Neděle 24. leden 2021
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno, sněžení 2°C

Večírek na chodníku bez rozestupů: Strážníci rozdali desítky pokut kvůli porušení vládních nařízení

Autor: ČTK - 
12. října 2020
14:09

Česko zažívá kvůli koronaviru krušné časy, počty nakažených každým dnem rostou po tisících a opatření se  zpřísňují, řada lidí v hlavním městě jako by si z toho ale nic nedělala. Po 20:00 restaurace a bary smějí prodávat pouze z okénka, a tak se párty přesunuly na chodníky či do parků. Fotograf Blesku v sobotu večer zachytil řadu lidí bez roušek, kteří popíjeli na chodníku, aniž by dodržovali rozestupy. Policisté i strážníci o víkendu odhalili řadu porušení vládních nařízení.

Policisté v Praze o víkendu provedli přes 1300 kontrol dodržování vládních opatření proti šíření nového typu koronaviru - zaměřili se mimo jiné na restaurace, bary a další podniky, které od pátečního večera musí dodržovat zavírací dobu ve 20:00. Před výdejovými okénky pak musí lidé dodržovat dvoumetrové rozestupy.  

Policie zjistila v hlavním městě pět pochybení, která předala do správního řízení, uvedl v pondělí policejní mluvčí Jan Daněk. Městští strážníci řešili dalších 561 případů porušení vládních nařízení, 111 z nich v souvislosti s restauračními zařízeními a bary. „Z tohoto počtu bylo 85 případů vyřešeno domluvou, 22 případů bylo vyřešeno pokutou na místě v celkové výši 22 200 korun. Správnímu orgánu byly oznámeny čtyři případy,“ uvedl ředitel městské policie Eduard Šuster.

Zákaz?

Rušno bylo opět také v oblíbené Bartolomějské ulici, kde bary po osmé večer nalévají alkohol z okénka. Radnice Prahy 1 už dříve avizovala, že večírky v Bartolomějské chce zatrhnout. Prodej alkoholu na ulici totiž považuje za problematický hlavně kvůli rušení nočního klidu. V Praze už se také se chystá vyhláška, která by měla zakázat prodej a pití alkoholu na veřejnosti po 24. hodině. „Navrhneme Hlavnímu městu, aby do už stávající vyhlášky, která zakazuje pití alkoholu po celý den ve vybraných lokalitách, zařadila ulici Bartolomějská,“ uvedl pro Blesk.cz mluvčí Prahy 1 Martin Šebesta.

Už v noci z pátku na sobotu se zpřísněním mimořádných opatření, zejména v souvislosti s uzavíráním provozoven, policisté prováděli kontroly v celé ČR. „Ve většině případů bylo vše bez problémů, zjištěná porušení jsou v řádu desítek,“ uvedla policie na twitteru. „Ke konfliktům docházelo jen ojediněle, nejčastěji jsme řešili oznámení, že si hosté po uzavření baru přesedli na chodník před ním. Tím však neporušili nařízená opatření, stejně tak provozovatelé, kteří poskytovali dále své služby přes výdejní okénko,“ dodala.

Jaká opatření platí?

V restauracích a hospodách se od pátku zkrátila otevírací doba z 22:00 na 20:00. Znovu otevřít mohou zařízení v 06:00. U jednoho stolu smějí sedět pouze čtyři lidé, od ostatních musí být vzdáleni nejméně jeden a půl metru. Stejně jako v klubech nebo na diskotékách platí také v restauracích zákaz živé hudby a tance.

Po 20:00 mohou provozovny prodávat občerstvení pouze ven, tedy z výdejových okének. Pokud lidé zůstanou večer na chodnících dále popíjet alkohol, porušují opatření v případě, že nedodržují odstupy. Na takové případy upozornil v neděli premiér Andrej Babiš (ANO) na svém facebooku. Podložil je fotografiemi z centra Prahy, na kterých se lidé před zařízeními v noci srocují. Podle něj tak podceňují situaci.

tomik007 ( 12. října 2020 19:29 )

UJOFERT sa teraz napakuje, az sa bude prehynjat

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud