Pátek 15. leden 2021
Svátek slaví Alice, zítra Ctirad
Zataženo, sněžení -1°C

Testování odhalilo v některých domovech až třetinu nakažených seniorů. Blatný plánuje další kola

Autor: ČTK - 
18. listopadu 2020
22:27

V domovech pro seniory a dalších zařízeních je po prvním kole testů nakažených novým koronavirem 14 procent lidí z několika tisíc testovaných. V některých je to až 30 procent, někde nákaza prakticky není. Na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Povinnost pravidelně testovat klienty i zaměstnance asi 1 500 lůžkových zařízení sociálních služeb uložila vláda na začátku listopadu. Zpozdilo se ale dodání testovacích sad.

V těchto zařízeních žije asi 100 000 klientů, podobný počet je i zaměstnaného personálu. Podle ministra je tam situace lepší, než to před testy vypadalo. „Aby to bylo možné považovat za průkazné, musí proběhnout dvě nebo tři kola testování,“ uvedl. Opakovat se mají po pěti dnech, později už jen u zaměstnanců.

Za říjen a první polovinu listopadu se tam nakazilo kolem 10 000 lidí, většina byla odhalena ještě před začátkem testování. V domovech pro seniory se nákaza objevila už na jaře, někde onemocněly i desítky klientů. V některých se personál s klienty z obavy ze zavlečení nákazy uzavřel v objektu a neodcházel domů. V současné době je problémem zejména nakažený personál, někde pomáhají dobrovolníci, jinde i armáda.

Vysoká nemocnost v domovech pro seniory a podobných zařízeních byla důvodem zavedení plošného nasazení antigenních testů. Původně byl začátek testování naplánován na středu 4. listopadu, někde se začalo až o týden později. Podle vyjádření ministra zpoždění nákupu a rozvozu testovacích sad způsobila nutnost vyjednat smlouvy se zdravotními pojišťovnami, které testy platí. Zároveň ministerstvo předložilo změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která to do budoucna usnadní.

Celkem se zatím nakoupily dva miliony těchto antigenních testů. Na rozdíl od dosud používaných testů PCR se nemusí vyhodnocovat v laboratoři a výsledek je znám do 15 minut. V obou případech se odebírá vzorek výtěrem z nosohltanu.

Video Bezpříznakoví senioři: „V domovech je jich většina. Nákaza se šíří o to rychleji,“ říká Horecký. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Omasta ( 19. listopadu 2020 02:04 )

Blatný je patrně figurka, která umožňuje Babišovi a Prymulovi získat vyšší provize z většího počtu testů.

Omasta ( 19. listopadu 2020 02:00 )

Takže závěr je: - vyhozené peníze. Kdyby se dělo něco vážného, tak by důchodci vyleželi nebo se nechali odvézt do nemocnice. Ale to se neděje. Čuju v tom nějaký podvod a snahu korupčníků vydělávat na testech, které nemají žádný realný přínos.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud