Úterý 9. březen 2021
Svátek slaví Františka, zítra Viktorie
Oblačno, sněžení 4°C

Covid decimuje Univerzitu Karlovu. Po rektorovi onemocněl i jeho zástupce, Duka prosí o modlitbu

Autor: ČTK, diz - 
28. ledna 2021
17:05

Nemocí covid-19 onemocněl po rektorovi Karlovy univerzity Tomáši Zimovi také jeden z prorektorů školy, historik Jan Royt, který Zimu zastupoval. Upozornil na to pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka, který na svém facebooku vyzval k modlitbě za Karlovu univerzitu a oba její představitele. Royt je hospitalizován stejně jako Zima, který s nemocí bojuje už druhý týden ve Všeobecné fakultní nemocnici. „Řízením školy je pověřen prorektor Jan Škrha,“ řekl dnes ČTK Petr Podzimek z tiskového oddělení školy.

Čtyřiapadesátiletý Tomáš Zima byl hospitalizován s dýchacími potížemi a od minulého týdne leží s onemocněním covid-19 ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Minulý týden byl ve vážném, ale stabilizovaném stavu, podle informací Blesk.cz se jeho stav nezměnil. Zima v uplynulých měsících prosazoval názor, že neriziková většina lidí by si měla na koronavirus vytvořit přirozenou imunitu, za což ho někteří odborníci kritizovali.

„V této nelehké době bych chtěl jako velký kancléř Katolické teologické fakulty (UK) vyzvat, abyste v modlitbách vzpomenuli na Karlovu univerzitu, první středoevropskou univerzitu v našem regionu, zvláště pak na její vedení - rektora Zimu a prorektora Royta, kteří v těchto dnech svádějí nelehký souboj s virovým onemocněním covid -19,“ uvedl Duka na facebooku.

V této nelehké době bych chtěl jako velký kancléř Katolické teologické fakulty vyzvat, abyste v modlitbách vzpomenuli na...

Zveřejnil(a) Dominik Duka dne Středa 27. ledna 2021

Zástupci

Rektor UK má podle webových stránek školy devět prorektorů. Pětašedesátiletý Royt, který byl Zimou pověřen coby zástupce, je pro tvůrčí a ediční činnost, Škrha, který se prozatímně ocitne ve vedení školy nyní, je prorektorem pro zahraniční styky a mobilitu. Podle informací ČTK je Royt také hospitalizován, jeho stav ale není tak vážný jako Zimův.

Zima se coby lékař ke covidu-19 vyjadřoval

Už loni v dubnu společně s 11 dalšími kolegy z Univerzity Karlovy vyzval lékař Zima k uvolňování opatření proti covidu-19 s odůvodněním, že mohou mít dopady na zdraví lidí i ekonomiku. Jiní lékaři a odborníci z několika fakult UK se pak proti tomu ohradili. Podle nich vyjádřili jejich kolegové spíše politický než odborný názor. Zima nicméně i později opakoval, že lidé se musí naučit s covidem-19 žít, hlásil se totiž ke strategii přirozeného promořování.

Video Rektor Univerity Karlovy Zima: Jsme v nejistotě, kdy a jak se opatření proti koronaviru rozvolní. - Blesk TV

rezacek ( 23. února 2021 22:27 )

Oba dva jsou užvanění Všeználci. Ale nebojte se, Duka se za ně pomodlí a je vymalováno. To neznamená, že někomu přeji něco zlého.

marmat ( 28. ledna 2021 21:18 )

NIKDY se tolik nesmějte vlastní hlouposti.....

marmat ( 28. ledna 2021 21:15 )

Podle karmy je na řadě evidentně ex-prezident Klaus....a je o 15 let starší !!!
Senior k nakousnutí !!!???

marmat ( 28. ledna 2021 21:13 )

frantacizek:Váš příspěvek jste NEpochybně adresoval jako anti-modlitbu oběma šéfům
Karlovy univerzity , aby nezahlcovali nemocnici.....
Jste přímo sám Klaus st., nebo mluvčí jeho institutu ???

frantacizek ( 28. ledna 2021 20:24 )

předesílám, že nezastupuji ani jednu ze skupin, jen nejsem pro strašení, jedná stále jen o vir. Proto jsem i pro dodatečné prověření počtu úmrtí na covid a s covidem, třeba na tu rakovinu, která by nás měla strašit podstatně více..
V takovém kardiologickém ústavu v Montrealu už mají perorální lék colchicin, který funguje na obtíže s komplikacemi po prodělaném covidu.

http­s://ww­w.cl­inical­trial­s.go­v/ct2/­show/N­CT0255­1094

u 4159 pacientů snížil kolchicin riziko hospitalizace o 25 procent, potřebu plicní ventilace o 50 procent a riziko úmrtí až o 44 procent. Je to tedy lék na to, co trápí všechny země - nezahltit zdravotnictví..
Uvádím to, protože není třeba se strašit. U viru je otázkou krátkého času, kdy ho dostaneme pod kontrolu, není to žádný zabiják, jak tvrdí Andrej, zabiják je rakovina, na kterou nemůžeme jako lidstvo nalézt lék..

Zobrazit celou diskusi
Další videa