Pátek 4. prosinec 2020
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno 4°C

Koronavirus v Praze: 503 nakažených za čtvrtek, v hlavním městě je přes pět tisíc nemocných

Aktualizováno -
4. prosince 2020
08:07
Autor: ČTK - 
15. října 2020
06:58

V Praze přibylo ve čtvrtek 503 případů nemoci covid-19, což je o zhruba 200 více než předchozí čtvrtek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. I ve středu byl přírůstek množství nakažených v hlavním městě vyšší než před týdnem. Také index rizika protiepidemického systému PES v Praze stoupá. V pátek se zvýšil ze čtvrtečních 43 bodů na 49 bodů ze sta.

Vývoj denních nárůstů množství nakažených koronavirem v Praze v posledních dnech kolísal. V sobotu a neděli byly nárůsty vyšší než předešlý víkend. V pondělí a úterý pak nárůst případů ve srovnání s předchozím týdnem zpomalil, ale ve středu i čtvrtek byl opět vyšší než před týdnem.

I denní počty zemřelých lidí s covidem-19 v Praze kolísají. V pondělí přibylo devět úmrtí a v úterý osm. Ve středu ale množství zemřelých stouplo na 16, což byl stejný počet jako při nejvyšších denních nárůstech za minulý týden. Za čtvrtek zatím ministerstvo uvádí čtyři úmrtí nakažených z Prahy, údaje o množství zemřelých za jednotlivé dny však úřad většinou zpětně navyšuje.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v Praze zaznamenáno celkem zhruba 62 000 případů covidu-19. Zemřelo od začátku epidemie dohromady 828 nakažených z Prahy. Aktuálně nemocí trpí 5403 Pražanů.

Navzdory zrychlení nárůstu počtu nakažených patří Praha stále k regionům, kde se covid-19 šíří nejméně. Za posledních sedm dní v hlavním městě přibylo zhruba 151 nakažených na každých 100 000 obyvatel. Největší nárůst v Česku za uplynulý týden byl zaznamenán na Havlíčkobrodsku, a to 486 případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel.

Hlavní město má i nejnižší rizikové skóre v systému PES. Index rizika ve městě ale v posledních dnech roste. K dnešku činí 49 bodů, zatímco ještě ve středu byl na 38 bodech ze sta. V celém Česku je index rizika, podle kterého se řídí zavádění opatření proti šíření covidu-19, na 57 bodech.

Video Vláda o rozvolnění opatření v Česku - ČTK/Blesk

PES

Protiepidemický systém ČR nazvaný PES představilo ministerstvo zdravotnictví v pátek. Míru rizika šíření nemoci covid-19 vyjadřuje index, který může nabývat hodnoty od nula do 100 bodů. Podle počtu bodů je systém rozdělený do pěti stupňů pohotovosti, kterým odpovídají konkrétní protiepidemická opatření, například povinnost nosit roušky na veřejnosti nebo omezení pohybu v nočních hodinách. Kromě celorepublikového indexu PES ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje také index pro jednotlivé kraje a okresy.

Praha bez trhů

Kvůli pandemii budou letos v Praze oslavy Vánoc pouze v omezené podobě, chybět budou tradiční velké trhy a doprovodné akce. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) jsou trhy společenskou událostí, na které bývá velká koncentrace lidí. Magistrát ale nechce oslavy úplně vypustit, a to i z psychologických důvodů. Tradiční strom na Staroměstském náměstí už stojí, rozsvítil se v pátek večer.

V Praze se nyní lidé mohou testovat na více než čtyřicítce míst. Na odběry je lepší se předem objednat, Praha pro to zřídila web covid.praha.eu.

petrolinda ( 4. prosince 2020 14:36 )

Blatný řečený Hurvajz,zdrhej rychle do Brna ke svaté Anče,rafni do ruky první krevní destičky / to ti vždycky šlo/ a dělej mrtvého brouka.
Holt jsi nalítl pražským gaunerům a podrazákům.

ivalen ( 4. prosince 2020 11:50 )

To je naprosto logické, nejdřív se muselo rozvolnit - je potřeba nakoupit (penízky za DPH do státní kasy) a teď je potřeba prodloužit nouzový stav, tak to zas musí stoupat (aby byl důvod k prodloužení nouz. stavu).
Tohle jsem očekával, bohužel to bude stát pár desítek lidí život. Je to všechno jen o penězích a úspěšné lobby
Měly se otevřít obchody - hlavně oblečení a boty, počkat cca týden, co to udělá a podle výsledku pokračovat.

jana999 ( 4. prosince 2020 10:51 )

co pořád jebete do prahy, v republikovém měřítku je na tom nejlépe a povětšinou tu všechno dodržujeme, to když jsem byla v západních čechách na návštěvě, tak tam v copu ani jedna prodavačka neměla roušku. Pak byly všechny na měsíc v karanténě a cop zavřený, asi si baby chtěly doma napéct cukroví.

jana999 ( 4. prosince 2020 10:39 )

tak asi se těch antirouškařů chtějí zbavit, se tam nakazí, lehnou a bude klid.

jana999 ( 4. prosince 2020 10:38 )

a vždyt žádná děcka v nemocnicích s kovidem nejsou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud