Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Jasno 20°C

Od pondělí startují kurzy i na soukromých jazykovkách, ale nejvýš pro deset lidí

Autor: ČTK - 
5. prosince 2020
10:55

Soukromé jazykové agentury, které nenabízí státní jazykovou zkoušku, mohou podle Asociace jazykových škol obnovit od pondělí svou výuku stejně jako školy s právem jazykové státnice. Asociace to uvedla ve svém stanovisku k rozvolňování opatření proti covidu-19, jež zveřejnila na webu. Dosud si její zástupci nebyli jistí, zda pro všechny jazykové školy platí totožná pravidla. Podle nich by ale s ohledem na rovnost firem bylo protiprávní, kdyby vláda umožnila činnost jen některým.

Podle protiepidemického systému PES ve školství se díky zmírnění opatření proti covidu-19 bude moct od pondělí vrátit do jazykových škol s právem státní jazykové zkoušky prezenční výuka pro skupiny do deseti lidí. Jazykové školy, které státní jazykovou zkoušku neorganizují, systém PES nezmiňuje. Jde o firmy, které má na starosti ministerstvo průmyslu a obchodu. Předsedkyně Asociace jazykových škol Marcela Hergesselová v uplynulých dnech uvažovala, zda pro ně nebude platit pravidlo 15 metrů čtverečních na člověka jako pro provozovny. Za těchto podmínek by podle ní ale kurzy fungovat nemohly.

Ve svém aktuálním stanovisku asociace ale uvádí, že od pondělí 7. prosince je v jazykových školách možná individuální prezenční výuka a skupinová prezenční výuka ve skupinách maximálně deseti lidí za dodržení zvýšených hygienických opatření. Z informací na webových stránkách škol vyplývá, že prezenční kurzy díky tomu v pondělí obnoví například soukromá jazyková škola Glossa, Akcent, Langfor CZ nebo LeVl languages. Tyto agentury patří mezi členy asociace, která sdružuje asi 40 soukromých škol.

Asociace ve svém stanovisku upozornila, že jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, které podle ministerstva školství od pondělí mohou obnovit prezenční činnost, patří i obchodní společnosti podnikající podle živnostenského zákona. „S ohledem na rovnost podnikatelských subjektů, která je garantována českým a evropským právem, by umožnění činnosti pouze některým jazykovým školám bylo protiprávní,“ uvedla asociace.

46 škol s právem státní jazykové zkoušky

Jazykových škol s právem státní jazykové zkoušky je v ČR podle ministerstva školství 46, z toho 28 zřizují kraje a 18 je soukromých.

Hergesselová si již minulý týden stěžovala, že nemá od zástupců vlády dostatečné informace k provozu soukromých jazykových škol, které nespadají pod resort ministerstva školství. Tiskové oddělení ministerstva průmyslu odkázalo tehdy ČTK s dotazem na ministerstvo zdravotnictví. Jeho tiskové oddělení uvedlo, že jiné vzdělávání je zatím omezené, protože nefunguje v režimu státních škol. Neupřesnilo ale, co pojem „státní škola“ obnáší.

Tiskový odbor ministerstva školství poté informoval, že od 25. listopadu se mohou konat individuální konzultace v institucích, které poskytují jednoleté kurzy cizích jazyků s denní výukou podle zákona o státní sociální podpoře. Jde o takzvané pomaturitní studium.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa