Pátek 4. prosinec 2020
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Zataženo, sněžení 0°C

Pozor na falešné zprávy o testech, varuje pražská VFN. Jde o útoky hackerů

Autor: ČTK - 
26. října 2020
19:00

I ve chvílích nejtěžších se dají nalézt lidi, kteří umí situaci ještě zhoršit. Na jejich počínání v pondělí upozornila Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) na facebooku. Tamní zaměstnanci totiž zažili případy podvodných textových i mailových zpráv s falešnými výsledky testů na nemoc covid-19.

Množí se hackerské útoky na nemocnice a další zdravotnická zařízení. Ani naše nemocnice není výjimkou,” uvedla VFN v příspěvku. Podvržené výsledky testů podle ní lidem přicházejí také e-mailem, falešné výsledky dostávají i někteří testovaní, stejně tak jako lidé, kteří na testech vůbec nebyli.

❗️POZOR NA PODVODNÉ ZPRÁVY O VÝSLEDKU TESTOVÁNÍ NA COVID-19!!! ❗️Množí se hackerské útoky na nemocnice a další...

Zveřejnil(a) Všeobecná fakultní nemocnice v Praze - VFN dne Pondělí 26. října 2020

VFN proto informuje o jediném správném způsobu, jak výsledek testu posílá. Lidem přijde v textové zprávě, která bude obsahovat jméno testovaného a velkými písmeny bude mít uvedeno buď „NEGATIVNÍ", nebo „POZITIVNÍ". „Jakékoliv jiné zprávy jsou smyšlené,” upozornila nemocnice. Dodala, že výsledek testu mohou lidé dostat až 48 hodin po odběru vzorku.

Jiný typ podvodných textových zpráv, které souvisejí s koronavirem, zaznamenala počátkem října Fakultní nemocnice Plzeň. Pacientům oznamovaly zrušení termínu operace nebo vyšetření, odůvodňovaly to šířením nákazy. Věcí se zabývá policie a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud