Úterý 24. listopad 2020
Svátek slaví Emílie, zítra Kateřina
Oblačno 4°C

Koronavirus v Praze: 322 nakažených za pondělí, v hlavním městě je osm tisíc nemocných

Aktualizováno -
24. listopadu 2020
08:12
Autor: ČTK - 
15. října 2020
06:58

V pondělí přibylo v Praze 322 potvrzených případů koronaviru. Je to více než oba víkendové dny, kdy se testuje méně, ale zároveň je to pokles zhruba o 50 případů proti předchozímu pondělí. Rizikové skóre protiepidemického systému PES zůstalo v metropoli na 45 bodech, nadále tak je ve třetím z pěti stupňů, podle kterých se řídí opatření proti nákaze. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře v Praze 58 376 nakažených. Téměř 50 000 z nich se z nemoci vyléčilo. S koronavirem dosud v metropoli zemřelo 703 lidí. Aktuálně je v hlavním městě 7975 nakažených, většina má mírný průběh nákazy.

Úmrtí s covidem-19 v hlavním městě od konce října přibylo o víc než polovinu. V minulém týdnu zemřelo 83 lidí. Denní nárůsty zemřelých nyní klesají, na začátku listopadu zemřelo za den i víc než 20 lidí. Na pondělí zatím připadá šest obětí, tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou.

Nemocnice v Praze začínají obnovovat plánované operace, které musely kvůli péči o pacienty s nemocí covid-19 zastavit. Vyplývá to z vyjádření, které ČTK poskytli mluvčí nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví v říjnu nařídilo nemocnicím omezit péči, kterou lze odložit. Záměrem bylo uvolnit lůžka pro pacienty s covidem-19.

Podle skóre PES je na tom Praha lépe než Česko jako celek. K úterý kleslo v celé zemi skóre na 57 bodů, což je také třetí stupeň. Systém PES hodnotí vývoj epidemie v Česku podle čtyř kritérií, každému přiřazuje bodovou hodnotu a jejich součtem je výsledné rizikové skóre, roli hraje i klesající nebo rostoucí trend. Podle jeho výše je země zařazena do jednoho z pěti stupňů, na který jsou navázána i opatření.

PES

Protiepidemický systém ČR nazvaný PES představilo ministerstvo zdravotnictví v pátek. Míru rizika šíření nemoci covid-19 vyjadřuje index, který může nabývat hodnoty od nula do 100 bodů. Podle počtu bodů je systém rozdělený do pěti stupňů pohotovosti, kterým odpovídají konkrétní protiepidemická opatření, například povinnost nosit roušky na veřejnosti nebo omezení pohybu v nočních hodinách. Kromě celorepublikového indexu PES ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje také index pro jednotlivé kraje a okresy.

Praha bez trhů

Kvůli pandemii budou letos v Praze oslavy Vánoc pouze v omezené podobě, chybět budou tradiční velké trhy a doprovodné akce. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) jsou trhy společenskou událostí, na které bývá velká koncentrace lidí. Magistrát ale nechce oslavy úplně vypustit, a to i z psychologických důvodů. Tradiční strom na Staroměstském náměstí tak bude, v úvahu podle radního přichází i několik stánků.

V Praze se nyní lidé mohou testovat na více než čtyřicítce míst. Na odběry je lepší se předem objednat, Praha pro to zřídila web covid.praha.eu.

lucio1 ( 22. listopadu 2020 12:52 )

To je pořád Praha do karantény, přitom na vesnicích se to sype, asi se peleší všude možně či co, chlastá se ve sklípkách..=D

marmat ( 22. listopadu 2020 00:19 )

Tady se nejen fejkuje, ale i totálně "tajně"...bez odkazu 100% kopíruje...
Tu Parlamentní listy, tu Severočeská pravda.....
Trolli bez vlastního názoru tím porušují pravidla diskuze

marmat ( 22. listopadu 2020 00:15 )

poetrolinda : KOPÍRUJETE CIZÍ články kompletně a vydáváte za svoje !!!
Vy, Šmíd a kdo z trollů ještě !!!
A za kolik???
****­******­******­****
http­s://ww­w.par­lamen­tnilis­ty.cz­/are­na/po­lito­logo­ve/-Znovu-zakazany-Stepan-Kotrba-Prymula-Nejsem-slepice-Nemcova-Co-delat-s-odmitaci-vakciny-Pravda-o-te-ruske-Vanocni-kapr-je-zbytecny-642623

marmat ( 22. listopadu 2020 00:08 )

Krasidin: Čtěte taky NĚCO jiného , než bulvár...
uvidíte, jak se Vám rozsvítí !!!

marmat ( 22. listopadu 2020 00:05 )

Citronel + Šmíd JSTE DVA V JEDNOM ?????
http­://www­.seve­roces­kaprav­da.cz­/index­.php/n­azory/­2716-nejen-n%C4%9Bco-hodn%C4%9B-na-tom-je
********

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud