Sobota 5. prosinec 2020
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno 7°C

Koronavirus v Praze: 411 nakažených za čtvrtek, v hlavním městě je přes pět tisíc nemocných

Aktualizováno -
5. prosince 2020
08:25
Autor: ČTK - 
15. října 2020
06:58

V Praze přibylo v pátek 411 případů nemoci covid-19, k 411 případů nemoci covid-19, to je o 42 víc než před týdnem, ale o skoro stovku méně než ve čtvrtek. Index rizika protiepidemického systému PES zůstává druhý den na hranici 49 bodů ze sta. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Třetí den po sobě tak průběžný nárůst ve srovnání s předchozím týdnem zrychlil.

Hlavní město má i nejnižší rizikové skóre v systému PES, žádný jiný kraj ho nemá pod hranicí 50. Index rizika ve městě ale v posledních dnech roste. V pátek se zvýšil ze čtvrtečních 43 na 49 bodů, zatímco ještě minulou sobotu byl 38 bodech ze sta a poté několik následujících dnů 42. V celém Česku se index rizika, podle kterého se řídí zavádění opatření proti šíření covidu-19, k dnešku zvýšil o dva body na 59.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v Praze zaznamenáno celkem 62 273 případů covidu-19, přes 56 000 nakažených se mezitím uzdravilo. Aktuálně se s nákazou potýká 5 261 Pražanů. Dosud zemřelo 839 nakažených z hlavního města. Za pátek eviduje ministerstvo zatím šest úmrtí, údaje o množství zemřelých za jednotlivé dny však úřad většinou zpětně navyšuje.

Navzdory zrychlení nárůstu počtu nakažených patří Praha stále k regionům, kde se covid-19 šíří nejméně. Za posledních sedm dní v hlavním městě přibylo zhruba 163 nakažených na každých 100 000 obyvatel. Největší nárůst v Česku za uplynulý týden byl zaznamenán na Havlíčkobrodsku, a to 524 případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel.

Video Vláda o rozvolnění opatření v Česku - ČTK/Blesk

PES

Protiepidemický systém ČR nazvaný PES představilo ministerstvo zdravotnictví v pátek. Míru rizika šíření nemoci covid-19 vyjadřuje index, který může nabývat hodnoty od nula do 100 bodů. Podle počtu bodů je systém rozdělený do pěti stupňů pohotovosti, kterým odpovídají konkrétní protiepidemická opatření, například povinnost nosit roušky na veřejnosti nebo omezení pohybu v nočních hodinách. Kromě celorepublikového indexu PES ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje také index pro jednotlivé kraje a okresy.

Praha bez trhů

Kvůli pandemii budou letos v Praze oslavy Vánoc pouze v omezené podobě, chybět budou tradiční velké trhy a doprovodné akce. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) jsou trhy společenskou událostí, na které bývá velká koncentrace lidí. Magistrát ale nechce oslavy úplně vypustit, a to i z psychologických důvodů. Tradiční strom na Staroměstském náměstí už stojí, rozsvítil se v pátek večer.

V Praze se nyní lidé mohou testovat na více než čtyřicítce míst. Na odběry je lepší se předem objednat, Praha pro to zřídila web covid.praha.eu.

tomik007 ( 4. prosince 2020 22:36 )

VRAVELI VRAVELI A KED DOVRAVELI - TAK RADSI ZMIZELI

tomik007 ( 4. prosince 2020 22:32 )

ROZVOLNETE SE PROSIM

petrolinda ( 4. prosince 2020 14:36 )

Blatný řečený Hurvajz,zdrhej rychle do Brna ke svaté Anče,rafni do ruky první krevní destičky / to ti vždycky šlo/ a dělej mrtvého brouka.
Holt jsi nalítl pražským gaunerům a podrazákům.

ivalen ( 4. prosince 2020 11:50 )

To je naprosto logické, nejdřív se muselo rozvolnit - je potřeba nakoupit (penízky za DPH do státní kasy) a teď je potřeba prodloužit nouzový stav, tak to zas musí stoupat (aby byl důvod k prodloužení nouz. stavu).
Tohle jsem očekával, bohužel to bude stát pár desítek lidí život. Je to všechno jen o penězích a úspěšné lobby
Měly se otevřít obchody - hlavně oblečení a boty, počkat cca týden, co to udělá a podle výsledku pokračovat.

jana999 ( 4. prosince 2020 10:51 )

co pořád jebete do prahy, v republikovém měřítku je na tom nejlépe a povětšinou tu všechno dodržujeme, to když jsem byla v západních čechách na návštěvě, tak tam v copu ani jedna prodavačka neměla roušku. Pak byly všechny na měsíc v karanténě a cop zavřený, asi si baby chtěly doma napéct cukroví.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud