Pátek 4. prosinec 2020
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Zataženo, sněžení 0°C

Blatný se přepočítal o milion nakažených. Ministr selhal u čísla R, mluvčí vysvětluje

Aktualizováno -
31. října 2020
09:25
Autor: for - 
30. října 2020
16:55

Dětský hematolog a nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se musí ještě zocelit v epidemiologických počtech. Během druhého dne na postu ministra se totiž „sekl“ v předpovědi ohledně počtu nakažených. Možný nárůst totiž počítal podle reprodukčního čísla R. Ovšem nepřesně a to hned dvakrát. Poprvé ve Sněmovně a následně i na tiskové konferenci. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Brodský podal následně Českému Rozhlasu Radiožurnál vysvětlení.

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný zažil svoji premiéru ve Sněmovně a uspořádal i první samostatnou tiskovou konferenci. 

Vedle toho, že se v pátek řešilo, zda podepsal či nepodepsal petici Milionu chvilek pro demokracii, namířenou proti premiérovi Babišovi (aby Blatný po jednání vlády přiznal, že ji skutečně podepsal), zaujal média i svým výkladem reprodukčního čísla. 

„Jestliže budeme mít 1000 nakažených a reprodukční číslo 1,5, potom se zvýší počet (nakažených) na 1500. Takže jenom o 500. Jestliže budeme mít milion nakažených a reprodukční číslo bude jenom 1,1, ke zvýšení dojde o 100 tisíc. To je ten problém, kterému nyní čelíme,” prohlásil Blatný. Podobně se následně vyjádřil i na tiskové konferenci. Tento matematický výklad je ale chybný.

Číslo R i podle definice ministerstva zdravotnictví totiž udává průměrný počet dalších osob, které dokáže jeden infikovaný pacient nakazit. Zjednodušeně řečeno, pokud je číslo na hodnotě 2, znamená to, že jeden člověk nakazí v průměru dvě další osoby. 

Příklad Blatného by se tak měl upravit. Při čísle 1,5 by se počet nakažených nezvýšil o 500, ale o 1500.

Při milionu nakažených a reprodukčních čísle 1,1 by došlo k nárůstu o 1,1 milionu lidí na celkových 2,1 milionu nakažených. Tyto výpočty již sedí i s oficiálním dokumentem ministerstva zdravotnictví Význam a výpočet reprodukčního čísla R.

Video Blatný poprvé ve Sněmovně: Opatření zabírají, ale musí trvat dál. A striktně se dodržovat - Blesk Zprávy / ČTK

Na páteční tiskovce Blatného k reprodukčnímu číslu zaznělo, že se jej daří srážet. Nejvyšší bylo kolem 9. října, a to na úrovni 1,5. Naštěstí se nepotvrdily pesimistické scénáře, že na této hodnotě může zůstat a nyní se ČR může pyšnit hodnotou 1,1. 

„Nemáme vyhráno,“ dodal k této informaci Blatý a spolu s přítomnými experty poznamenal, že jde Česku o hodnotu pod číslem 1.

Mluvčí: Ministr mluvil o přírůstku nad reprodukční číslo

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Brodský pro Český Rozhlas Radiožurnál uvedl, že ministr mluvil o přírůstku nad reprodukční číslo - nezapočítal proto primární přírůstek. Při reprodukčním čísle 1,1 a jednom milionu nakažených tak Blatný prý nemluvil o celkovém počtu 2,1 milionu nakažených, ale jen o přírůstku 100 tisíc.

„Je nutné si uvědomit, že ve chvíli, kdy je třeba hypoteticky tisíc nakažených, tak i reprodukční číslo 1,5 nemusí být zásadním problémem pro systém, protože za danou dobu přibude 1500 nakažených. Kdyby ale bylo v populaci třeba milion nakažených a reprodukční číslo by bylo 1,1, tak přesto vzroste počet lidí, kteří vyžadují péči, o milion sto tisíc. Jinými slovy reprodukční číslo je potřeba brát relativně,“ řekl Blatný ČRo.

Video Babiš uvedl do funkce nového ministra zdravotnictví Blatného. Co zaznělo na následné tiskovce? - Aleš Brunclík

K poklesu na 1,1 pak Blatný v rozhovoru pro sobotní MF Dnes dodal již správně: „Není to překvapení, bylo to očekávané a je to dobře. Jestliže se naplní očekávání, tak je to skvělé, jen si musíme uvědomit, že ve chvíli, kdy je třeba hypoteticky tisíc nakažených, tak i reprodukční číslo 1,5 nemusí být zásadním problémem pro systém, protože za danou dobu přibude 1 500 nakažených. Kdyby bylo v populaci třeba milion a číslo by bylo 1,1, tak vzroste počet lidí, kteří vyžadují péči, o milion sto tisíc. Jinými slovy reprodukční číslo je potřeba brát relativně. Ale jsme rádi, že ten stav, který je, odpovídá našim predikcím a modelům.“

 

Antonelikan ( 1. listopadu 2020 09:18 )

Boží Mildo, ano Babiš skutečně nikdy nebyl v StB, tam byli lidi, kteří bohužel komunismu věřili.On jim jako tajný spolupracovník, tedy jako agent, z vypočítavosti donášel a to je ještě větší s-v-i-n-ě!

BoziMilda ( 31. října 2020 23:22 )

To víš excelentní. Na mě prostě nemáš.

babilida ( 31. října 2020 14:56 )

Přesně tak. Ti ani oko nezamhouřili, aby přišli první s nějakou jobovkou. To teď opravdu potřebujeme. Hlavně že venku nikdo necamrá a sedí doma i ti největší kritici.

babilida ( 31. října 2020 14:53 )

Jenom abyste se z toho nepo..., tolik radosti na starém bělidle!

vilda696 ( 31. října 2020 14:06 )

Ty musíš být dobrej blbec,Kolombo

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud