Čtvrtek 22. duben 2021
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno, déšť 11°C

Zelená pro americkou vakcínu J&J. Biden ale varuje: Znovu dojde ke zhoršení

Autor: ČTK - 
28. února 2021
21:59

Ve Spojených státech už se může očkovat třemi různými vakcínami proti covidu-19. Po látkách od výrobců Pfizer a Moderna v sobotu americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolil nasazení vakcíny od farmaceutické firmy Johnson & Johnson (J&J). Ta se na rozdíl od dvou již používaných přípravků nemusí podávat ve dvou dávkách. Zprávu o schválení třetí očkovací látky přivítal i americký prezident Joe Biden, který zároveň varoval před možným zhoršením epidemické situace.

Všechny tři vakcíny jsou opravdu dobré. Lidé by měli nechat naočkovat tou, která je pro ně nejpřístupnější. Takže pokud teď někde bude k dispozici vakcína J&J, já osobně bych se jí očkovat nechal,“ řekl v rozhovoru s televizí NBC prominentní epidemiolog Anthony Fauci. Američany předtím vyzval, aby se příliš nezabývali statistikami z klinických testů a zkrátka „akceptovali fakt, že teď máte tři vysoce efektivní vakcíny“.

Regulátor FDA dal vakcíně J&J povolení pro nouzové použití den poté, co tento krok doporučila nezávislá expertní komise. Očkování je podle amerických odborníků vhodné pro osoby ve věku 18 let a starší. Konečné schválení vakcíny se podle agentury Reuters čeká v neděli. Dodávky by podle ní mohly začít do jednotlivých amerických států proudit ještě v neděli či v pondělí. Výrobce očekává, že do konce března dodá Spojeným státům 20 milionů dávek.

Vydrží tři měsíce v lednici

Fauci dále řekl, že dál pokračují studie, které zkoumají efektivitu všech tří očkovacích látek u lidí mladších 18 let. Očkování žáků základních škol by podle něj mohlo začít na konci roku, u středoškoláků se počítá s podzimem.

Vakcína J&J podle FDA poskytuje spolehlivou ochranu před těžkým průběhem covidu-19, a tedy i proti hospitalizaci a smrti. Při rozsáhlém klinickém testu dosáhla účinnost proti vážnému onemocnění v USA 86 procent a v Jihoafrické republice 82 procent, píše deník The New York Times. Výsledky studie J&J také ukázaly, že 28 dní od podání její vakcíny nebyly evidovány žádné hospitalizace ani úmrtí související s nákazou u všech očkovaných.

Od výrobků Pfizeru a Moderny odlišuje nově schválený přípravek nejen to, že u něj stačí jedna dávka. Vakcínu Johnson & Johnson je také možné až tři měsíce uchovávat v lednici, což usnadní distribuci.

Biden: Dál si umývejte ruce

Novou zbraň v boji proti covidu-19 USA dostávají po týdnech ústupu epidemie, která už má v zemi s 330 miliony obyvatel přes půl milionu obětí. Denní bilance nákaz spadly z rekordních lednových hodnot okolo 250 000 na přibližně 70 000 a počet hospitalizací je poprvé od začátku listopadu pod 55 000. Očkovací kampaň tento týden postupovala tempem okolo 1,5 milionu aplikovaných dávek denně, přičemž alespoň jednu dávku vakcíny dostalo na 50 milionů obyvatel.

Prezident Biden v reakci na zpřístupnění nové očkovací látky vyzval obyvatele USA, aby byli i nadále opatrní. „Byť je dnešní zpráva důvodem k oslavám, všechny Američany vyzývám, dál si umývejte ruce, zachovávejte sociální rozestupy a dál noste roušky,“ citovala z jeho prohlášení agentura Reuters. Podle Bidena pravděpodobně znovu dojde ke zhoršení epidemie.

Johnson & Johnson usiluje o povolení k nouzovému použití pro svou vakcínu na covid-19 také v Evropské unii a u Světové zdravotnické organizace (WHO). Cílem společnosti je do konce roku vyrobit zhruba miliardu dávek.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa