Úterý 20. duben 2021
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 14°C

Komunisté hodili Babiše přes palubu, nouzový stav odmítají. Zachrání vládu opozice?

Aktualizováno -
5. února 2021
16:01
Autor: ČTK - 
5. února 2021
11:51

Širší vedení KSČM nepodporuje další prodloužení nouzového stavu v Česku kvůli covidu-19. ČTK to sdělila mluvčí strany Helena Grofová. Podle informací ČTK z jednání byl postoj lídrů KSČM při pátečním zasedání výkonného výboru jednoznačný. Komunisté se shodli na tom, že nutná opatření proti šíření epidemie může kabinet vyhlásit i bez toho, aby nouzový stav nadále trval.  Neprodloužení nouzového stavu znamená hazard se zdravím a lidskými životy. , napsal na twitteru vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Opoziční strany se k očekávané další žádosti vlády o souhlas s prodloužením nouzového stavu staví spíš negativně.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek varoval před tím, že neprodloužení nouzového stavu by znamenalo totální kolaps zdravotního systému, nekontrolované šíření epidemie a obrovský nárůst úmrtnosti. V posledních hlasováních o prodloužení nouzového stavu ve Sněmovně vláda spoléhala na hlasy KSČM, její vedení se však v pátek usneslo, že další trvání nouzového stavu nepodporuje. 

Šéf KSČM Vojtěch Filip po zasedání výboru novinářům řekl, že prostor pro jednání s vládou už nevidí. „Diskuse probíhala od ledna, včera (ve čtvrtek) už mě nikdo z vlády neoslovil, je to jejich problém,“ konstatoval.

Hamáček: Neprodloužit nouzový stav znamená hazard

Při posledním hlasování podpořili komunisté prodloužení nouzového stavu do 14. února pod podmínkou, že se od února vrátí do škol žáci prvního stupně základních škol a od 29. ledna se otevřou zimní střediska, připomněl výkonný výbor KSČM ve svém dnešním stanovisku. „Žel, tyto sliby naší podpory nebyly vyslyšeny. Vláda naše podmínky nebrala vážně a rozhodla se jinak,“ uvedl. Kabinet podle KSČM oprávněné požadavky naprosto ignoroval, například vzdělání podle chování vlády není v ČR prioritou.

„Neprodloužit nouzový stav znamená hazard se zdravím a lidskými životy všech, bez ohledu na sympatie či antipatie k vládě nebo opozici. Jsem připraven jednat o konkrétních opatřeních, ale handlovat hlasy za rušení opatření je nedůstojné,“ napsal Hamáček.

Babiš: Lidi je třeba přesvědčit

Šéf se proti Hamáčkovu vyjádření ohradil. „Pan Hamáček by se měl zamyslet sám nad sebou, o žádný handl nejde,“ řekl. Kritizoval sociální demokraty za to, že zablokovali otevření skiareálů a prvních stupňů základních škol, čímž naposledy KSČM podmínila souhlas s prodloužením nouzového stavu.

Vláda musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) lidi přesvědčit k dodržování protikoronavirových opatření. Je podle něj třeba i jako motivaci připravit podmínky otevírání škol, obchodů či služeb. O podpoře dalšího prodloužení nouzového stavu je podle předsedy vlády nutné jednat se všemi stranami. Nechce obejít Sněmovnu tím, že by po konci stávajícího stavu nouze 14. února kabinet třeba o den později vyhlásil nouzový stav znovu. Babiš to řekl novinářům při návštěvě v Maďarsku.

Podle Fialy důvody ke změně postoje ODS nejsou

„Pokud chce vláda podporu nouzového stavu, měla by o tom zkusit alespoň jednat. Dosud si premiér vystačil s komunisty,“ konstatoval předseda ODS Petr Fiala. V pondělí zasedne k tématu Anticovid tým ODS, lidovců a TOP 09, konečný postoj zaujme poslanecký klub v úterý. „Důvody ke změně dosavadního postoje ODS ale žádné nejsou. Vláda působí rezignovaně a sám ministr zdravotnictví říká, že opatření nefungují,“ doplnil. ODS chce snazší a rychlejší odškodnění podnikatelů či urychlení očkování.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš také odkázal na debatu klubu spolu se STAN. „Premiér se na nás zatím s žádostí neobrátil. V minulosti jsme nicméně již několikrát prodloužení nouzového stavu odmítli, neboť vláda dále selhává v ochraně lidí a ignoruje naše výzvy k nápravě,“ uvedl. Pokud bude vláda ochotná jednat v zájmu občanů a přistoupí na návrhy Pirátů a STAN, které by zemi pomohly, je ochotný o prodloužení diskutovat. Za klíčové označil dostatečné kompenzace pro zasažené lidi či firmy či lepší řešení v případě školní výuky.

Předseda STAN Vít Rakušan uvedl, že s Piráty připravuje plán na zvládnutí pandemie s výhledem do konce roku. „Definujeme tam kroky týkající se kompenzací, návratů žáků do škol a nové legislativy, která by nahrazovala současný institut nouzového stavu, který byl i z pohledu zákonodárce zamýšlen pro krátkodobé využití, třeba v případě živelních katastrof,“ uvedl. Podle Bartoše by nový předpis neměl tolik zasahovat do práv a svobod veřejnosti jako nouzový stav. „Při splnění základních podmínek, které z tohoto plánu vyplývají, jsme ochotni jednat o podpoře, ale určitě ne na celý měsíc,“ dodal Rakušan.

Video Za očkováním z Kolína do Prahy: Rakušan o problémech s registracemi a Babišovi v bunkru - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Omasta ( 6. února 2021 16:22 )

Senioři jako vy by měli vzít zodpovědnost do svých rukou. Vitamíny to zachrání, je to potvrzené. Mrtví také mluvili jak vy.

Omasta ( 6. února 2021 16:17 )

Já jsem viděl ty, co to nepřežili a k těm mám daleko. Kdo není držgrešle a koupí si vitamíny A, K2 a multivitamín Two-Per-Day, ten to přežije nejen bez následků, ale i bezbolestně.

pokrok ( 6. února 2021 14:43 )

Nešňupete náhodou čapí trus ? Podle smajlíků to vypadá ,-
že už jste z něj v tranzu : Hlavně že Vám chutná čapí brko .

strejda777 ( 6. února 2021 09:40 )

Jen mi není jasné, proč se tady mluví pouze o seniorech, jakoby se to ostatních netýkalo? Pokud senioři zaberou všechna místa v nemocicích, pak chci vidět, jak ti ostatní "vezmou odpovědnost do svých rukou"? Vitamínama to nikdo nezachrání....

strejda777 ( 6. února 2021 09:35 )

Sedí doma a blbnou. Nudí se, takže nadávají na všechno. Jejich mozky se změnšujou a spoustu faktů nejsou schopni pochopit. Takoví lidi byli, jsou a vždy budou....nechápou, co se děje a nejsou schopni ani pochopit proč.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa