Sobota 17. duben 2021
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Zataženo, déšť 7°C

Mrtvé z Karlovarska převáží do okolí. Jediná kremační pec zřejmě nezvládla nápor

Autor: ČTK - 
6. března 2021
13:55

Kremační pec v jediném krematoriu v Karlovarském kraji je aktuálně kvůli závadě mimo provoz. Pec byla od začátku roku kvůli vysokému počtu úmrtí v souvislosti s koronavirovou epidemií vytížená, fungovala téměř nepřetržitě. Zesnulí jsou kvůli náporu v poslední době odváženi ke kremaci v mobilní chladicí jednotce do jiných krematorií. Počet převozů se kvůli závadě na peci nyní zvýší, řekl ČTK mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Pracovníci krematoria zjistili na peci závadu ve středu večer, od čtvrtka se v ní žehy neprovádějí. „Pec postupně vychládá, mezitím jsme kontaktovali dodavatele a požádali jsme je, aby nám urychleně poslali techniky a stanovili způsob opravy,“ řekl Kopál. Technici by měli dorazit o víkendu, se zprovozněním se počítá přibližně za týden.

„Předpokládáme, že je to kvůli přetížení, ale pec v blízké době čekala technická revize, takže závada možná přišla rychleji,“ uvedl Kopál.

Karlovarské krematorium je od začátku roku na hranici svých kapacit. Zatímco před epidemií v něm bylo okolo 200 žehů měsíčně, v poslední době jich zaměstnanci prováděli dvojnásobný počet. Navýšení kapacit je limitováno právě jednou pecí, která zvládne za den nejvýše 17 žehů.

Kvůli náporu na krematorium vedení Karlovarského kraje pronajalo mobilní chladicí jednotku, jejímž prostřednictvím se ostatky převážejí do krematoria v jiném regionu. Chladicí jednotka byla ke krematoriu přistavena minulý týden.

Pořízení další kremační pece karlovarský magistrát, který je vlastníkem budovy včetně vybavení, nezvažuje. Podle mluvčího byly kapacity krematoria před epidemií dostatečné.

V Karlovarském kraji dosud zemřelo v souvislosti s covidem 1217 lidí. Od začátku roku počet úmrtí výrazně roste, za letošek je zhruba 65 procent všech dosud zaznamenaných úmrtí v kraji spojováno s koronavirovou nákazou, tedy asi 790.

rapid15 ( 6. března 2021 17:33 )

Měli 200 žehů ,to asi nebude žádný nápor. Pec zvládne 17 žehů za den. Měsíc má 30 dní, kdyby drželi víkendy tak tam je pořád rezerva jak hrom.

Prostě se rozbila pec, nic víc.

Fucik ( 6. března 2021 16:31 )

amerlock, Varadson,,,,,dva odborníci kde jejich inteligence dosáhla houpacího koně...

iFender ( 6. března 2021 16:21 )

Titulek jako kdyby za to mohla vlada s Babisem a nakonec je to dost o necem jinem pani z Blesku.

amerlock ( 6. března 2021 15:30 )

Zasr.aní mrtví! Rozbili nám pec! V čem tď budou varáci péct chleba?

Zobrazit celou diskusi
Další videa