Sobota 5. prosinec 2020
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno 7°C

Lidi s příznaky by měli testovat praktici, navrhuje Prymula. Chce ulevit odběrovým místům

Aktualizováno -
22. října 2020
15:19
Autor: ČTK - 
22. října 2020
14:50

Praktičtí lékaři by měli začít testovat lidi s příznaky covidu-19. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Na odběrová místa by podle něj měli praktičtí lékaři posílat bezpříznakové klienty. Po jejich zapojení budou kapacity testování v ČR stačit. Indikací na testování je nyní nad 40.000 za den, což převyšuje možnosti testovacích míst, konstatoval. ČTK řekl, že se zapojením praktiků počítá do dvou týdnů. Změna je podle něj předjednána.

Praktici by měli používat takzvané antigenní testy namísto PCR testů. Takzvaný antigenní test se provádí stejně jako PCR vyšetření výtěrem z nosohltanu. Výhodou antigenního testu je rychlejší stanovení výsledku. Je známý během 15 až 30 minut, naopak výsledky PCR testu jsou známy asi za čtyři hodiny. Antigenní testy jsou levnější než PCR testy.

Zda je možné používat antigenní testy namísto PCR testů, zjišťují odborníci ve Fakultní nemocnici v Motole v třídenní srovnávací studii testovacích metod, která začala ve středu. Zúčastnit testování by se mělo přibližně 600 lidí. Přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice Motol Pavel Dřevínek v té souvislosti uvedl, že hlavním využitím antigenního testu ve zdravotnických zařízeních by mohla být diagnostika onemocnění covid-19 u pacientů s příznaky anebo pravidelné testování rizikových oddělení, jako jsou například LDN, v případě, že testovací kapacita PCR nedostačuje.

Denní nárůst nových případů koronaviru v Česku v posledních dnech opět zrychlil. Ve středu jich poprvé přibylo téměř 15.000. Laboratoře jich odhalily 14.968, zhruba o 3000 více než v úterý. V zemi je nyní zhruba 124.000 nakažených. Z celkového počtu provedených testů byla v posledních osmi dnech pozitivní vždy více než čtvrtina.

Jirik-ta ( 22. října 2020 16:10 )

Covid-19 ho narovná jako pravítko a i ty jeho spolupracovníky.

Jirik-ta ( 22. října 2020 16:08 )

To je správné Teď už se to roznese na ten zbytek a všichni budou v karanténě. Kdo bude tisknout peníze se neví. Tak to je to promořování- Švédský model.
Pokud je covid-19 karanténní onemocnění, je promořování hovadina. Jedině vakcinace.

oldedek ( 22. října 2020 16:06 )

Zeman nepodepsal jmenování "na" generála Koudelku..."

Já už se třeba nedožiju zhodnocení ÉRY prezidenta Zemana ale už dnes vím, že pan Zeman je vzhledem ke své osobě dlouhodobě mentálně zdevastován kvůli chlastu, metráků ovarů a zlého politického mozku, velmi, velmi zlý člověk - přitom ho s nikým vůbec nechci srovnávat - je zlý a lidi, které mají k jeho jednání kritické připomínky okamžitě ponižuje, uráží, snižuje jejich význam, vážnost, znevažuje je, zlehčuje a pomlouvá ...
Je prostě duševně nemocný člověk a s tím jsem si jist .. !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud