Covid na Karlově univerzitě: Nakažená je sedmina zahraničních studentů, nejspíš nedodrželi pokyny

Autor: ČTK - 
9. října 2020
14:12

Univerzita Karlova (UK) v posledních dnech zaznamenala zvýšený počet nakažených covidem-19 mezi zahraničními studenty, kteří do Česka přijeli s evropským programem Erasmus. Z celkového počtu 800 lidí, které škola přijala na zimní semestr, je asi 110 studentů aktuálně nemocných s koronavirem, tedy přibližně sedmina. Uvedl to mluvčí univerzity Václav Hájek. Nakažení byli podle něj přemístěni na koleje, které mají vhodné zázemí pro zajištění karantény.

„Celkově máme od počátku září pozitivně testováno cca 135 Erasmus studentů UK z 800. Zhruba 110 z nich jsou aktuální případy,“ uvedl Hájek. Většina se podle něj nakazila v Česku na různých volnočasových hromadných akcích. Rozšíření nákazy pravděpodobně souvisí s nerespektováním bezpečnostních pokynů, se kterými byli seznámeni, dodal.

Na náklady programu Erasmus se na univerzitě podle něj testovalo přes 150 studentů. Hodně jich ale využilo i možnosti testování na vlastní náklady, řekl. Povinné testy po příjezdu ze zemí, které Česko považuje za rizikové, muselo podstoupit asi 300 studentů Erasmu. Z těch ale podle Hájka vyšel pozitivně jen zlomek a byli ihned umístěni do karantény. Týkalo se to především Španělů a Francouzů, uvedl.

Izolováni na koleji

Nakažení cizinci jsou v izolaci zejména na kolejích Komenského, koleji Hostivař a koleji Hvězda. „Univerzita Karlova situaci v souvislosti s onemocněním covid-19 pečlivě sleduje a všechny své studenty nejen na kolejích pravidelně informuje o aktuálních platných hygienických opatřeních a upozorňuje, jak mají postupovat v nouzovém stavu,“ řekl mluvčí.

V minulých letech podle Hájka přijíždělo na UK z programu Erasmus v zimním semestru kolem 1350 cizinců. Letos je jich o 60 procent méně. Pokles je zapříčiněn koronavirovou krizí.

On-line výuka

Na UK studuje zhruba 45 500 lidí. Výuka funguje od začátku současného semestru z velké části on-line. Prezenčně se dosud mohlo konat například praktické či laboratorní vzdělávání pro skupiny do 15 lidí, které bude od pondělí omezeno jen na zdravotnické či farmaceutické obory.

Nákaza covidem-19 se mezi zahraničními studenty objevovala již při první vlně epidemie na jaře. V Olomouci se například v dubnu prokázala zhruba u 50 z 80 testovaných studentů. Již v březnu se nákaza zřejmě šířila také na kolejích České zemědělské univerzity v Praze, a to v souvislosti s oslavami studentů, kteří nerespektovali protiepidemická opatření. Podobné oslavy zahraničních studentů se na jaře konaly také na kolejích UK. Jedné z nich se navzdory zákazu shromažďování zúčastnilo asi 30 až 40 lidí.

Podle Domu zahraniční spolupráce přijíždělo do Česka díky Erasmu v uplynulých letech kolem 11 000 cizinců za rok. Letos v březnu jich bylo nejvíce ze Španělska, Francie, Německa, Velké Británie a Itálie.

egyptanka ( 9. října 2020 17:22 )

Proč neodjedou domů tihle přenašeči?

Bleskoska ( 9. října 2020 16:46 )

Tak nenuťte naše občany sedět doma a málem nejít ani na nákupy a vykopejte tyhe zahraniční přenašeče covidu do jejich domoviny. Dále sem již nepouštějte žádné zahraniční studenty bez negativního testu, testy s nimi opakujte co dva týdny. Na jejich náklady samozřejmě, ne na naše.

mim33 ( 9. října 2020 15:56 )

Především to mělo být jasné Burešově vládě a tyhle programy se měly dočasně zrušit. Ta ale místo toho podporovala turistiku do Chorvatska.

Kacah ( 9. října 2020 15:08 )

To muselo být každému, normálně uvažujícímu jasně, že to tak dopadne. Je to neukázněná sebranka, která nic nedodržuje a ještě sem dotáhli studenty má Erasmus. Oni chtějí hlavně chlastat a sdružovat se, všichni by seeli vrátit odkud přitáhli.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa