Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Pandemie vrhne Slovensko do rekordního veřejného dluhu. Vlády v lepších časech nešetřily

Autor: ČTK - 
23. listopadu 2020
13:27

Slovensko na rozdíl od České republiky v plné míře nevyužilo dřívějšího příznivého vývoje ekonomiky k ozdravení státních financí. Bratislava tak na rozdíl od Prahy vyjde ze stávající koronavirové krize s rekordním veřejným dluhem v poměru k výkonu ekonomiky. V komentáři na to dnes upozornila nezávislá slovenská rozpočtová rada (RRZ), která v zemi dohlíží na hospodaření státu.

„Období od roku 2013 do roku 2020 bylo obdobím lepších časů. Solidní růst ekonomiky vyústil až v rekordně nízkou nezaměstnanost v posledních letech. Navzdory tomu vlády neplnily vlastní rozpočtové cíle, a tak pět ze sedmi let skončilo s vyšším deficitem, než bylo plánováno v rozpočtu,“ uvedla k vývoji na Slovensku RRZ. Dodala, že tento vývoj nastal navzdory tomu, že příjmy státu překročily původní očekávání.

Ve zmíněném období byli u moci sociální demokraté (Směr-SD) někdejšího premiéra Roberta Fica, kteří po porážce v únorových volbách skončili v opozici.

Podíl veřejného dluhu Slovenska na hrubém domácím produktu (HDP) se v uplynulých letech mírně snižoval a loni dosáhl 48,5 procenta HDP. Česko vykázalo dluh na úrovni 30,2 procenta HDP.

„Pokud by vlády (na Slovensku) v dobrých časech dodržovaly vlastní rozpočtové cíle a dodatečné příjmy využily ke konsolidaci veřejných financí, do současné koronavirové krize mohly veřejné finance vstupovat s dluhem nižším o téměř deset procentních bodů,“ uvedla rozpočtová rada. Doplnila, že Česku se zmíněná konsolidace v dobrých ekonomických časech podařila.

Růst zadlužení Slovenska, které letos podle dřívějších odhadů přesáhne hranici 60 procent HDP, označila RRZ za špatnou zprávu zejména kvůli dopadům stárnutí obyvatelstva. To s sebou přinese v budoucnu tlak na růst výdajů státu.

České ministerstvo financí počítá s tím, že vládní dluh České republiky do roku 2023 vystoupí na 47,4 procenta z letos plánovaných 39,4 procenta HDP.

Pandemie nemoci covid-19 letos způsobí v Evropě propad řady ekonomik, negativní dopady koronavirové krize už také zhoršily hospodaření států.

Video  Čaputová o Česku a koronaviru: Situace je vážná, ale ne odstrašující.  - CNN Prima News
Video se připravuje ...

Omasta ( 23. listopadu 2020 18:29 )

Chudáci. Tam už se proti vládě bouří. Predseda vlády, minister obrany a minister vnútra nebezpečne vyhrocujú spoločenskú situáciu. Prečo?

http­s://y­outu­.be/_z­tAD-2ItKw

illyria ( 23. listopadu 2020 14:19 )

Fico převzal zemi po vládách Radičové a Dzurindu. Stát byl v rozkladě, všechno zprivatizované, na trzích si půjčoval dost draho... Fico zkonsolidoval stát... Veřejné finance byly na konci jeho vlády ve standartu... Matovič "dostane" prachy z Bruseli, půjčí si... Peněz má dost a přitom programy kovid podpory jsou ubohé a ještě se spoustou papírování... A proč to vypadá tak jak to vypadá? Protože premiér je neschopný narcista, psychopat co nikoho neposlouchá... A proto na Slovensku mají tak strašný propad ekonomiky. U nás máme víc kovid pozitivních a nejsme na tom tak strašně jak oni... Páč Babiš (ač to není zázrak) alespoň není tak strašnej neschopák...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa