Pátek 3. prosince 2021
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

„Snažím se páchat dobro,“ hájil se miliardář Sehnal, který dostal očkování přes odpor šéfa Bulovky. Rezignovat nehodlá

Autor: jza, ČTK - 
10. března 2021
21:21

Miliardář a někdejší místostarosta Prahy 18 Pavel Sehnal (ODA) sklízí od minulého týdne kritiku za to, že dostal přednostní dávku vakcíny proti covidu, přestože nepatří do prioritní skupiny. Zastupitelé z Letňan ho ve středu vyzvali, aby složil mandát zastupitele. Sehnal se s nimi spojil přes videokonferenci a líčil, proč vlastně očkování dostal, a hájil se tím, že se snaží konat dobro a podporovat boj proti epidemii nemoci covid-19. Trvá na tom, že na vakcínu měl nárok.

S informací o tom, že miliardář a předseda Občanské demokratické aliance dostal na počátku minulého týdne v pražské Nemocnici Na Bulovce vakcínu proti koronaviru, přišel server Seznam Zprávy.  Došlo k tomu i přes výslovný zákaz ředitele Jana Kvačka. „Ředitel mu ale explicitně vysvětlil, že nepatří do přednostní skupiny a dávku dostat nemůže,“ řekl dříve Blesku mluvčí Bulovky Šimon Štefanides.

Měl by rezignovat, míní zastupitelé

Po více než tříhodinovém dohadování schválilo zastupitelstvo Letňan usnesení, že Sehnal by měl složit mandát zastupitele. Usnesení odsuzující jeho postup a požadující rezignaci už dříve schválila rada městské části, nyní pro něj hlasovala i většina zastupitelů. Městská část také považuje Sehnalovy kroky za neetické. 

Podnikatel se na jednání připojil přes videokonferenci a před zastupitelstvem obhajoval, že na očkování měl nárok. Je mimo jiné předseda představenstva firmy Lázně Praha a domnívá se, že z hlediska práva to, že dostal vakcínu, problematické není. Ve firmě jsou podle něj zaměstnanci, kteří přichází do bezprostředního kontaktu s pacienty, a i skupina zaměstnanců, kteří patří do skupiny k očkování 1B. Jedná se o manažery i členy představenstva. „Žiji v dobré víře, že jsem žádné pochybení neučinil,“ řekl zastupitelům.

Byl to nátlak

Líčil jim, že ho k tomu, aby se nechal očkovat, nabádali spolupracovníci, protože se pohybuje mezi různými svými společnostmi a musí se stýkat s řadou lidí. Kolegové mu prý říkali, že může takto snadno přenášet nákazu. Zlomový byl podle něj okamžik, kdy se v jedné společnosti objevilo více než 100 covid pozitivních ze 160 zaměstnanců. „Pod tlakem události, že zásah v některých firmách byl takhle enormní, až 70 procent, tak jsem se cítil být povinován vyslechnout naléhavost kolegů a šel jsem se naočkovat,“ vysvětloval své pohnutky. Od spolupracovníků dostal dokumenty, že se může od 1. března nechat očkovat.

Mluvil také o tom, že podle něj pomáhá v boji proti koronaviru díky tomu, že jeho společnosti se podílí na testování. „Z tohoto pohledu se podílím na boji s covidem,“ myslí si.

Nevydával jsem se za lékaře

Dodal také, že se nikdy nevydával za lékaře. Jako povolání uvedl, že je majitel a ředitel. Podnikatel dále zastupitelům řekl, že Nemocnici Na Bulovce nabídl možnost bezplatného pronájmu jednoho patra svojí polikliniky pro vybudování očkovacího centra s kapacitou až 30 000 naočkovaných lidí měsíčně. Tato nabídka podle něj stále platí. „Snažím se páchat dobro, seč mi síly stačí, a pak se mi tady velmi obtížně poslouchá, jak se chovám nečestně, nezodpovědně. Necítím se tak,“ řekl závěrem.

Sehnal vlastní finanční skupinu SPGroup, pod níž spadá mimo jiné výstaviště v Letňanech a pojišťovna Slavia. V Čestlicích má aquapark a hotel. Od roku 2016 je předsedou znovuobnovené ODA. Po volbách v roce 2018 se stal v Letňanech místostarostou, loni v srpnu jej však zastupitelé odvolali s tím, že prosazuje vlastní obchodní zájmy na úkor Letňan. Sehnal výtky odmítl, nefunguje podle něj naopak vedení radnice. Městskou část Praha 18 tvoří katastrální území Letňan a má zhruba 20 000 obyvatel. Její zastupitelstvo má celkem 19 členů.

Video Maláčová o covidu: Všichni máme nervy nadranc! Co řekla o penězích, rozvolnění či podvodech firem? - Jakub Veinlich/Jan Jedlička

Pollo ( 11. března 2021 07:43 )

Klon devadesátek je i Babiš. A přesto tolik voličů svůj osud svěřuje do jeho rukou. Ono moc těch slušných miliardářů nebude. I takový olomoucký Hubáček do životopisu neuvádí, že původ jeho majetku je v obchodu se zbraněmi. A dnes se tváří jak farář. A takových je.

slafkins ( 11. března 2021 00:23 )

No ten hudebník odGotta taky dostal vakcínu a kde je teď?

otrusnik ( 10. března 2021 22:17 )

Nenažraný zmetek. Klon 90sátek. Nechá si platit miliony za prázdnou náhradní nemocnici a teď si podvoden nechal naočkovat vakcínu. Co si o sobě tito záškodníci myslí.??

offline ( 10. března 2021 22:17 )

Tak zatim se moc nedaří, Sehnal. Kdybys chtěl začít, pošlu adresu na pár Bitcoinů, co ty na to?

priserak77 ( 10. března 2021 22:04 )

Totální lidský odpad, může mít peněz kolik chce, ale vždy bude jen gauner. To, že se teď bude snažit vykoupit nějakými nesmysly, mu stejně nepomůže. Tak hlavně, že mu Bulovka platila za tu "jeho" nemocnici.

Zobrazit celou diskusi
Další videa