Středa 2. prosinec 2020
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Oblačno -1°C

Češi se promořují v hobbymarketech: „Horší než Vánoce,“ líčí zákaznice. Co na to Prymula?

Autor: Jakub Veinlich - 
19. října 2020
05:00

Podle politiků nás čekají kritické dny. Při nich bychom měli být opatrní a dodržovat všechna pravidla. Ideálně zůstávat doma, jak vyzývají Andrej Babiš (ANO) či Roman Prymula (za ANO). Řada Čechů si ale opatrnost vysvětlila po svém. O víkendu praskala parkoviště u hobbymarketů a obchodních domů s nábytkem ve švech. Podle ministra zdravotnictví je zatím vše v regulích.

„Já vás prosím, zůstaňte doma, zůstaňte s rodinou. Pokud můžete, pracujte z domu,“ apeloval premiér Babiš ve svém nedělním proslovu, který nahradil jeho pravidlené nedělní hlášení Čau lidi. Tentokrát Babiš natáčel přímo na Úřadu vlády a před českou vlajkou. „Nejdůležitější je nemít ten kontakt, to znamená nikam nechodit, necestovat, být s rodinou, a když jste s rodinou, tak vlastně nepotřebujete ani tu roušku,“ dodal.

Marná sláva, Čechy to prostě o víkendu opět táhlo do obchodů. Když jim vláda zavřela restaurace, bary, ale i fitness centra či bazény a vnitřní sportoviště, zrušila i amatérské sportovní zápasy, zapověděla kina a divadla... Tak začali Češi kutit.

„Včera ráno jsem byla v hobbymarketu a bylo tam tak příšerně narváno, že jsem stála v koloně, abych se vůbec dostala na parkoviště. Extrémní množství lidí, horší než o Vánocích. Česko se fakt promořuje v hobbymarketech,“ popsala svůj víkendový zážitek Blesk Zprávám čtenářka Markéta.

V době, kdy ministr zdravotnictví Roman Prymula varuje před tím, že Česko čeká kritických deset až 14 dní, se vydala strávit čas do obchodu řada lidí, aby dokoupili zásoby či potřebné věci do svých domácností a na své zahrady, zahrádky či třeba zazimovávané chaty.

S návalem má svou zkušenost o víkendu i čtenář Blesku Honza. „Překvapilo mne, že bylo v sobotu večer tak plno,“ přiznává. „Ale v prodejně lidé celkem dodržovali rozestupy,“ poznamenal.

Video Prymula vzkázal: Zůstaňte doma. A lidé se ho ptají, co mají dělat o víkendu? - Twitter - R. Prymula

Fotografie s přeplněnými parkovišti i prodejnou plnou zákazníků ukázal redaktor Blesk Zpráv ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi. Podle jeho slov není situace v obchodě nijak mimořádná. „Na snímku dramatické porušování pravidel vidět není,“ reagoval Prymula. Lidé dle něj patrně v obchodech dodržují režimová omezení. „Tedy odstupy, dezinfekce a roušky,“ poznamenal ministr. Taková pravidla jsou vyhlášena společně s ostatními opatřeními.

Prymula: Na Staromáku to bylo horší

„Myslím, že na Staromáku to bylo podstatně horší,“ narážel Prymula na nedělní demonstraci chuligánů v centru Prahy, kteří neměli mnohdy ani roušky, ani nedodržovali předepsané rozestupy.

„Dělejme vše pro to, abychom touto zkouškou vyšli se ctí, nikoli zbabělostí, nikoli pohodlností, ale odpovědností vůči sobě i vůči druhým,“ apeloval přitom v pátek na Čechy ve svém projevu prezident Miloš  Zeman. I jemu ovšem mnozí vyčítají, že „káže vodu a pije víne.“ Sám se totiž nechce vzdát slavnostního ceremoniálu u příležitosti předávání státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě.

Video Babiš po Prymulovi a Zemanovi vyzval lidi: Zůstaňte doma, s rodinou, jděte jen do práce - Facebook - A. Babiš

16:25
Dnes

Žádná z památek, které v Plzeňském kraji spravuje Národní památkový ústav (NPÚ) se už do konce roku neotevře, přestože to od čtvrtka umožní rozvolnění protikoronavirových opatření. Posádky státních hradů a zámků od předčasného ukončení sezony v říjnu připravují objekty a zahrady na zimu, uklízejí, opravují a chystají novou sezonu, řekla ČTK mluvčí českobudějovického pracoviště NPÚ Markéta Slabová.

V kraji turisty uvítá jen městský hrad Kašperk, návštěvy si musí předem rezervovat, uvedla Jana Sázavská ze správy hradu.

Hrad Kašperk
16:14
Dnes

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru přijde sezona českých lyžařů a snowboardistů na miliony korun navíc. Podle předsedy domácího svazu Lukáše Heřmanského budou stát odhadem jedenáct milionů jen testy reprezentantů a o další náklady se prodraží dva Světové poháry, o kterých vedení organizace doufá, že je bude moci uspořádat.

Čeká nás nejistá sezona, ale chceme, aby za dané situace proběhla v maximální možné míře,“ řekl Heřmanský na setkání s novináři s poukazem na nejistotu ohledně výkonnosti sportovců i pořádání závodů všech úrovní. „Uvidíme, kolik závodů bude zrušených, kolik závodníků onemocní nebo nepustí na start.“

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru přijde sezona českých lyžařů a snowboardistů na miliony korun navíc.
16:04
Dnes

Všichni studenti prvních ročníků se od pondělí k prezenční výuce na vysokých školách v Praze nevrátí. Ačkoli jejich návrat bude při zmírnění vládních opatření proti covidu-19 od pondělí možný, vysoké školy budou zřejmě zatím pokračovat spíš v jejich vzdělávání na dálku.

Víc se asi obnoví praktika, která budou podle protiepidemického systému PES od pondělí povolená pro všechny studující. Vyplývá to z vyjádření zástupců vysokých škol, kteří odpověděli na dotaz ČTK.

Oznámení o uzavření ČVUT v Praze. (10.3.2020)
15:58
Dnes

V Karlovarském kraji přibylo v úterý 80 nových případů covidu-19, nejvíc za posledních čtyři dny. Předchozí tři dny se držel počet nových případů pod 40. Ve skóre protiepidemického systému (PES) si Karlovarský kraj drží hodnotu 49 ve třetím stupni pohotovosti, což je po Praze druhé nejnižší skóre mezi kraji.

V celé ČR je dnes hodnota 57. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

15:53
Dnes

S platostí od zítřka se v pražské MHD u starších typů tramvají budou znovu otevírat i přední dveře pro cestující. Od pondělí pak začnou jezdit příměstské autobusy znovu bez omezení.

15:46
Dnes

Městská nemocnice Ostrava se díky klesajícímu počtu pacientů s covidem-19 pozvolna snaží navracet k běžnému režimu. Aktuálně se snaží obnovit plánované ortopedické operace. Podle primáře Michala Mačáka z ortopedie je ale zcela nereálné přepnout z covidového do klasického režimu ze dne den. Stále totiž chybí personál a oddělení se musí potýkat i s řadou dalších omezení.

Ortopedické oddělení se do běžného režimu vrací velmi pozvolna a opatrně. Je to v podstatě, jako byste chtěla roztlačit stojící nákladní vlak, je to velmi složité a velmi problematické,“ uvedl Mačák.

15:36
Dnes

Země Evropské unie by se v obvykle rušném období Vánoc a konce roku měly vyhnout rychlému rušení restrikcí zpomalujících šíření koronavirové nákazy. Ministrům zdravotnictví členských států to dnes řekla eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová, která představila nezávazná doporučení, jak neohrozit příznivý vývoj nákazy ve většině zemí.

Některé státy včetně Česka už začaly část omezení uvolňovat, zatímco další země chtějí k výraznějším krokům přistoupit až po svátcích.

Summit EU v Bruselu, který je věnovaný víceletému rozpočtu a fondu obnovy (17. 7. 2020)
15:30
Dnes

Pražská kadeřnictví kvůli enormnímu zájmu po nuceném uzavření plánují prodloužit pracovní týden o víkendy. Někde plánují provoz posílit také o brigádníky. Na obnovu fungování jsou připravena, počítala s ním už od pondělí. ČTK to řekli zástupci vybraných kadeřnických salonů v hlavním městě.

V provozu bude nově o sobotách i nedělích kadeřnický salon Hairtrend. Podle jeho majitele Lukáše Kluckého je nyní obtížnější než na jaře vyhovět všem zájemcům. V tomto období se totiž podle něj setkává zahraniční, pravidelná i občasná klientela.

Pražská kadeřnictví kvůli enormnímu zájmu po nuceném uzavření plánují prodloužit pracovní týden o víkendy
15:26
Dnes

Doplňování zásob pokračuje. Dva dodavatelé nám do skladu dovezli celkem 1 090 000 ks respirátorů třídy FFP2,“ informovala na svém twitterovém účtu Správa státních hmotných rezerv ČR.

15:20
Dnes

Na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít kvůli vládním zákazům podnikat, propadu tržeb a vyčerpaným finančním rezervám peníze výrazně méně zaměstnavatelů než v minulých letech. Vyplatit odměny ještě před podzimní vlnou koronaviru plánovala třetina firem. Vyplývá to z analýz Hospodářské komory na základě dat firem.

Loni 13. platy nebo mimořádné odměny vyplácel rekordní počet firem. Odměn se dočkalo 60 procent zaměstnanců soukromého sektoru. Počet firem, které bonusy vyplácely, se rok od roku zvyšoval z 39 procent v roce 2016.

Na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít peníze výrazně méně zaměstnavatelů než v minulých letech.
15:13
Dnes

Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové pracují na vývoji senzorů a algoritmů, které z vibrací těla pacienta s covidem zjistí, jaký u něj bude vývoj nemoci. Systém je navržený jako bezkontaktní se senzory uloženými pod matrací, na které pacient leží. Metodu vědci zatím testují v nemocnicích v Chrudimi a v Trutnově. ČTK to dnes řekl mluvčí univerzity Jakub Novák.

15:06
Dnes

Polsko dosud objednalo 45 milionů dávek vakcín proti koronaviru. Očkování bude dobrovolné a zdarma, uvedl dnes na tiskové konferenci premiér země Mateusz Morawiecki. Doufá, že první dávky budou pro obyvatele k dispozici v únoru, napsala dnes agentura Reuters. Polsko dnes překročilo hranici jednoho milionu nakažených od začátku pandemie.

Koronavirus v Polsku: Stát hlásí největší přírůstek od začátku pandemie (5.11.2020)
14:52
Dnes

Poskytovatelé úvěrů zatím zaznamenali letos meziroční pokles zájmu o půjčky na vánoční dárky o desítky procent. Vyplývá to z ankety ČTK. Důvodem je pandemie koronaviru. Za poklesem stojí podle nich částečná karanténa, se kterou souvisí jak pokles příjmů řady obyvatel, tak zavřené provozovny a obchody, které se budou otevírat až ve čtvrtek.

„Lidé si nyní půjčují méně ve srovnání s loňským rokem, což je ovlivněno pandemií. Lidé jsou více obezřetní ke svým financím, ale samozřejmě také tím, že byly uzavřené kamenné prodejny. I my zaznamenáváme logicky nárůst nákupů na splátky v e-shopech,“ řekl ČTK generální ředitel Home Credit ČR a SR Luděk Jírů.

Seniorům spíš hrozí vážná choroba, pokladní zase mohou vir víc šířit.
14:36
Dnes

Odběrová místa v nemocnicích Pardubického kraje prodlouží provozní dobu do pozdních večerních hodin, aby zvládla testovat učitele, kteří přijedou na antigenní testy. Od 4. do 18. prosince mohou provést 7000 až 7500 testů. ČTK to řekla krajská radní pro zdravotnictví Michaela Matoušková (STAN). V Pardubickém kraji je podle údajů hejtmanství kolem 10 500 učitelů.

Odběrová místa jsou v nemocnicích v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli a Ústí nad Orlicí, nyní fungují do odpoledne. Od 4. do 18. prosince budou v provozu od 7:00 do 20:30.

Pardubická nemocnice
14:28
Dnes

Rozvážkové firmy nepředpokládají přílišný pokles zájmu o dovoz jídla na adresu po otevření restaurací. V tomto ročním období si podle nich jídlo lidé objednávají častěji než v jiných částech roku. U některých zákazníků se dá očekávat i nadále opatrnost v souvislosti s pandemií koronaviru a dovoz jídla pro ně zůstane první volbou. Vyplývá to z ankety ČTK mezi rozvážkovými společnostmi.

Největší tuzemská rozvážková firma Dáme jídlo eviduje dlouhodobý meziroční růst počtu objednávek o 45 až 50 procent. Stejný trend je znát letos. 

14:21
Dnes

Navrhované změny fungování hygienické služby jsou podle právních expertů potenciálně protiústavní. Kritizují posílení kompetencí hlavního hygienika.

14:17
Dnes

Němci s již uvolněnějšími bezpečnostními opatřeními vyrazili na předvánoční nákupy. Ty se však neobejdou bez nařízení, rouška na obličeji nadále zůstává nutností.

Koronavirus v Německu (21. 11. 2020)Koronavirus v Německu (26. 10. 2020)
14:09
Dnes

V Plzni se po téměř dvou měsících otevře v pátek celý bazén na Slovanech, největší krytý plavecký komplex v kraji. Kvůli omezení, podle nějž musí na každého návštěvníka připadat 15 metrů čtverečních, může být v areálu nejvýše 250 lidí. Ne ve vodě, ale ve všech prostorách, řekl ředitel areálu Tomáš Kotora. Bazén není příspěvkovou organizací, ale provozuje ho pro město zapsaný spolek plaveckého klubu.

„Hodinová kapacita 250 lidí je naprosto dostatečná, lidé nemusejí mít strach, že by se k nám nedostali,“ uvedl Kotora. Nový čipový systém, který se mohl vyzkoušet jen pár dní v říjnu, ohlídá počet návštěvníků. V sauně to problém bude, tam to vyjde zhruba na deset lidí, zájemci budou muset čekat, rezervace nelze zajistit, řekl.

14:02
Dnes

Ústecký kraj zvažuje, jakou formou bude testovat pedagogické pracovníky na koronavirus. Kraj chce do škol, kde bude mezi učiteli vysoký zájem, poslat hasičské odběrové týmy, řekl dnes a Českému rozhlasu hejtman Jan Schiller (ANO). V sobotu mohou do sociálních zařízení opět návštěvy, musí však mít potvrzení o negativním testu, které nesmí být starší než 48 hodin. Pokud ho návštěva mít nebude, mělo by test podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) provést příslušné sociální zařízení. To ale není v silách personálu, řekla dnes Petra Lafková, vedoucí krajského odboru sociálních věcí.

13:57
Dnes

„Pandemie ještě není za námi, virus je stále mezi námi,“ řekl Kurz. Situace se díky přísným omezením podle něj ale natolik zlepšila, že je možné začít opatření uvolňovat. K normálnímu životu, jak jsou na něj Rakušané zvyklí, bude ale podle kancléře možné se vrátit až v létě.

V pondělí se otevřou školky a základní školy. Středoškoláci zůstanou zatím doma a budou se učit na dálku. Výjimkou budou žáci maturitních ročníků. Distanční výuka se bude dál týkat i vysokoškoláků. Otevřou se i muzea a knihovny. Své služby budou opět moci nabízet například kadeřníci.

13:39
Dnes

Restaurace a hospody v Brně už mají rezervacemi zaplněných několik míst. Na otevření, které jim od čtvrtka po téměř dvou měsících umožní rozvolnění vládních opatření proti šíření koronaviru, se těší a jsou připraveni. Nelíbí se jim ale omezení kapacity na polovinu a podmínka nejvýše čtyř lidí u stolu. Podle provozovatelů podniků výdělek stěží pokryje náklady.

Prosinec bývá pro gastro podniky nejsilnějším měsícem. Kvůli letošnímu omezení ale jejich provozovatelé vysoké tržby nečekají. „Máme hodně rezervací na pátek i na sobotu, ale stoly jen po čtyřech lidech je problém. Už v květnu jsme měli rezervace firem pro konání vánočních večírků, to je zrušené. Není to nic moc, ale aspoň něco,“ řekl majitel restaurace Havana Radek Novotný.

Restaurace Šeberák otevřela i přes zákaz v pátek. Navečer už ale měla zavřeno. (27. listopadu 2020).
13:37
Dnes
!

Od pondělí až do 10. ledna budou muset lidé přijíždějící do Rakouska z rizikových oblastí do desetidenní karantény. Cílem je omezit cestovní ruch.

13:29
Dnes
!

Rakousko od 24. prosince umožní provozování venkovních zimních sportů včetně lyžování a bruslení. Na tiskové konferenci to dnes oznámil kancléř Sebastian Kurz. Některé země včetně Francie, Německa či Itálie přitom v posledních týdnech žádaly, aby se evropská lyžařská střediska přes Vánoce a Nový rok uzavřela, aby se zabránilo šíření koronaviru. Rakousko bylo od počátku proti návrhu.

12:33
Dnes

V Plzeňském kraji přibylo v úterý 239 nových případů nákazy koronaviru, to je nejvíc za posledních šest dní. Ve skóre protiepidemického systému (PES) si Plzeňský kraj drží hodnotu 54 ve třetím stupni pohotovosti, což je po Praze, Karlovarském a Jihočeském kraji čtvrté nejnižší skóre mezi kraji. V celé ČR je dnes hodnota 57. V jednotlivých okresech kraje se hodnota PES pohybuje od 41 na severním Plzeňsku do 68 na Rokycansku, uvádí ministerstvo zdravotnictví.

12:27
Dnes

Česko má žádosti o materiální pomoc kvůli zvládání epidemie covidu-19 z Ukrajiny, Běloruska, Kosova, Černé Hory či Severní Makedonie. Ústřední krizový štáb (ÚKŠ) vyhodnotí, s kterými žádostmi je Česko schopné pomoci, řekl novinářům po dnešním zasedání štábu jeho šéf Jan Hamáček. Konečné rozhodnutí na zaslání pomoci bude pak náležet vládě.

Hamáček řekl, že hasiči evidují řadu žádostí o materiální pomoc ze zemí, které jsou kvůli covidu-19 v krizové situaci. Česko chce podle něj oplatit pomoc, kterou dostalo dříve. Soustředit se chce na evropské země, protože tam lze materiál dostat nejsnadněji i nejrychleji. „Na základě doporučení ministerstva zahraničních věcí vyhodnotíme schopnosti ČR pomoci těm zemím na seznamu, které jsou z Evropy,“ uvedl Hamáček.

Zobrazit celý online

marmat ( 8. listopadu 2020 23:43 )

Kandidujte....Tady je Vás skutečně škoda !!!

marmat ( 8. listopadu 2020 23:41 )

Dovolte si i PSÍ KUSY......Najust všem
3 týdny po Staromáku máte evidentní MEGA-absťák

marmat ( 8. listopadu 2020 23:37 )

kahuja: Proč i bez Covidu začnou 14 dní před Vánoci doma
mejt okna, podlahy, prát záclony a jančit......
Žili/žijí tedy celý rok v čurbesu ???

marmat ( 8. listopadu 2020 23:34 )

prazanda1: Jak libo......Jaký si TO uděláte, takový TO zkrátka máte
Promořujte , je to Vaše volba...Není to ovšem na vytahování TRIKA !!!

marmat ( 8. listopadu 2020 23:31 )

joanna5: Zkuste si NĚCO jiného přečíst o Covidu i jinde ....Mimo bulvár

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud