93 tisíc učitelů a pracovníků škol se přihlásilo k očkování. V pondělí senioři 70+
Zaměstnanci škol se ode dneška mohou registrovat na očkování proti covidu-19. Jako první by se měli do Centrálního registračního systému hlásit zejména učitelé a nepedagogičtí pracovníci ve věku od 55 let výš, případně ti, kteří zajišťují provoz otevřených škol. Tato kritéria ale nejsou závazná. K očkování proti covidu-19 se za sobotu zaregistrovalo 93.000 učitelů a dalších pracovníků škol. Celkově už systém zaznamenal 1,5 milionu registrací.
Výběr zaměstnanců s přednostním právem na vakcínu dostali za úkol ředitelé. V pondělí 1. března se připojí senioři nad 70 let, potvrdil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Od pondělí budou moci pacienty k očkování registrovat do svých ordinací také praktičtí lékaři, nezapojí se ale všechny ordinace.
Vakcíny AstraZeneca pro učitele
Rozdělení začátku registrace na sobotu a pondělí bylo podle Blatného nutné, aby se nápor na systém rozložil. Čas přihlášení, ani zdravotní stav ale podle něj nebude rozhodovat. Očkovací místa budou pacienty řadit podle věku.
U učitelů a dalších zaměstnanců škol by ředitelé měli preferovat starší 55 let, učitele ze školek, vyučující 1. a 2. třídy nebo poslední ročníky. Na místě očkování pak musí předložit potvrzení od zaměstnavatele.
Podle odhadu ministerstva je v regionálním školství zaměstnáno 330.000 lidí. Další etapa jejich očkování by měla následovat po dvou až třech týdnech. Počítá se pro ně s vakcínou AstraZeneca, kterou někteří senioři odmítají kvůli nejasnostem o její účinnosti.
Jak postupovat?
Hlásit se budou učitelé i senioři prostřednictvím centrálního registračního systému.
Opět bude nutné pro dokončení registrace potvrdit kód získaný prostřednictvím SMS na mobilní telefon.
Poté mohou lidé vybrat preferované očkovací centrum, učitelé ještě zadají svůj kód. Až bude mít volný termín, upozorní zájemce pomocí další SMS. Pak má termín pro přihlášení rezervovaný na 72 hodin, tedy na tři dny. Termín pro druhou dávku dostane automaticky. Pokud na SMS s termínem registrovaný nezareaguje, dostane ji ještě dvakrát a pak je mu registrace zrušena.
Do čtvrtka bylo v ČR podáno téměř 624.000 dávek vakcíny, zhruba 233.000 lidí už dostalo potřebné dvě dávky vakcíny. Už koncem prosince začalo očkování zdravotníků, od poloviny ledna se přidali senioři nad 80 let. Těch je v současné době registrováno k očkování zhruba polovina.
Ostatní mají oslovit právě praktičtí lékaři, kteří se od pondělí 1. března mohou také oficiálně zapojit do registračního systému a očkování. Nebudou očkovat lékaři ve všech ordinacích, přihlásilo se jich zhruba 3500 z asi 5500. Kromě osmdesátníků mohou podat vakcínu i mladším. Očkovat budou pouze své zaregistrované pacienty, ve svých systémech uvidí, jestli už vakcínu dostali třeba i jinde.
„Když ho bude praktický lékař považovat za člověka, který má stejné nebo vyšší riziko než běžný sedmdesátník, tak ho může do systému zaregistrovat a naočkovat,“ uvedl Blatný. Vakcínu mohou podávat také nepohyblivým pacientům u nich doma. V každém kraji také vznikne krajský koordinátor praktických lékařů.
Vakcíny budou podle ministra získávat jako dosud přes očkovací centra. Později se počítá s vakcínou AstraZeneca, která bude do ordinací standardně rozvážená distributorem a do budoucna dalšími výrobci.
Ministr kritizoval akci, při níž pražští lékaři s pomocí soukromé firmy rozváželi vakcínu do svých ordinací. „I forma výdeje z nemocniční lékárny má svá pravidla. Nelze ji distribuovat nějakými svépomocným způsoby,“ řekl.
Praktici: Nemáme injekce
Sdružení praktických lékařů nicméně informovalo, že praktickým lékařům chybí dostatek vakcíny a injekčních stříkaček. Hrozí tak podle nich, že zapojení více než 4000 ordinací bude na začátku spíše symbolické. Podrobněji chtějí informovat v úterý 2. března na tiskové konferenci.
„Pokud to myslíte s očkováním nejrizikovějších pacientů v našich ordinacích skutečně vážně, dejte pro ně v březnu 100 dávek vakcíny každému praktikovi zapojenému do očkování,“ vzkázal ministerstvu zdravotnictví a hejtmanům předseda sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Od pondělí se ale budou ordinace zapojovat jen obtížně. „Praktikům chybějí vakcíny a injekční stříkačky. Nedostanou dokonce ani všechny vakcíny Astra Zeneca, které byly původně určeny pouze pro použití v ordinacích praktických lékařů. Značná část dodávky této vakcíny nyní skončí v očkovacích centrech,“ uvedl Šonka.
V Česku se od konce prosince očkuje vakcínami tří firem, a to Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Podle posledních údajů bylo podáno přes 600 000 očkovacích látek, z toho potřebné dvě dávky dostalo přes 226 800 lidí.
Odborníci považují očkování za hlavní řešení pandemie koronaviru. Celosvětově je ale nyní nedostatek očkovacích látek.