Expert: Virus nemutuje jako chřipka, vakcína vydrží rok. A promluvil o vlivu věku i rasy
Covid-19 je celosvětovým strašákem už bezmála tři čtvrtě roku. Vědci z celého světa se věnují zkoumání koronaviru měsíce a práce se začíná vyplácet. Účinná vakcína by měla na svět přijít možná ještě letos a příští rok by se měla začít využívat. Je to naprostý rekord v představení očkovací látky. Vývoj totiž povětšinou trvá i 10 let. Podle Václava Hořejšího z Akademie věd by se pak vakcína neměla měnit. Koronavirus totiž není jako chřipka, jejíž virus je nebezpečnější a bude tak nejspíše stačit přeočkování. Přesto experti se strachem pohlíží na mutaci, která nyní ve světě údajně převládá. Ta sice není tak smrtelná, jako byla ta „březnová“, snadněji se ale šíří.
Svět dychtivě vyhlíží první vakcínu na onemocnění covid-19, které způsobuje „nový“ koronavirus. Kandidátů je kolem sto padesáti a podle expertů z celého světa se ten nejúspěšnější dostane na trh v rekordním čase, a to už v lednu 2021 - tedy rok poté, co se onemocnění začalo šířit po celém světě. Uvedení vakcíny na trh přitom trvá celá léta. Většinou tak 10-15 let.
Blesk Zprávy se ptaly českého experta z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Václava Hořejšího, zdali bude vakcína účinná i do dalších let. Především pak proto, že je nemoc často veřejností srovnávaná s chřipkou. „Takové srovnání je nesprávné - chřipkové viry jsou úplně jiné, mutují mnohem více a úplně jiným, mnohem nebezpečnějším způsobem. Spíše bych očekával, že se budeme muset nechávat přeočkovat,“ reagoval Hořejší.
Přeočkování je běžnou praxí u většiny vakcín, a to třeba u tetanu, černého kašle nebo u meningokoka. Intervaly se pak různí. Zatímco na tetanus by se měl člověk nechat přeočkovat po 15 letech, u klíšťové encefalitidy se počítá s další dávkou vakcíny po 3 letech. U covidu-19 pak experti předpokládají, že možná bude nutné se přeočkovat po jednom roce.
Koronavirus mutuje, rozdíly jsou ale mizivé
Srovnávání covidu-19 s chřipkou tak opětovně není na místě. Vakcína se totiž podle stávajících poznatků pravděpodobně nebude muset „přizpůsobovat“ měnící se skladbě RNA viru. „Nejspíše se bude očkovat stejnou vakcínou, protože ta imunitní ochrana nebude tak dlouhodobá jako třeba u spalniček. Ostatně přeočkování stejnou vakcínou po určité době je ze stejného důvodu potřeba i u jiných chorob,“ konstatoval dále Hořejší.
Experty uklidňuje, že varianty koronaviru se naštěstí významně neliší. „Je to něco podobného, jako kdyby někde řádila populace
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.