Čtvrtek 22. duben 2021
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno, déšť 11°C

„Je to něco, co se děje“, mlžil Blatný o konci Rážové. Babiš má Svrčinovou za odbornici

Autor: ČTK, Mii, sova - 
5. března 2021
18:24

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje ředitelku moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavlu Svrčinovou, která má v polovině března vystřídat ve funkci hlavní hygieničky Jarmilu Rážovou, za odborníka na svém místě. Chce, aby o epidemii mluvila na veřejnosti. Řekl to novinářům na dotaz ohledně rasistického vtipu sdíleného na její facebookové stránce. Uvedl také, že vláda v pátek o jmenování Svrčinové nejednala. Ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) vtip zarazil a mrzí ho. Bude o tom se Svrčinovou hovořit.

Blatný na tiskové konferenci odmítl vysvětlit důvody odchodu Rážové. Uvedl, že nemusí všechna svá rozhodnutí vysvětlovat. Neodpověděl ani na dotaz, zda Rážová končí na vlastní žádost, nebo o její konec žádal sám ministr.

„Já si nemyslím, že bych musel všechna svá rozhodnutí nějak komentovat. Je to něco, co se teďka nějakým způsobem děje,“ snažil se Blatný vybruslit z otázky. Na zopakovaný dotaz pak po chvíli odpověděl úsečně „děkuji“.

Vtip, který se objevil na Facebooku Pavly Svrčinové Vtip, který se objevil na Facebooku Pavly Svrčinové | reprofoto Facebook

„Sdílím maximálně zatoulané psy a kočky”

Svrčinová v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekla, že Blatný jako důvod odchodu Rážové uvedl, „že jeví známky únavy a má strach o její zdravotní stav“. Argument, že Rážová je unavená, podle ní používal i premiér, který ji přemlouval, aby funkci přijala.

„Mohla jsem se ukliknout. Ale opravdu si nejsem vědoma, že jsem někdy něco takového dávala. Nejsem člověk, který by sdílel vtipy. Už žádná sociální média používat nebudu,” řekla v podcastu Seznam Zpráv Ptám se já hygienička Svrčinová. „Sdílím maximálně zatoulané psy a kočky,” dodala.

Babiš se odpovědi na sporný facebookový příspěvek vyhnul. „Co se týká paní Svrčinové, já ji považuji za odborníka,“ řekl premiér s tím, že důvěřuje ministrovi Blatnému.

Co bude s náměstkem Černým?

Blatný nechtěl komentovat ani loňský spor Svrčinové s tehdejším ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). Babiš uvedl, že loňský spor vznikl kvůli řešení epidemie v OKD a „rozkolu s krajem“.

Zdravotnický deník tento týden psal o tom, že pozici na ministerstvu nemá jistou ani politický náměstek a koordinátor kapacity intenzivní péče v nemocnicích Vladimír Černý. S jeho prací podle deníku není spokojen Babiš. Na dotaz novinářů, zda bude usilovat o jeho odvolání, v pátek Babiš řekl, že tuto otázku nebudou s ministrem Blatným komentovat.

Hlavní hygieničkou chtěla být Svrčinová už před pěti lety

Hlavní hygienička je zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví. O tom, že uvažuje o výměně hlavní hygieničky, informoval po středečním jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Babiš potvrdil jméno Svrčinové ve čtvrtek. Dodal, že doufá v to, že půjde do médií a bude tváří, které lidé uvěří.

Sedmapadesátiletá Svrčinová vede moravskoslezskou krajskou hygienickou stanici od loňského ledna. Je odbornicí v ochraně a podpoře veřejného zdraví, dlouhá léta se specializovala na hygienu výživy a bezpečnost potravin, jako auditorka i na celoevropské úrovni v Bruselu. O funkci hlavní hygieničky se před pěti lety ucházela ve výběrovém řízení, kvůli novému služebnímu zákonu jí ale nebyla jako dostatečná kvalifikace uznána předchozí práce pro Evropskou komisi.

Na facebookové stránce Svrčinové byl loni v říjnu sdílen příspěvek, který ve čtvrtek romská organizace Romea na twitteru označila za rasistický. „Nevím, jak se mně to na profilu ocitlo, a proto jsem celý profil zrušila. Já opravdu facebook nepotřebuju,“ řekla k tomu ČTK Svrčinová. „Nic takového není v mém vlastním přesvědčení a rozhodně tyto pocity žádné nemám, že bych byla rasistka,“ uvedla večer v pořadu České televize Události, komentáře.

deafista ( 5. března 2021 20:56 )

Ono možná ani o ten rasistický výrok nejde. Paní doktorka zveřejnila intimní fotku ze své ložnice - v nedbalkách - ve kterých je vidět její číča a dva čoklové v posteli. Na skříňce za ní krémy s lubrikantem...No comment. Tohle má být vrcholnou představitekou Hygieny ČR?

villon ( 5. března 2021 19:31 )

No tak sláva, další posílení československého národního týmu o kovanou lhářku.

ketIIer ( 5. března 2021 19:06 )

poskok: Co bereš za sajrajt?

pokrok ( 5. března 2021 18:57 )

Chutná Babišovo čapí brko - CHUTNÁ- CHUTNÁ
Dej si k tomu čapí trus -
pak přemýšet trošku zkus

pokrok ( 5. března 2021 18:54 )

Estébák je schopen si jedině zajistit
Čínských bank úvěry,
a čerpať a čerpať evropské dotace
a dojit naši státní kasu,-

a škubať Českého občana víc než to Vodňanské kurča !

Zobrazit celou diskusi
Další videa