Děti ohrožuje pocovidová nemoc: Léčba musí být rychlá, varuje špičkový pediatr!
Až donedávna se mělo za to, že dětem koronavirus téměř nehrozí, a pokud ho chytnou, tak jsou bez příznaků nebo jen s lehkými obtížemi. To platí i nadále. Ale…
U některých dětí, které nákazu prodělaly, se po několika týdnech rozvinulo onemocnění, které je následkem prodělané covidové infekce. Nemoc se nazývá syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi a lékaři ji označují anglickou zkratkou PIMS-TS.
První děti onemocněly už v listopadu loňského roku a do dnešních dnů jich v pražské Pediatrické klinice 2. LF UK a FN Motol léčili celkem 14, a to ve věku od 2 do 15 let. Dobrá zpráva je, že většina dětí už je doma. Podle prof. MUDr. Jana Lebla, CSc., přednosty Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol, je toto nové onemocnění přímým následkem předchozí nemoci covid-19.
„Tato první fáze nemoci u dětí probíhá většinou velmi mírně nebo úplně bez příznaků. Ve zcela ojedinělých případech se za 2–4 týdny po infekci rozvine druhá fáze – nemoc PIMS-TS. Podle našich pozorování se objeví asi u jednoho z tisíce dětí, které prodělaly covid-19,“ vypočítává profesor Lebl.
Je to závažné onemocnění!
PIMS-TS je závažné onemocnění. Pokud se objeví uvedené příznaky, rodiče by neměli váhat a ihned navštívit lékaře či zavolat záchranku
„Dítě s tímto onemocněním musí být přijato do nemocnice a musí dostat rychle potřebnou léčbu – kapací infuze s imunoglobuliny a poté s kortikoidy. Je potřeba předejít poškození vnitřních orgánů, zejména srdečního svalu, a rozvoji šokového stavu. V ojedinělých případech je nutné zahájit umělou plicní ventilaci,“ uzavírá profesor Jan Lebl s tím, že vyléčené děti jsou poté dlouhodobě pod lékařským dohledem.
Za očkováním z Kolína do Prahy: Vít Rakušan o problémech s registracemi.
Na maminkovských webech to vře
Před několika dny popsala na internetu matka takto nemocné holčičky průběh nemoci. Po několikadenní neklesající horečce byla dívence nasazena antibiotika, protože lékař došel k názoru, že jde o angínu. Matka napsala na svém webu, že se o tomto syndromu moc neví a ani se o této nemoci moc nemluví. Proč nejsou pediatři informováni? Co mám dělat, když má dítě „čtyřicítky"? Jak vypadá zarudnutí víček? O tom a dalším diskutují rozčileně matky na internetu.
Chybí informace o nemoci?
Podle MUDr. Ilony Hülleové, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR, byli všichni dětští lékaři informováni. „Už v listopadu loňského roku jsme na tuto vzácnou komplikaci onemocnění covid-19 upozornili 2000 pediatrů,“ vysvětluje doktorka Hülleová.
Na to, že zřejmě ne všichni pediatři jsou informováni, upozornila Blesk čtenářka Eva (30) z Prahy. „Mojí šestiměsíční dceři po očkování vylezla teplota na 39,5 stupně. Je to běžná komplikace. Ovšem když teplota neklesala ani po 5 dnech, volala jsem na pediatrii a ptala se, zda nemůže jít o tento syndrom, který souvisí s nákazou koronavirem. A bylo evidentní, že lékařka vůbec neví, o čem mluvím. Tak jsem raději odvezla dceru do nemocnice, kde se naštěstí tato diagnóza nepotvrdila,“ svěřila se Blesku maminka.
Imunolog Hel: Nová mutace koronaviru je i v Česku, vymýtit ho by bylo nebezpečné, na podzim se vrátí i přes očkování.
Přesně tak. Jen strašit a strašit. Děti nejvíce ohrožuje současná situace, kdy se naučí jen flákat a to, že nejdůležitější jsou staří, nemocní, ti, co nedělají a nejvíce peněz mají ti, co nic nevytvářejí. To je fakt povzbuzující pro mladého člověka.