Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno -1°C

Babišův apel zafungoval? Trump doporučil látkové roušky, otočil i expert WHO

Aktualizováno -
4. dubna 2020
06:42
Autor: ČTK - 
3. dubna 2020
21:34

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje Američanům, aby pomohli omezit šíření koronaviru používáním látkových roušek. Oznámil to prezident USA Donald Trump. Zdůraznil ale, že takovéto zakrývání obličeje není povinné, a upozornil, že on sám to dělat nehodlá. Že nošení látkových roušek „není špatný nápad“, uvedl v pátek i zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan.

Nejnovější údaje americké Univerzity Johnse Hopkinse podle agentury AFP ukázaly, že počet obětí koronaviru v USA se vyšplhal na 7406, když během 24 hodin od čtvrtečního do pátečního večera přibylo rekordních 1480 úmrtí.

„Bude to skutečně dobrovolná věc. Můžete to dělat, nemusíte to dělat,“ řekl podle agentury Reuters o zakrývání obličeje americký prezident. „Já volím možnost to nedělat,“ dodal. Svůj postoj následně zdůvodnil tím, že se účastní schůzek na vysoké úrovni. „Přijímám prezidenty, premiéry, diktátory, krále, královny,“ upozornil.

Trump rovněž podepsal dekret nařizující zastavení vývozu ochranných masek typu N95 a dalších ochranných pomůcek potřebných v boji s koronavirem, píše Reuters.

V České republice je nošení roušek povinné v zásadě všude mimo domov. Český premiér Andrej Babiš dokonce minulý víkend vyzval Trumpa, aby se českým postupem inspiroval a také v USA zavedl povinné nošení roušek na veřejnosti. Video vyzývající k nošení roušek prý Babiš poslal také většině evropských prezidentů a premiérů.

WHO během týdne zcela změnila názor

Poodbně jako Trump se vyslovil v pátek Ryan. Podle experta WHO se organizace nadále domnívá, že používání respirátorů by mělo být vyhrazeno především zdravotníkům. Zároveň však připustil užitečnost širšího používání podomácku vyráběných roušek a dalších pokrývek úst pro omezení šíření koronaviru.

Ještě počátkem týdne byl Ryan k rouškám skeptičtější a nedoporučoval je, pokud člověk není sám nakažen. Oponenti na to ale reagovali, že mnozí lidé nemohou sami vědět, zda infikováni jsou.

„Musíme uchovat medicínské chirurgické respirátory pro naše pracovníky v první linii, ale myšlenka používání respiračních pokrývek nebo pokrývek úst na ochranu před kašlem nebo kýcháním... sama o sobě není špatný nápad,“ řekl Ryan. To však podle něj nepopírá potřebu mytí rukou a sociálního odstupu.

Ryan před novináři připustil možnost, že vir SARS-CoV-2, který ve světě podle statistik nakazil víc než milion lidí, se přenáší i vzduchem. Experti se ale nadále domnívají, že hlavní způsob přenosu se děje tak, že lidé, kteří kašlou a kýchají, kontaminují povrchy předmětů nebo další lidi. Podle Ryana jsou možná situace, kdy nošení roušek na veřejnosti může omezit míru přenosu viru z infikované osoby na druhé.

Británie a Itálie mají opatrný postoj

Experti i vlády se o účinnosti nošení roušek přou a dospívají k protichůdným závěrům. Například turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek oznámil, že na veřejných místech budou mít turečtí občané nově povinnost roušky nosit.

Naopak britský vládní expert Jonathan Van-Tam v pátek řekl, že Británie nedoporučuje, aby roušky nosili zdraví lidé. Neexistuje důkaz, že obecné nošení roušek lidmi, kteří jsou zdraví, má vliv na šíření nemoci ve společnosti, poznamenal Van-Tam.

Jistý si smysluplností nošení roušek není ani šéf italské civilní ochrany Angelo Borrelli. Podle něj nyní není nezbytné, aby ti, kteří dodržují odstup a pravidla stanovená vládou, roušky nosili.

Má to smysl, vzkazují čeští odborníci

Český odborník na testování roušek z Energetického ústavu Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně František Lízal se domnívá, že nosit roušky na veřejnosti má smysl. Kritizoval přitom předchozí postoj WHO, která všeobecné nošení roušek spíše nedoporučovala. Problém je podle něj to, že člověk nakažený koronavirem nákazu roznáší ještě dřív, než začne mít příznaky.

S původním názorem WHO polemizovala tento týden také imunoložka a bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu AV ČT Blanka Říhová. Podle ní WHO má problém s tím, jak zajistit roušky pro všechny, a tak raději jejich nošení zpochybňuje. Podle Říhové v populaci může být odhadem 20 procent lidí, kteří mají virus, nemají příznaky, nebyli testovaní, myslí si, že jsou zdraví, ale přitom nejsou. „Když si vezmou roušku, tak možnost přenosu podstatně snižují,“ řekla Říhová Českému rozhlasu.

Video Rychlou roušku si můžete vyrobit i doma, stačí šátek a dvě gumičky. Podívejte se. - Sabina Dračková, Blesk Zprávy / hudebnibanka.cz, Oliver Spencer - And Relax

ivoadler ( 4. dubna 2020 16:53 )

Jsem v šoku. Kdejaké hov ado poučuje vládu, jak by se měla zachovat. Přitom máme jedny z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší, výsledky v boji s koronavirem. A teď vystoupí nějaký komediant nebo hospodský, který poučuje vládu, co měla dělat. Jsou směšní, z/rádci. Brát je vážně může jen v ůl.

frantacizek ( 4. dubna 2020 14:54 )

http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=fqiN­NlyG9Pk to je to, co jsem psal výše, nyní to na mě tady vyskočilo v doporučených videích..

http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=Psc7­eWUR­xgE

celá tahle situace je neustálým procvičování kritického myšlení u lidí, krom tedy zkoušky intelektu u všech zúčastněných. pan dr. Pirk na vzdory obvyklých manipulací, podržel vlastní racionální názor na celou záležitost.

dietr ( 4. dubna 2020 12:27 )

To je úděl demokracie, je na občanovi, jak se zachová. Náš totalitní systém se neptá.

al.bunda ( 4. dubna 2020 11:18 )

A co na to pičus Myrda Kraďousek a ti ostatní

frantacizek ( 4. dubna 2020 09:18 )

Trump se nošení roušek účastnit nebude, nyní jsem zapnul TV. Ale asi to nebude z důvodu pochopení problému jako v Německu. Doufal jsem a doufám, že voliči na téhle situaci, která tady krom jiného přišla pro ně, pochopí v každé zemi, po včerejších zprávách z Itálie (co mi řekli kolegové), kde se vláda těší podpoře navzdory všemu včetně zoufalé ekon. situace Italů, které mi vyrazily dech, ale opravdu nevím a nevím.

Zobrazit celou diskusi
Další videa