Neděle 17. října 2021
Svátek slaví Hedvika, zítra Lukáš
Polojasno 12°C

Česko zaplavily falešné nanoroušky. Ohrožují zdraví i život nemocných, varují experti

Aktualizováno -
7. listopadu 2020
16:34
Autor: ČTK - 
2. listopadu 2020
08:02

Při testu šesti vybraných typů roušek aktuálně prodávaných na tuzemském trhu, které jejich dodavatelé označují za nanoroušky, obstály tři druhy vyráběné v ČR. Zbývající tři typy dovezené z Asie nanotextilii neobsahovaly. ČTK to sdělila Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, která upozornila na výsledky zkoumání Technické univerzity v Liberci (TUL), jejíž výzkumníci testování provedli.Česká obchodní inspekce (ČOI) v reakci uvedla, že se bude případem zabývat.

„Ve třech ze šesti roušek nebyla žádná nanovlákenná textilie ani jakékoliv jiné nanoobjekty, které by technologicky zvyšovaly filtrační funkčnost roušek. Našli jsem v nich pouze mikrovlákenné textilie,“ uvedl vědecký pracovník TUL Pavel Kejzlar, který se na testování roušek podílel. Jeden z výrobců podle něj například vyrobil z příze, kterou označil za nanomateriál, tkaninu, kde se vlákna vzájemně kříží. Vytvořil tím membránu, která je pro filtraci velmi malých objektů, jako jsou bakterie či dokonce viry, naprosto nevhodná.

„V místech, kde dochází ke křížení osnovy a útku, jsme zaznamenali průduchy o velikosti až 30 mikrometrů. To je v přepočtu 30.000 nanometrů. Když uvážíme, že koronaviry SARS-CoV-2 mají velikost 80 až 150 nanometrů, umožňují jim takovéto póry v mikrovlákenné textilii bezproblémový průnik rouškou,“ dodal Kejzlar.

Nanotechnologové uvádějí, že klasické konvenční roušky chrání před virovou nákazou zpravidla jen okolní osoby od případně nakaženého uživatele roušky. Pokud je naproti tomu nanovlákenná rouška na obličeji dobře utěsněna, může před průnikem virů chránit obousměrně, tvrdí.

Při aktuálním testování nanoroušek zvolili výzkumníci z liberecké univerzity formu takzvaného slepého testu. Pracovníci, kteří samotný test prováděli, neznali výrobce, země původu a další identifikační údaje roušek. Tyto údaje znal pouze člověk, který vzorky k testování připravil a předal je testujícím kolegům, ale na samotném vědeckém testu se nepodílel. Test byl prováděn nezávisle na sobě souběžně ve dvou laboratořích, výsledky obou z nich se naprosto shodovaly.

„Na nanoroušky a nanorespirátory se podle našich zjištění spoléhají lidé se sníženou imunitou, onkologičtí pacienti, lidé s chronickými respiračními onemocněními a další rizikové skupiny. Když se tito lidé nechají oklamat a místo vysoce účinných nanovlákenných produktů si v dobré víře koupí nepravé nanoroušky, ohrožuje to jejich zdraví a v krajním případě i život. Pokud tedy někteří dovozci roušek z Asie spotřebitelům prokazatelně lžou, že tyto roušky obsahují nanotextilii, zřejmě by je měla Česká obchodní inspekce za klamání spotřebitelů pokutovat,“ uvedl předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs.

Mluvčí ČOI Jiří Fröhlich sdělil, že v ČR aktuálně není akreditovaná laboratoř na nanomateriály a nanovlákna, zvažuje se provedení testů v zahraničí. "Výsledky z Liberce tedy prověříme a budeme s nimi dále pracovat, byť to nejsou informace z akreditované laboratoře. Bereme je jako nové zjištění, kterým se budeme zabývat," uvedl mluvčí.

Výrobci a dodavatelé roušek nesouhlasí

"Výrobce roušek VINATEX Fabric Mask ani její dodavatel, společnost EUROVINA Travel s.r.o., netvrdí a nikdy netvrdili, že by tyto roušky měly obsahovat nanovláknovou textilii anebo že by se mělo jednat o tzv. nanoroušky a není to uvedeno ani na obalové informaci výrobku. Roušky však obsahují stopové množství částic stříbra, což je celosvětově uznávaná metoda zvýšení antibakteriálních a antivirotických účinků látky, na které se aplikuje. Tato technologie je obecně známá pod pojmem Nanosilver, tedy v překladu do českého jazyka Nanostříbro,“ uvedli zástupci společnosti. 

Proti výsledkům testu Liberecké unverziti se ohradila také společnost Remoska. "Nejsme si vědomi jakéhokoliv pochybení v případě TNG nano roušek. Naším cílem není kohokoliv uvést v omyl. Veškeré posudky a certifikáty, které máme k dispozici od našeho dodavatele (firmy TNG), potvrzují, že se jedná o kvalitní výrobek a má deklarované funkční parametry. Nikdy jsme neuváděli, že rouška obsahuje nanovlákna. Při popisu výrobku užíváme název a terminologii, kterou náš dodavatel běžně používá při distribuci těchto roušek kdekoliv na světě," uvedl dnes jednatel společnosti Remoska Petr Vaněček.

tomik007 ( 2. listopadu 2020 12:42 )

ANO - a bude jesce lepe

frantacizek ( 2. listopadu 2020 10:41 )

tohle je problém, který by měla policie řešit, pač pravé nano fungují, pokud člověk nechce investovat přímo do respirátoru FFP2,3. U nás to vyrábí přímo textilka, takže všichni studenti mají pravé, ale chudáci ti, co si koupili tohle..

Zobrazit celou diskusi
Další videa