Středa 27. leden 2021
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Oblačno, sněžení 1°C

Do nemocnic se vrací plánované operace. Vláda zrušila zákaz poskytování neakutní péče

Autor: ČTK - 
23. listopadu 2020
19:10

Vláda zrušila nařízení, kterým kvůli epidemii nového koronaviru zakázala nemocnicím poskytovat odkladnou péči. Nemocnice už mohou dělat plánované operace, musí mít ale zachovány zálohy pro pacienty s onemocněním covid-19. Po pondělním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Některé nemocnice už dnes uvedly, že s obnovením odkladné péče začaly.

„Nemocnice můžou postupně dle svých volných kapacit obnovovat tuto necovidovou péči a začít se stále více starat i o všechny ostatní občany pacienty, kteří měli tuto odkladnou péči zatím odloženu,“ uvedl Blatný. Zdůraznil, že nemocnice si musí zachovat dostatečný počet lůžek pro případ, že by se počet nemocných s koronavirem, kteří potřebují nemocniční péči, znovu zvýšil.

Některé nemocnice už s obnovením plánovaných operací začaly. Například Fakultní nemocnice v Motole uvedla, že zahájí ortopedické výkony. Na rozhodnutí ministerstva už se připravovala i další zdravotnická zařízení. „Počínaje tímto týdnem se budeme postupně navracet do režimu jako před tímto opatřením,“ napsala dnes ČTK mluvčí vinohradské nemocnice Tereza Romanová.

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo nemocnicím omezit péči, kterou lze odložit, mimořádným opatřením 26. října. Záměrem bylo uvolnit lůžka pro pacienty s covidem-19.

Podle zveřejněných dat o kapacitách nemocnic jsou nyní obsazeny asi dvě třetiny standardních lůžek s rozvodem kyslíku. Volných pro pacienty s covidem-19 jich je asi 1600, skoro dvojnásobek proti začátku října. Na jednotkách intenzivní péče jsou obsazeny asi tři čtvrtiny všech lůžek. Pro pacienty s covidem-19 je volných asi 320, pro ostatní pacienty kolem 650. Plicních ventilátorů je obsazeno přes 60 procent.

zkratik ( 23. listopadu 2020 23:09 )

tak hlavně že s.e.r.e.b.l.i.t.y na tom byli tak špatně,že museli bejt operovaný neodkladně.Já čekám na operaci vyhřezlý plotýnky s velkejma bolestma už rok

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud