Středa 25. května 2022
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, déšť 19°C

Chronicky nemocní vypadli z pořadníku očkování. Jsou pro nás priorita, brání se Blatného resort

Aktualizováno -
9. března 2021
16:05
Autor: ula - 
9. března 2021
05:15

Přes 40 pacientských organizací poslalo otevřený dopis ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO). Znepokojilo je oznámení, že se resort odchyluje od schváleného národního plánu očkování. Podle organizací je to signál, že pacienti s chronickým onemocněním, kteří měli podle strategie dostat vakcínu přednostně hned po seniorech nad 80 let a zdravotnících, zcela z pořadníku vypadli. Jak řekla mluvčí Blatného resortu Blesk Zprávám, chroničtí pacienti jsou pro ministerstvo velkou prioritou a na nikoho se nezapomnělo. Blatný dnes jednal s Pacientskou radou, jak sdělili Blesk Zprávám iniciátoři otevřeného dopisu, žádný s požadavků nebyl vyřešen.

Monika Melzerová, místopředsedkyně organizace DownSyndrom, vychovává dítě s Downovým syndromem (DS). Fakt, že se nebude postupovat podle původního plánu, podle ní zaskočil řadu rodin, které pečují o osoby s tímto syndromem.

„Ze zahraničních zdrojů víme, že u DS je sedmkrát vyšší riziko nákazy a desetkrát vyšší smrtnost. Pravděpodobně to souvisí s hypotonií a dalšími specifiky. Naší prioritou je očkování této rizikové skupiny. Byli jsme velmi rádi, že se v kategorii 1b s termínem očkování od 1. 3. objevila kategorie intelektově znevýhodněných osob a kategorie osob pečujících. Je velmi důležité očkovat vždy tyto osoby obě, jinak se dostaneme do situace, že osoba s DS bude očkovaná a pečovatel onemocní,“ uvedla Melzerová.

„Některé rodiny po oznámení možnosti registrovat se na očkování pro skupinu 1b v médiích, kontaktovali své praktické lékaře. Lékaři neměli nejmenší tušení o možnosti registrovat i osoby z této rizikové skupiny, pokud jsou mladší 70 let,“ upozorňuje Melzerová a dodala: Někteří i odpovídali v tom smyslu, že není DS rizikový v souvislosti s covidem.

Očkování jako vysvobození

Irena Pokorná (40)  trpí závažným a pokročilým autoimunitním onemocněním pojiva, choroba se nazývá seropozitivní revmatoidní artritida. 

„Jsem dva roky v invalidním důchodu třetího stupně, absolvovala jsem totální náhradu dvou kloubů (čelistní klouby), další klouby nejsou v dobrém stavu, připojily se též obtíže spojené s gastritidou a střevní kolitidou, chronické bolesti a celkové fyzické vyčerpání a extrémní oslabenost,“ popisuje Irena a pokračuje: „Trpím v souvislosti s tím  výraznými omezeními v každodenním životě a mnoho mi v něm nezůstalo: ztratila jsem kvůli nemoci možnost pracovat a vykonávat většinu běžných aktivit. Když se před rokem připojila pandemie covid-19, moje zbývající možnosti alespoň částečně kvalitního života se snížily úplně a ztratila jsem to nejdůležitější, co mi zbývalo: sociální kontakt.

Irena je v péči revmatologa, který ji doporučil k přednostnímu očkování proti covidu-19 ve skupině 1B. „Bohužel nemám možnost  se k tomuto očkování registrovat, a tedy být u praktického lékaře zařazena mezi prioritní pacienty,“ řekla žena. Praktický lékař si ji sice  po telefonické konzultaci ochotně zapsal jako zájemce o očkování, ale dostala  informaci, že od 1.3. bude očkována skupina 70+ a že se má později „připomenout“.

„Nyní ve strachu a bezmoci sleduji, že se o skupině chronických pacientů přestalo v médiích hovořit úplně a že se Registr pro naši skupinu neotevřel.   Život v přítomnosti vážné nemoci a zároveň ve strachu z nákazy  je sám o sobě zoufalý a v neustálé již roční izolaci se bohužel výrazně podepisuje i na mé psychice a vyvolává neúměrný stres,“ uzavírá Irena s tím, že na očkování čeká jako na vysvobození, získání zdravotního bezpečí a úlevy. 

Vzkaz Blatnému i Babišovi: Přibouchli jste pacientům dveře

42 pacientských organizací adresovalo ministrovi Janu Blatnému (za ANO) otevřený dopis, kde se pozastavují nad rozhodnutím nepostupovat podle schváleného národního očkovacího plánu. Ten počítal s tím, že chronicky nemocní pacienti budou očkováni ihned poté, co vakcínu dostanou senioři nad 80 let a zdravotníci. Rezervační systém je ale otevřený momentálně seniorům nad 70 let a pracovníkům škol.

„Chroničtí pacienti, kteří čelí vysokému riziku těžkého průběhu nebo i úmrtí na covid-19, z pořadníku náhle vypadli. Tímto rozhodnutím jste tyto občany zásadním způsobem znevýhodnili v přístupu k očkování. Takovým postupem jsme překvapeni a žádáme nápravu,“ uvádí se v dopise. Zároveň vyjadřují pochopení nad tím, že očkovacích látek je málo.

Pacientské organizace dále poukazují na to, že každá země země „postavila své očkovací strategie tak, že přednostně očkuje seniory a chronické pacienty, u kterých je epidemiologickými daty a modely podloženo, že mají výrazně vyšší riziko těžkého průběhu nebo i úmrtí na covid-19.“

Chroničtí pacienti se mohou dostat k očkování pomocí center specializované péče nebo u praktických lékařů, jak uvádí i web ministerstva. Ti však zatím někde nemají dostatek vakcín. Pacientské organizace vyčítají Blatnému i premiérovi Andreji Babišovi, že dalším chronickým pacientům přibouchli k vakcíně dveře.

Ministerstvo: Na nikoho se nezapomnělo

Podle mluvčí Ministerstva zdravotnictví Barbory Peterové dopis pacientských organizací resort obdržel a připravuje na něj odpověď.

„Ubezpečujeme, že na nikoho se nezapomnělo, již nyní jsou očkováni jako hospitalizovaní a dispenzarizovaní pacienti na základě zhodnocení rizika lékařem, tedy nyní jsou prioritní skupina spolu se 70+ u praktických lékařů,“ řekla Peterová.

„Chroničtí pacienti jsou pro Ministerstvo zdravotnictví vysokou prioritou. Ministerstvo s nimi průběžně komunikuje, a to standardními cestami, pacienti se podílí na připomínkování strategie i metodického plánu. Všechny pacientské organizace jsou také informovány prostřednictvím přímé e-mailové korespondence,“  doplnila mluvčí.

Ministr by se měl dnes odpoledne navíc setkat s Pacientskou radou a probrat s nimi možnosti očkování.

Pacientské organizace: Nikam jsme se neposunuli

Ministr dnes jednal o očkování s Pacientskou radou. Jak sdělil Blesk Zprávám Robert Hejzák z přípravného výboru Národní asociace pacientských organizací, „žádný z požadavků v otevřeném dopise se nikam neposunul“. 

„Centrální rezervační systém nebude pro chronické pacienty otevřen, k očkování se dostanou pouze přes svého praktického lékaře nebo centra specializované péče. Praktici a centra ovšem nebyli osloveni s pokyny, jak chronickým pacientům očkování nabídnout,“ uvedl Hejzák. Navíc upozornil, že existují dva různé seznamy diagnóz, které by se měly přednostně očkovat, ale pro praktiky je seznam údajně kratší, než seznam pro centra specializované péče. 

Pečující osoby nebudou podle Hejzáka zatím do očkování vůbec zařazeni, stejně tak nejsou vyřešeny situace, kdy praktický lékař nebo centrum není zapojeno do očkování.

„Desítky nebo spíše tisíce chronických pacientů teď budou obvolávat svá centra a způsobí zdravotnímu systému další nápor, než kdyby si doma u počítače objednaly očkování přes centrální rezervační systém v nejbližším očkovacím místě,“ uzavřel Hejzák.

Stanovisko ministerstva ke schůzce Blesk Zprávy zjišťují.

Video  Babiš tlačil na očkování 6 dávkami z jedné lahvičky, Česku se to vymstilo. Blatný připustil: Dodávají nám méně lahviček  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

Pepi53 ( 10. března 2021 09:35 )

Bude třeba ten Augiášův chlívek ve vedení státu uklidit a Babišovi,včetně jeho vládní smečky důrazně vysvětlit,že zde nejsou pro vytváření maximálního zisku pro sebe,ale pro občany a jejich potřeby.Babiš odmítá jakoukoliv zodpovědnost a myslí si,že je nedotknutelný,ale to se mu může ve velmi blízké budoucnosti vymstít!!!Jak se to říká:"Na KAŽDOU SVINI SE VAŘÍ VODA.

paralenka ( 10. března 2021 02:32 )

Píšu ony, protože se tím chlubí hlavně učitelky.

paralenka ( 10. března 2021 02:30 )

Do doktora máte podle vašeho psaného projevu daleko a víte kulové - nejde jen o učitele, ale i o jakéhokoliv asistenta, prostě i lidi, co neučí už pár měsíců a nejsou v kontaktu s dětmi! Nebo myslíte, že tělocvikáři, hudebníci či výtvarníci učili během krátkého pobytu dětí před Vánocemi ??? Myslím, že za dobu mého působení v oboru o tom dost vím, pro mě je tohle jednání neomluvitelné - je to politikaření a pouze úlitba rodičům, kteří doufají v otevření škol! Bohužel, ještě si počkají, zatímco ekonomika padne na hu*u! Vy snad vidíte naději, že to bude jinak???

paralenka ( 10. března 2021 02:15 )

Vy čekáte, ale mnozí "školští, už během prvního březnového týdne mají první dávku - Pfizzerem! Sprostota bez hranic! Nelžu, ony se tím ještě chlubí!

paralenka ( 10. března 2021 02:11 )

Čímž se potvrzuje, že Česko díky této vládě vyspělou zemí není! Jak by mohlo být, když se tu pokus o kapitalizmus hlavně pro ty, co byli ve správný čas na správných postech, míchá s metodami komunistických papalášů! Zřejmě je to právě tím, že se z nejvyšších komoušů stali právě ti "podnikatelé"! Babiš je toho zářným příkladem!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa