Úterý 26. leden 2021
Svátek slaví Zora, zítra Ingrid
Oblačno, sněžení 1°C

Ministr Blatný promluvil o koronavirových Vánocích v Česku. Otevřou obchody?

Aktualizováno -
18. listopadu 2020
20:30
Autor: ČTK - 
18. listopadu 2020
18:32

Prodloužení nouzového stavu je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nutné, aby se bránilo nákaze v obchodech před Vánocemi. Plošná opatření, která nouzový stav vyžadují, šíření epidemie covidu-19 zabrání, jinak ale podle ministra hrozí zhoršení. Řekl to dnes na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. V České televizi uvedl, že na Vánoce by Česko mohlo být ve třetím z pěti stupňů protiepidemického systému (PES). V tom jsou s omezením počtu nakupujících otevřené i další obchody a restaurace.

„Abychom mohli v rozvolňování pokračovat, musíme jít ještě o nějakých deset procentních bodů níž. To se rozhodně tento týden nestane, to je velmi nepravděpodobné,“ řekl ministr poslancům.

Kdyby nouzový stav skončil před Vánocemi, hrozí podle Blatného zhoršení epidemie v lednu. „Umím si velice dobře představit, že dojde k výraznému vzestupu kontaktů a extrémního obnovení komunitního šíření v populaci. Potom přijdou Vánoce, všichni budeme doma, tam to všichni rozneseme do svých rodin, a začátkem ledna se velice pokojně vracíme do stupně číslo pět,“ dodal ministr.

Pátý stupeň je nejpřísnější a odpovídá současným opatřením. Ve čtvrtek ministr chce vyhodnotit data za první týden fungování systému, která zatím naznačují zlepšování situace s nákazou covidem-19. Možný je přesun z pátého do čtvrtého stupně přísnosti opatření, který by znamenal i návrat další části žáků do škol. Ve čtvrtek by se k tomu měl vyjádřit Blatný spolu s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) na tiskové konferenci.

Systém PES hodnotí vývoj epidemie podle čtyř kritérií, kterými je počet nakažených na 100.000 obyvatel a 100.000 seniorů za poslední dva týdny, podíl pozitivních testů a reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Počty nakažených jsou stále v systému hodnoceny nejvyšším počtem bodů určujících riziko, druhé nejvyšší bodové hodnocení má podíl testů a celkový výsledek tak snižuje zejména reprodukční číslo kolem 0,7.

Ministr také řekl, že nepředpokládá, že by se musely využít polní nemocnice připravené na výstavištích v Praze a v Brně. „Zatím ale nenavrhuji jejich deaktivaci. Máme pořad velké množství lidí na jednotkách intenzivní péče,“ uvedl.

V současné době potřebuje intenzivní péči v nemocnicích asi tisíc lidí nakažených covidem-19, v nemocnicích jich je přes 6800. Maximální počet byl kolem 8300 lidí.

Pokud by se Česko posunulo z pátého do čtvrtého, druhého nejpřísnějšího pásma PES, znamenalo by to například zmírnění nočního zákazu vycházení až do 23:00. Do školy by se také mohly vrátit všechny děti z prvních stupňů a druhé stupně by se střídaly po dvou týdnech. Najednou by se také mohlo setkávat až šest lidí, na svatbách a pohřbech 20. Naopak dál by byly uzavřeny například restaurace kromě okének, obchody kromě potravin a dalších nezbytných, hotely, muzea, divadla a byly by zakázány amatérské sportovní soutěže.

Video Nový Protiepidemický systém ČR: 5 psů proti covidu. Blatný představil, jak funguje PES. - Blesk Zprávy, ČTK

ivalen ( 18. listopadu 2020 23:25 )

souhlas, pustit všechno najednou nemůže normální člověk

alex_vykroutiI ( 18. listopadu 2020 21:47 )

ZDRAVÍM TROLLA z Blesku viď ZMR-DEČKU ?...

tomik007 ( 18. listopadu 2020 21:35 )

Zatial co hovoril - Buresh ho vyrazil

Maximilian ( 18. listopadu 2020 19:15 )

Blatného už číst odmítám,jeho chaoticka opatření nás dovedou směle ke třetí vlně,neříkalo se některému doktorovi doktor smrti...

f7g7s ( 18. listopadu 2020 18:57 )

Zajímavé je, že Babišovo (ne)firmy jsou na rozdíl od státu v zisku! S koblihářema to ale stejně nehne, ty trestně stíhanému štbákovi stále naivně věří, že je spasitel v politice zadarmo a nezištně, jen pro jejich blaho a lepší zítřky..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud