Středa 2. prosinec 2020
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Oblačno -1°C

Remdesivir nepomáhá, vzkazuje WHO. Co jí vadí na léku, který zachránil i pražského taxikáře?

Autor: ČTK - 
20. listopadu 2020
07:05

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala stanovisko, v němž nedoporučuje používat lék remdesivir proti covidu-19. Podle ní chybějí jakékoli důkazy, že přípravek zvyšuje šance na přežití pacientů s touto nemocí či že u nich snižuje potřebu plicní ventilace. Antivirotický lék remdesivir získal celosvětovou pozornost coby potenciálně účinný lék pro pacienty s vážným průběhem covidu-19 a zdravotníci jej čím dál častěji používají při léčbě pacientů v nemocnici. Jeho skutečná účinnost v klinické praxi nicméně zůstává nejistá.

Panel WHO složený z mezinárodních expertů uvedl, že remdesivir není doporučeníhodný pro nemocniční pacienty s covidem-19 bez ohledu na to, jak vážný je jejich zdravotní stav.

Doporučení podle WHO vychází z nových zjištění při výzkumu, který porovnával účinky několika medikamentů používaných při léčbě covidu-19 na celkem 7000 hospitalizovaných pacientech. Z nich nevyplývá, že remdesivir nemá na léčbu žádný efekt, ale spíše že na základě dostupných dat nejsou důkazy o tom, že zlepšuje vyhlídky pacientů na uzdravení, uvedl panel.

S ohledem na možnost škodlivých vedlejších účinků, relativně vysokou cenu i nesnadnou aplikaci - remdesivir musí být vpichován do žíly - proto WHO považovala za adekvátní vydat negativní stanovisko pro užívání tohoto přípravku.

Látka remdesivir, kterou vyvinul tým pod vedením českého vědce Tomáše Cihláře, původně měla sloužit pro léčbu krvácivé horečky ebola v Kongu. Lék je však od března nasazován i při léčbě pacientů s covidem-19. Česká vláda v říjnu schválila nákup 10 000 dávek tohoto léku za 205 milionů korun.

Vedoucí lékař Kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Martin Balík v polovině října uvedl, že remdesivir ochránil mnoho pacientů před nutností intenzivní péče. K výsledkům dřívějších klinických testů WHO, které vliv léku na délku hospitalizace či přežití popíraly, se Balík tehdy podrobněji vyjadřovat nechtěl. „Naše zkušenosti jsou ale takové, že při dodržení specifických indikačních podmínek lék funguje. Dokonce jsem přesvědčený, že mnoho pacientů ochránil před přechodem na intenzivní péči,“ řekl nicméně ČTK.

Groove ( 20. listopadu 2020 23:58 )

Sdílím názor Prof. Balíka, že lék při správné indikaci funguje

sorgedoktor ( 20. listopadu 2020 20:36 )

To jsou vskutku zajimave komentare...Na Karlove universite tvrdi, zr vyzkumniák nema zastavat stanovisko k lecbe Post hock ergo propter hock­....Dis­kutu­jici, pouzivame alespon zdravY selsky rozum, ci ne..

Lubomr Babek ( 20. listopadu 2020 13:28 )

No WHO vadí právě to, že lék někomu pomohl, prostě čára přes rozpočet a to je děsí. Vždyť je to proti záměru odlidit již tak přelidněný svět.

Milan Šmid ( 20. listopadu 2020 11:02 )

CO TOTADY ZASE PÍŠETE ZA NESMYSLY ??KDO TO ASI SPONZORUJE ??JASNĚ BYLO ŘEČENO ŽE MOŽNÁ BYL NAPOMOCEN PŘI UZDRAVENI NE ??

vaber ( 20. listopadu 2020 08:45 )

nepomáhá ,ale je to dobrý kšeft
lékárny jsou nacpané léky k prasknutí a kdyby ,,léky ,,pomáhaly byli by všichni choří zdraví ,
podobně to bude s vakcínou , už se těším jak po vakcíně kovid nebude problém

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud