Středa 6. července 2022
Oblačno, déšť 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Rath brzy znovu lékařem? Na covidovou jednotku nastupuje z vězení jeho kumpán Kott

Aktualizováno -
15. prosince 2020
12:43
Autor: simao, ČTK, vei - 
15. prosince 2020
10:05

David Rath momentálně sedí ve vězení, odsouzen byl i další aktér jeho korupční kauzy Petr Kott s manželkou Kateřinou Kottovou, dříve Pancovou. Exposlanec a lékař Kott nyní dle ČT nastoupí z vězení coby lékař na covid jednotku v brněnské věznici - svolení dostal od Vězeňské služby ČR. A počítá se prý i s Rathem. Mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová Blesk Zprávám řekl, že z 10 odsouzených lékařů by se mohli zapojit čtyři ve výkonu trestu.

Vězeňská služba řešila, jak během koronavirové pandemie využít toho, že ve vězení sedí momentálně i lékaři, kteří mají poměrně bohatou praxi.

Na covid jednotku nastupuje Kott

Exposlanec a lékař Petr Kott by podle ČT měl nastoupit již dnes na službu na covid jednotku v brněnské věznici.

„Nebudu se vyjadřovat k jednotlivým odsouzeným. V tuto chvíli mohu jen potvrdit, že zahajujeme zařazování odsouzených lékařů do zaměstnání,“ potvrdila Blesk Zprávám mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová. 

„Je to reakce na palčivý nedostatek lékařů ve Vězeňské službě vůbec, koronavirová pandemie tuto potřebu umocnila,“ podotýká Kučerová.

„Dnes zařazujeme jednoho odsouzeného lékaře, který má specializaci ORL a je na covidovém centru v Brně,“ doplnila s tím, že podrobnosti o jednotlivých odsouzených vězeňská služba nebude dál komentovat. 

Rathův právník zatím neví

Zda nastoupí do vězení i bývalý ministr zdravotnictví a středočeský hejtman David Rath zatím netuší ani jeho advokáta.

„Zatím nemám žádné informace,“ reagoval na dotaz Blesk Zpráv Adam Černý, který zastupuje Ratha v průběhu celého jeho případu. 

Rath za mřížemi žádal o lékařství již dříve

Někdejšího středočeského hejtmana a také exministra zdravotnictví Ratha, hlavní postavu známé korupční kauzy, uznal soud vinným z ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici. V další části obžaloby jej zprostil.

Rath žádal již letos na začátku roku o to, aby se mohl i coby odsouzený věnovat lékařské profesi. K sedmiletému trestu nastoupil Rath loni v říjnu, v lednu 2020 následně soud jeho žádost o umístění do oddělení s nižším stupněm zabezpečení a to, aby mohl pracovat jako lékař, případně zdravotník, zamítl.

Podle ČT by se přitom nyní Rath mohl dočkat. „Budu chtít být tam, kde mě budou moct využít jako lékaře,“ avizoval už dříve, než za mříže nastoupil.

Video  David Rath o odsouzení: „Rodina samozřejmě neoslavovala.“  - Jakub Kopřiva, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Odsouzeni v první větvi Rathovy kauzy byli také bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a právě i její manžel Petr Kott, který před vstupem do politiky působil jako lékař v českolipské nemocnici. Ve Sněmovně následně seděl od června 2002 do června 2006.

Rath byl přitom letos převezen z vězení v Teplicích do vězení Praha-Ruzyně. Na rozdíl od Kotta by tak sloužit jako lékař mohl v hlavním městě.

Ve druhé větvi procesu Krajský soud v Praze Rathovi nepravomocně prodloužil trest ještě o rok na 8 let. Druhou větví se ještě bude zabývat odvolací vrchní soud.

Dlouhodobý nedostatek lékařů

O tom, že by se věznění lékaři mohli dostat zpět k výkonu svého povolání, informoval Blesk letos v říjnu. „V současné době toto konzultujeme, máme i podporu ministerstva spravedlnosti a počítáme s tím, že by zaměstnávání vězňů lékařů mohlo začít na přelomu roku,“ avizovala již tehdy mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová.

„Nejen s ohledem na nynější situaci, ale i s ohledem na to, že se s nedostatkem lékařů potýkáme dlouhodobě. Chceme, aby bylo možné zaměstnat lékaře z řad vězňů, kteří by splňovali všechna náročná kritéria,“ dodávala.

Počítají se čtyřmi lékaři

Ve výkonu trestu je nyn podle Kučerové aktuálně deset lékařů, ne každý se ale může do práce zapojit. Bezpečnostní sbor zaměstná v oboru jen ty lékaře, kteří nebyli odsouzeni v souvislosti s výkonem svého povolání.

„Do této formy zaměstnávání počítáme se zařazením čtyř z 10 lékařů ve výkonu trestu,“ uvedla pro Blesk Zprávy Kučerová.

Ohledně podmínek, jaké musí odsouzení lékaři splňovat, podotkla: „Stejné podmínky jako v civilním zdravotnictví, tzn. zdravotní a odborná způsobilost, v civilním prostředí je to ještě trestní bezúhonnost, v našem rámci je to  podmínka, že jeho trestná činnost nesouvisí s výkonem zdravotnických služeb. Lékaři mohou působit v rámci všech našich věznic, nicméně v současné době budou pracovat v našich nemocnicích v Praze a v Brně.“

Zkrátí si tak lékaři trest?

Česká lékařská komora nezaměstnávání odsouzených lékařů dlouhodobě kritizovala, podle ní je zdravotní péče ve věznicích podfinancovaná a špatně zajištěná.

Zařazení vězně-lékaře do tohoto procesu přitom může mít i pozitivní vliv na případné zkrácení trestu. „Ano, obecně je zařazení do zaměstnání ve výkonu trestu jedním z aspektů, ke kterému při žádosti o podmínečné propuštění soud přihlíží,“ dodala pro Blesk Zprávy Kučerová.

Video  Rath si užíval poslední doušky svobody: Kolo, zubař a klidný spánek.  - Aktu.cz
Video se připravuje ...

bilakonvalinka ( 26. prosince 2020 08:17 )

To je rozumné, at jdou pracovat. Snad je rychle zaškolí , aby byli něco platní.

doktormediciny ( 15. prosince 2020 16:28 )

Ja teda tom,u az zas tak nerozumim.Zakaz vykonu povolani byla soucast rozsudku...
V severnich Cechach nenchali jednoho lekare delat protoze byl ve wermachtu. Jeswtli se mohl te vojne byhnout, to nikro netzkoumal..Pak bylm vyznamenan jakjo vzorny,...

Slavek ( 15. prosince 2020 15:59 )

No takhle, Dalíkovi museli zavřít hubu, protože je jasné, že tam sedí i za ně. Rath byl lakota, ale hlavne jel v "drobných" a je tam jen za sebe

deratizater ( 15. prosince 2020 13:09 )

Koktavým se nedoporučuje oslovovat příjmením pana Kotta

backora ( 15. prosince 2020 12:29 )

To je v pořádku, lidé ve vězení jsou také lidi, každá ruka, která pomůže je vítána. Lékaři v nemocnici mají plné ruce práce, tak jim alespoň pomohou.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa