstraZeneca. Důvodem jsou zprávy o výskytu závažných případů krevních sraženin u několika lidí, kterým byla vakcína podána. Později se k Dánsku připojilo s obdobným opatřením i Norsko a u jedné šarže i Itálie, informovala agentura Reuters. Britský lékový úřad vzkázal lidem, že se nadále mají nechat očkovat vakcínou proti covidu od firmy AstraZeneca. Podle premiéra Borise Johnsona je přípravek bezpečný.

Je zdokumentováno, že vakcína je bezpečná a efektivní. Musíme ale reagovat na zprávy o možných vážných vedlejších účincích zaznamenaných jak v Dánsku, tak v dalších evropských zemích,“ uvedl na tiskové konferenci ředitel dánské Státní rady pro zdravotnictví Sören Broström. Dánska se týká jeden případ úmrtí.

Dánské úřady uvedly, že v tuto chvíli nelze určit, zda je mezi vakcínou a výskytem krevních sraženin nějaká souvislost. Ministr zdravotnictví Magnus Heunicke zdůraznil, že Kodaň vakcínu od firmy AstraZeneca neodmítá a že pozastavení jejího používání je preventivním opatřením, které má poskytnout čas pro důkladnější prošetření komplikací.

„Norská agentura pro léčivé přípravky nyní shromažďuje veškerou dokumentaci, aby zjistila, jestli mají krevní sraženiny s vakcínou souvislost. Jsme v kontaktu s Dánskem, abychom získali více informací,“ prohlásil Steinar Madsen z agentury. „Doufáme, že ty souvislosti neobjevíme,“ dodal Madsen.

Dánský i norský očkovací program se kvůli dočasnému vyřazení vakcíny od firmy AstraZeneca prodlouží; v Dánsku to bude o čtyři týdny. Dánská vláda očekává, že všichni Dánové budou naočkováni do 15. srpna.

Prst zdvihli i Rakušané

Na možné problémy s vakcínou firmy AstraZeneca poukázalo v posledních dnech také Rakousko. Jednu z šarží přestala země používat poté, co jedna z naočkovaných zdravotních sester z nemocnice ve městě Zwettl zemřela v důsledku vážných problémů se srážením krve a druhá byla ve vážném stavu s plicní embolií.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nicméně ve středu oznámila, že zmíněná šarže vakcíny je podle předběžného vyšetřování v pořádku. Očkování tedy podle EMA nebylo příčinou zdravotních potíží žen z Rakouska. Vakcinaci zmíněnou šarží následně přerušilo také Estonsko, Litva, Lotyšsko a Lucembursko, sdělila EMA.

Vakcínu, kterou vyvinula britsko-švédská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, EMA doporučila k podmínečnému využívání v zemích EU v únoru a očkuje se s ní také v České republice. V ČR ale nejde o šarži užitou v Rakousku. Kromě vakcíny od firmy AstraZeneca Česko používá vakcíny společností Pfizer/BioNTech a Moderna.

Některé státy rovněž již dříve rozhodly, že vakcínu AstraZeneca nebudou podávat lidem starším 65 let. Důvodem je skutečnost, že podíl starších osob zahrnutých do klinických studií byl relativně nízký, a data se proto týkala především efektivity v nižších věkových kategoriích. Firma AstraZeneca spekulace o nízké účinnosti své vakcíny u starších osob odmítá.

tomshark ( 11. března 2021 19:21 )

EMA je zárukou spolehlivosti. Popsané nežádoucí reakce jsou BĚŽNÉ! Vakcínu obdržely už desítky milionů pacientů v Británii, další miliony v Evropě. Zpochybňovat prověřené vakcíny a současně propagovat látku, o jejímž složení , způsobu výroby a klinických testech nemáme žádná data, považuji za podivnou politiku, nejspíše někým podnecovanou!

e.lesanova ( 11. března 2021 18:23 )

Ani EMA není zárukou 100% spolehlivosti, zrovna u AstraZenecy má spousta lidí velice nepříjemné reakce na vakcínu...bolesti kloubů, svalů, teplota, třes, bolesti hlavy...jak vyhodnotit, co je "v normě" ?? O výši účinnosti se rovněž vedou diskuze, ale ti, co jí mají na skladě, ji stejně budou chtít aplikovat...Tedy automatické házení negativ na Sputnik, jen protože byl vyvinut v RF, je průhledná podpásovka naší opozice a sená­torů­...Sa­mozřej­mě, že bychom všichni chtěli, aby každý lék byl co nejvíce "proklepnut", ale asi to zrovna v této době není úplně reálné a běží o čas...

tomik007 ( 11. března 2021 17:47 )

JESTE PAR ZEMI ODMITNE a BURESH bude mít dost vakcíny pro cezke důchodce 🪦

frantacizek ( 11. března 2021 17:18 )

tu Astru jsme měli eliminovat už dávno, jak jsem psal.Jediná její výhoda oproti ostatním je to skladování v přijatelných teplotách

Zobrazit celou diskusi
Další videa