Neděle 29. listopad 2020
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno 2°C

Koronavirus v Praze: 246 nakažených za sobotu, v hlavním městě je přes šest tisíc nemocných

Aktualizováno -
29. listopadu 2020
09:28
Autor: ČTK - 
15. října 2020
06:58

Testy prokázaly v Praze za sobotu 246 nových případů nemoci covid-19. Je to přibližně stejný počet jako o týden dřív, kdy v metropoli přibylo 241 nakažených. Průměrný denní přírůstek od začátku týdne je 342 případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Index protiepidemického systému PES má pro Prahu hodnotu 42 bodů, na které se drží třetí den v řadě. Celostátní skóre je 57 bodů. Podle skóre PES je na tom hlavní město nejlépe ze všech krajů.

Od začátku epidemie se v Praze novým typem koronaviru prokazatelně infikovalo přes 60 000 lidí. Téměř 53 000 z nich už se uzdravilo, aktuálně nemocných je 6440.

Nejvyšší denní přírůstky počtu nakažených Praha zažívala ve druhé půlce října, kdy ve všední dny běžně přibývalo přes 1000 prokázaných případů. Rekordem bylo více než 1700 pozitivně testovaných 22. října. Dosavadním listopadovým maximem je 903 nových případů za den ze 4. listopadu.

S covidem v metropoli zemřelo 777 pozitivně testovaných. V sobotu přibylo do statistik pět úmrtí, denní průměr v tomto týdnu je 12,5 případu. Od začátku listopadu zemřelo v Praze 362 lidí s novým koronavirem, o 112 více než za celý říjen.

O případném dalším rozvolňování, které by se týkalo například otevření obchodů či restaurací, budou ministři mimořádně jednat v neděli. Opatření ale musí být podle Blatného dál plošná, lidé by přejížděli do otevřených obchodů nebo restaurací.

PES

Protiepidemický systém ČR nazvaný PES představilo ministerstvo zdravotnictví v pátek. Míru rizika šíření nemoci covid-19 vyjadřuje index, který může nabývat hodnoty od nula do 100 bodů. Podle počtu bodů je systém rozdělený do pěti stupňů pohotovosti, kterým odpovídají konkrétní protiepidemická opatření, například povinnost nosit roušky na veřejnosti nebo omezení pohybu v nočních hodinách. Kromě celorepublikového indexu PES ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje také index pro jednotlivé kraje a okresy.

Praha bez trhů

Kvůli pandemii budou letos v Praze oslavy Vánoc pouze v omezené podobě, chybět budou tradiční velké trhy a doprovodné akce. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) jsou trhy společenskou událostí, na které bývá velká koncentrace lidí. Magistrát ale nechce oslavy úplně vypustit, a to i z psychologických důvodů. Tradiční strom na Staroměstském náměstí už stojí, rozsvítil se v pátek večer.

V Praze se nyní lidé mohou testovat na více než čtyřicítce míst. Na odběry je lepší se předem objednat, Praha pro to zřídila web covid.praha.eu.

dulin ( 27. listopadu 2020 13:45 )

Pražákům,těm je tu hej.

Anifa ( 26. listopadu 2020 11:11 )

Tradiční strom na Staroměstském náměstí tak bude, v úvahu podle radního přichází i několik stánků.Co to je zas za výmysl. Pokud bude na Staromáku svítit velký strom, všichni se na něj půjdou samozřejmě podívat. To bude tedy mela u těch několika stánků....

padouch236 ( 26. listopadu 2020 10:16 )

Čísla jsou zkreslená, nebo je zkreslují přímo zdravotníci. Pokud tohle číslo 369 je z celé Prahy, která má milion obyvatel, tak je to kapka v moři. Takže umělé navyšování, hraní si z čísly, aby ovečky byly poslušné a dělali, co se jim nakáže... Včera jsme jim povolili tohle, tak musíme dnes tohle zakázat, jsme přece operativní nééééé??? To by bylo, abychom je nevystrašili....

lucio1 ( 22. listopadu 2020 12:52 )

To je pořád Praha do karantény, přitom na vesnicích se to sype, asi se peleší všude možně či co, chlastá se ve sklípkách..=D

marmat ( 22. listopadu 2020 00:19 )

Tady se nejen fejkuje, ale i totálně "tajně"...bez odkazu 100% kopíruje...
Tu Parlamentní listy, tu Severočeská pravda.....
Trolli bez vlastního názoru tím porušují pravidla diskuze

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud