Pondělí 19. duben 2021
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Zataženo, déšť 11°C

Zeman sepsul „lehce dementní“ část Čechů kvůli očkování. Katastrofa se blíží ke konci, věří

Autor: simao - 
28. února 2021
11:11

Prezident Miloš Zeman v neděli vystoupil v Partii na CNN Prima News a promluvil o současném stavu pandemie covidu-19 v Česku či vládních opatřeních, která budou platit od 1. března. Připomněl, že on sám je zastáncem tvrdých opatření. Schvaluje proto zavření škol, zavření firem a fabrik však s ohledem na ekonomické dopady vidí až jako krajní možnost, byť by se jí zcela nebránil.

„Jsme v situaci, kdy, i když někteří lamentují, se tato katastrofa postupně blíží ke svému konci. A víte proč? Podobně, jako jsem kdysi vyzval k nošení roušek, jsem pak vyzval k očkování. A podle mého odhadu nejpozději v září tohoto roku by mohla být proočkována velká většina populace, v podstatě všichni ti, kdo to chtějí. A já věřím, že ta lehce dementní skupina, která to nechce, změní svůj názor. Nu, a v tomto okamžiku pandemie skončí. A to je můj optimismus,“ uvedl prezident Miloš Zeman v Partii na CNN Prima News.

Při dotazu moderátorky na to, zda si myslí skutečně, že jsou lidé, kteří odmítají očkování, dementní, zmínil mj. nepřímo zpěvačku Ilonu Csákovou: „No, já jsem řekl lehce dementní, citujte mě přesně. Ale ano, obávám se, že ať už z jakýchkoli důvodů… Jedna zpěvačka dokonce říkala, že Bill Gates nás chce očipovat, a proto očkování odmítá… Tak uznejte sama, že toto je dost dementní názor.“

Uzavření škol je rozumné, míní Zeman

Vláda od pondělí zpřísní řadu opatření. Vedle omezení pohybu obyvatel se uzavřou některé obchody, ale také školy a školky. „I když je to nepopulární, tak uzavření škol alespoň na několik měsíců pokládám za rozumné, i když nepříjemné opatření,“ řekl v nedělním pořadu Zeman.

Upozornil na to, že je zastáncem zpřísnění opatření. I když to nemusí být populární. „Chápu lidi, kteří, když jsou podnikatelé, tak nelibě nesou, že jejich podniky jsou zavřené. A já se jim nedivím. Ale na druhé straně je potřeba si uvědomit, že tady je před námi horizont maximálně šesti měsíců, pokud samozřejmě bude dostatek vakcín. A těch šest měsíců se dá přežít,“ podotkl Zeman.

Lockdown v okresech: Lidi to tolik nenaštve, říká prezident

Omezení pohybu osob Čechy od pondělí „zamkne“ v jednotlivých okresech - vycestovat ze svého okresu bude možné pouze na základě výjimek. Jde o cestu za prací, na úřad nebo třeba k doktorovi. Případně také kvůli starosti o své blízké a obstarání jejich základních potřeb. Na běžnou návštěvu k rodičům či prarodičům však nebude možné vyrazit ani v rámci jednoho okresu.

Uzavření okresů podle Zemana lidi zas tolik nenaštve. „Když máte časovou lhůtu, kdy to zavření bude, tak si myslím, že to lidi zase tak moc nenaštve,“ prohlásil Zeman k opatření, které je nyní vyhlášeno na tři týdny.

Zavřít fabriky? Prý riskantní, ale možnost to je

ČSSD, kterou v minulosti Zeman vedl, chce na vládě navrhnout zavření části průmyslu, neklíčových firem a fabrik.

„Průmysl představuje 42 procent národního důchodu, tam ten lockdown je do jisté míry riskantní, i když bych se ani tomu nebránil. Ale zatím bych považoval za nezbytné – a to ještě není – nošení roušek i u zaměstnanců průmyslových podniků. A nebránil bych se samozřejmě ani tomu vytírání nosu, nebo jakým způsobem to testování chcete dělat,“ řekl Zeman pro CNN Prima News.

Jako další možnost to však opětovně nevyloučil. „Samozřejmě že v nejhorším případě můžeme sáhnout i k tomu lockdownu, ale snažme se především aplikovat ta jiná opatření, která vláda nyní přijala. A když nebudou stačit, sáhněme i k tomuto,“ pokračoval Zeman.

Zavření továren však podle něj výrazně podlomí ekonomiku. „Restriktivní opatření nemají jenom plusovou stránku. My teď musíme vážit mezi plusem a minusem. U toho průmyslu je to samozřejmě podlomení ekonomiky, což se projeví, až epidemie skončí. A my s o to vyššími náklady budeme ekonomiku reparovat. Ale dívejte se, jak se s oblibou říká, na světlo na konci tunelu, opravdu to nejsou reflektory protijedoucí lokomotivy. A věřme. Optimisté říkají, že v červnu, já říkám, že v září epidemie skončí,“ je přesvědčený Zeman.

Ať jsou vojáci přísní, žádá Zeman

Policistům nyní s hlídáním okresů mají pomoci vojáci. „Nedávno jsem mluvil s panem policejním prezidentem a žádal jsem ho o maximálně tvrdé sankce, tedy pokuty pro každého, ať je to podnik, případně fyzická osoba, kdo porušuje zákonná opatření,“ podotkl k tomu Zeman a pokračoval: „Ať jsou ti vojáci přísní. A chtěl bych jim velice a velice poděkovat i za nasazení, které měli už teď.“

Video Kateřina Zemanová: Kvůli covidu musí zůstat v Česku. - Tonda Tran

Zeman je proto pro přísnější sankce. „Když máte časovou lhůtu, kdy to zavření bude, tak si myslím, že to lidi zase tak moc nenaštve, na druhé straně je to kontrola korunou, jak se kdysi říkávalo ještě za komunistů. To znamená: Když vám někdo vysolí pořádnou pokutu, tak si to podruhé rozmyslíte,“ upozorňuje prezident.

Vedle toho však míní, že je v zájmu lidí, aby opatření dodržovali. „My bychom měli důvěřovat lidem. Důvěřovat, že se i teď budou chovat disciplinovaně, když se blíží ten konec, o kterém neustále mluvím. Sacro egoismo ostatně znamená, že ti lidé to budou dělat ve svém vlastním zájmu,“ podotkl Zeman.

Dcera a žena mě navštěvují

Jak bude lockdown v okresech dodržovat on a jeho rodina? „Já to mám velmi jednoduché. Já se po dobu epidemie vlastně pohybuji mezi dvěma místy – to znamená zde v Lánech a na Hradě, zhruba půl napůl. Pracuji sice v obou těchto kancelářích, ale tady je to trochu klidnější, bodejť by ne. Na Hradě má každý pracovník jednak negativní test, jednak respirátor. Tady v Lánech jsou také testováni. A pokud jde o mě, mám dvojí očkování,“ poznamenal Zeman.

„Moje dcera i moje žena mě samozřejmě navštěvují. A doufám, že rodina zůstane pohromadě i v této těžké situaci,“ podotkl.

„Nechci být cynikem a říkat, že jsou lidé, s nimiž se navštěvovat nechci, že vládní zákaz mi to spíše usnadní. Ale to byla možná hloupá a okrajová poznámka. Je něco úplně jiného, když víte, že situace je bezvýchodná, nebo že bude pokračovat několik let, nebo že vám prezident republiky říká: Vydržte maximálně šest měsíců. A to nikoli proto, že si to myslí, ale proto, že je zde konečně účinná zbraň, která se jmenuje vakcína,“ pokračoval prezident.

Zeman požádal Putina o Sputnik

Co se očkování týče, Zeman na CNN Prima News uvedl, že požádal písemně ruského prezidenta Vladimira Putina o dodávku vakcín Sputnik V. Ty by do Česka skutečně měly dorazit.

K tempu vakcinace v Česku poznamenal: „Samozřejmě, všechno se dá zrychlit, ale mně teď spíš vadí, že nikoli naší vinou vakcíny je nedostatek. Víte, že některé firmy až o 50 procent snížily původně dohodnuté dodávky. Na to se musí reagovat. Já jsem po dohodě s panem premiérem napsal prezidentu Putinovi s žádostí o dodávku Sputniku. Pokud jsem správně informován, tak této žádosti bude vyhověno.“

Problémem je, že Sputnik V nemá certifikaci Evropské lékové agentury. Není možné jím proto začít hned očkovat. Zeman však vidí jisté řešení.

„Mně by úplně stačila certifikace SÚKLu. SÚKL, tedy Státní úřad pro kontrolu léčiv, by neměl být líný a měl by takovou certifikaci podobně, jako to udělalo Maďarsko, provést,“ apeloval Zeman.

Bezpečná vakcína, tvrdí prezident

Podle Zemana byl nejvyšší čas projevit o ruskou vakcínu reálný zájem. „Už dnes dupe ve frontě 30 zemí s žádostí o Sputnik, a něco podobného je tu i s čínskou vakcínou Sinopharm. Budou-li nás různí Koudelkové varovat před ruskou nebo čínskou vakcínou, tak je dobré jim říci, že vakcína nemá žádnou ideologii,“ vzkázal s narážkou na varování BIS, kterou vede Michal Koudelka.

Kdy dodávka vakcín Sputniku do Česka skutečně dorazí? „Z informace z ruského velvyslanectví vyplývá, že by mohla dorazit v nejbližší době,“ neuvedl Zeman konkrétní termín.

Sputnikem by se nebál nechat očkovat. „Mám ten Pfizer, ale klidně bych se nechal – teď už to není nutné – naočkovat. Protože Sputnik má stejně jako Pfizer 92procentní účinnost. Daleko horší je to třeba s AstraZeneca, kde jsou pochybnosti o její účinnosti obecně a účinnosti vůči starší populaci zvláště. Takže jak vidíte, vakcíny jsou různé, ale Sputnik a Pfizer jsou bezpečné vakcíny,“ ujišťuje prezident.

Objevuje se však poměrně častá nedůvěra v ruský výrobní proces či v ruské regulační orgány. „Jak víte, já si vážím profesora Prymuly, je asi náš nejlepší epidemiolog. A ten Sputnik naprosto jasně doporučuje,“ nenechal se Zeman zneklidnit.

Opřel se do „blbečka“

A přidal i jeden ostřejší vzkaz. „Já mám poměrně dobré vztahy s prezidentem Putinem, koneckonců i s čínským prezidentem. I když mě zase nějaký blbeček bude obviňovat z toho, že jsem ruský nebo čínský agent, myslím si, že tím pomůžu své zemi,“ dodal Zeman na CNN Prima News.

Video „Hořejšek funguje, nohy nechodí,“ komentoval Zeman své zdraví. - Blesk

pokrok ( 1. března 2021 19:20 )

On to Sputnikem V - bere přes Ural a Moskvu

pokrok ( 1. března 2021 19:19 )

Od těžce dementního Zemana,-
nemůžeš brát vážně jeho slova .

pokrok ( 1. března 2021 19:15 )

Zeman si zřejmě myslí, že tu demenci -
která jak vidíme a slyšíme-
se u něj projevuje již ve velkém stádiu -

že ten jeho virus - tu demenci
už od něj chytla většina národa !

marmot ( 1. března 2021 06:54 )

Zeman je soudem uznaný lhář

Prezident Miloš Zeman v roce 2015 tvrdil, že novinář Ferdinand Peroutka napsal článek Hitler je gentleman. Ať se jeho poskok (pardon, tiskový mluvčí) Ovčáček snažil sebevíc a pročenichal i zapšklé archivy jako cvičený pinč, nic nenašel. Peroutkova vnučka teď vyhrála soudní spor, hlava státu se musí omluvit. Teda ne on, ale stát prostřednictvím ministerstva financí. Rozhodnutí pražského městského soudu je pravomocné a Miloš Zeman je tedy soudem uznaný lhář. Chlap by vstal a omluvil se sám za sebe, ne?

http­s://ww­w.ct­idoma­.cz/po­liti­ka/ze­man-je-soudem-uznany-lhar-policejni-zasah-na-vladu-babisova-protikorupcniho-hnuti-foldyna

montevideo ( 28. února 2021 20:10 )

A jeho přikyvovač taky !

Zobrazit celou diskusi
Další videa