Pátek 5. březen 2021
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Zataženo, déšť 12°C

Volný oddálil trest za rvačku ve Sněmovně, najal advokátku. Výbor rozhodne za týden?

Autor: ČTK - 
27. ledna 2021
17:45

Poslanec Lubomír Volný (Jednotní) ve středu krátce před jednáním doručil sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru dopis, že se nechá právně zastoupit advokátkou. Kvůli jejím středečním pracovním povinnostem vyhověl výbor žádosti, aby další projednávání Volného potyčky s několika dalšími poslanci odložil. Vrátí se k ní příští úterý, řekl novinářům předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Výbor v úterý vyslechl aktéry konfliktu i předsedu dolní komory Radka Vondráčka (ANO).

Konflikt se odehrál minulý týden při schůzi k prodloužení nouzového stavu. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) po varováních vypnul Volnému mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu. Volný, který byl bez roušky, označil ČSSD za zkorumpovanou politickou partaj a její členy za zbabělce a pokrytce. Pak přišel mluvit na místo předsedajícího, jak předtím avizoval. Hanzel se mu v tom snažil zabránit. Na pomoc mu přišlo několik poslanců. Po strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby opustil.

Rvačka ve sněmovněRvačka ve sněmovně | ČTK / Poslanecká sněmovna/screenshot

Grospič novinářům řekl, že asi deset minut před středečním jednáním výboru dorazila Volného omluva s tím, že se nechá zastupovat advokátkou Eliškou Faltýnkovou Rytířovou. „Která je ale zaneprázdněna u Okresního soudu v Olomouci,“ uvedl Grospič. Dodal, že na zastoupení advokátem, právním zástupcem či jiným poslancem má každý člen komory právo. „Věc, ve které bych mohl spatřovat náznak obstrukce, je, že nám to mohl sdělit dříve,“ doplnil.

Jednání bude pokračovat v úterý v 10:00, o půl hodiny později se má dostavit Volný. Grospič odmítl kvůli mlčenlivosti odpovědět za dotaz, zda by výbor případně rozhodl bez Volného, kdyby se opět omluvil. „Je nutné, aby mu byl vytvořen prostor k vyjádření. Pevně věřím, že ho využije, ať už sám, nebo se nechá zastoupit. Pak by nemělo nic bránit, aby výbor rozhodl,“ podotkl. Volný podle Grospiče slíbil, že příště dorazí i s rouškou.

Hanzel je přesvědčen, že ho Volný při čtvrtečním jednání pléna o prodloužení nouzového stavu u pultu předsedajícího napadl. K této verzi se přiklonil například i další aktér incidentu Michal Ratiborský (ANO), kterého prý Volný udeřil do obličeje. Volný vidí záležitost opačně. Tvrdí, že byl sám napaden, omlouvat se nehodlá.

Video Volný odmítl před výborem nasadit roušku. Poslanci řešili jeho potyčku. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

e.lesanova ( 27. ledna 2021 18:52 )

Primitivní a provokující hromada sádla...no, ženský na něj asi frontu nestojí, tak si to musí nějak kompenzovat

Zobrazit celou diskusi
Další videa