Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

Zdravotníci, senioři, ostatní až v květnu. Strategie odhalila postup očkování v Česku

Autor: ČTK - 
26. prosince 2020
20:20

V Česku by mělo vzniknout 30 center pro očkování proti nemoci covid-19 a zhruba od května mají očkovat i praktičtí lékaři. Vyplývá to podle serveru Seznam Zprávy z druhé verze očkovací strategie vlády. Stát ji 23. prosince rozeslal krajům a nemocnicím, potvrdil serveru koordinátor vakcinační strategie Zdeněk Blahuta. Přednostně budou očkováni zdravotníci, hasiči, policisté či vojáci a také lidé z rizikových skupin při nákaze koronavirem jako senioři či chronicky nemocní. Širší veřejnost se bude moci nechat očkovat asi až od března.

Prvních 9750 dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech dorazilo do Česka dnes a očkovat se začne v neděli. Do konce roku má dorazit dalších 20.000 dávek a celkem má Česko zajištěno téměř 12 milionů dávek skoro pro sedm milionů lidí. Jako první v Česku mají být očkováni zdravotníci a senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči. Očkovací strategie pak podle Seznam Zpráv počítá se třemi fázemi očkování od ledna, které se mohou prolínat podle dostupnosti konkrétních vakcín.

V první fázi v lednu a únoru mají podle strategie do Česka dorazit statisíce dávek vakcíny od společnosti Pfizer. Tato očkovací látka ale vyžaduje skladování při minus 70 stupních Celsia. Strategie proto počítá s vakcinací ve 30 centrech napříč Českou republikou pod dohledem krajských koordinátorů očkování. Dokument však ještě neuvádí, kde by centra měla vzniknout, dodává server.

V druhé fázi v březnu a dubnu podle serveru počítá dokument s tím, že bude kromě vakcíny Pfizer dostupná i látka od firmy Moderna. Dorazit mají asi tři miliony dávek. I v této fázi budou očkováni hlavně zdravotníci a lidé z rizikových skupin, ale měl by být už také spuštěn rezervační systém pro veřejnost. Lidé by se tak mohli objednat na vakcinaci v očkovacích centrech.

Na konci druhé fáze ministerstvo počítá s tím, že přijde do Česka také vakcína od společnosti AstraZeneca. „Tato fáze bude ukončena s příchodem vakcíny AstraZeneca, která bude určena pro ordinace praktických lékařů,“ stojí v dokumentu.

Třetí fáze očkování tak začne podle strategie v době, kdy se do Česka dostane vakcína společnosti AstraZeneca, a to asi v květnu. Dostupné by již také mohly být očkovací látky firem Johnson&Johnson, CureVac nebo Sanofi. Ve třetí fázi se očkování ujmou praktici. „Lékaři se tak v této fázi stanou hlavními aktéry pro úspěšnou vakcinaci občanů České republiky,“ uvádí podle serveru Seznam Zprávy strategie. Počítá s tím, že všichni praktici v Česku naočkují až 50.000 lidí denně. Ordinace praktických lékařů by si podle dokumentu měly kvůli tomu do května vytvořit rezervační systém.

Očkovací strategii schválila vláda 7. prosince. První verze strategie ale ještě neobsahovala podrobnosti k organizaci očkování. Nynější verze byla dokončena teprve před několika dny. „Napsali jsem rychle novou očkovací strategii k 22. prosinci a 23. prosince jsme ji rozeslali,“ řekl Seznam Zprávám koordinátor očkování Blahuta.

Video  Příjezd vakcíny do Česka  - Aktu.cz
Video se připravuje ...

ivanak ( 27. prosince 2020 09:43 )

Jenže Izrael nemusel čekat na to,až vše odsouhlasí EU víte? To jsou ty vymoženosti států,které ji musí poslouchat..

moro ( 27. prosince 2020 09:09 )

Vidíte v Izrael naockuji 100 000 za den a my máme necelých 10 000 vakcíny zase nejmíň a ještě se s Ti chlubí. Nemáme nic zorganizovat a nemáme ani očkovací látku. Ještě 4 měsíce budou ohrožení lidé uzavření před světem. Čím se chlubí zase zaspal!!! My už jsme nejhorší ale ve všem.

tryskomys ( 27. prosince 2020 04:54 )

Tak toho jsem se obávala,hodit to na krk praktickým lékařům,mohou se nakazit anebo v horším případě nebudou mít čas na své pacienty,jen ty ,co budou očkovat,vždyt injekce mohou dávat i sestry,když je proto vyškolí,ale ne ty v ordinacích u praktiků,takhle jen bude kolabovat péče o normální pacienty s jejich problémy,to vymyslí jen čobol.

viho ( 27. prosince 2020 00:18 )

Vzhledem k tomu, že se vlastně jedná o veřejně financované testování vakcíny, tak by měly být také veřejně dostupné informace o očkování. Tedy průběžné statistiky o počtu očkovaných, počtu komplikací, jakých komplikací, atd. A zrovna Hamáček nedávno předkládal návrh zákona k utajení takových informací. Rozhodně je rozumné si počkat, zda-li a jakou formou budou tyto údaje o očkování zveřejňovány. Pokud nebudou, tak by se tohoto testovacího očkování asi veřejnost účastnit neměla. Proč by totiž mělo být veřejně financováno a veřejně podporováno soukromé testování vakcín?

viho ( 26. prosince 2020 22:46 )

Ty naděje vkládané do vakcíny jsou rozhodně předčasné a zřejmě i přehnané. Také to může dopadnout tak, že právě ti očkovaní budou skrytými přenašeči různých mutací koronaviru a nebudou moci cestovat do oblastí, kde se očkuje jinou vakcínou, případně se budou muset naočkovat více vakcínami a budou tak mít velké riziko nežádoucích účinků. Rozhodně je to očkování velký experiment a velký byznys. Hledání léků na covid takový byznys není, do toho se nikdo moc nehrne.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa