Sobota 22. ledna 2022
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Hasič hrdina: Po boji se živly se postavil koronaviru. Pomáhá dětem při pandemii

Autor: Darina Jíchová - 
1. října 2020
16:55

Přelom roku 2019 a 2020 strávil australský hasič Shane Fitzsimmons bojem s rozsáhlými požáry, sotva se jemu a jeho kolegům podařilo dostat plameny pod kontrolu, řádění živlu vystřídala další katastrofa – pandemie koronaviru. Fitzsimmons proto „pověsil na hřebík“ aktivní službu a ve spolupráci s charitou KidsXpress se začal věnovat dětem. Zajímá se hlavně o duševní zdraví dětí v době koronaviru, uvedl list Daily Mail.

Charita KidsXpress se zaměřuje na expresivní terapii, jako je například dramaterapie, teatroterapie, muzikoterapie, biblioterapie či arteterapie. Fitzsimmons se nechal slyšet, že vleklé požáry a následně koronavirus se výrazně odráží na duševním stavu dětí. Vyzval rodiče, aby s dětmi začali jejich traumata probírat.

„Duševní zdraví dětí nemůžeme ignorovat, mlčet o něm, zvláště v téhle době, by byla chyba,“ komentovala ředitelka nadace Margo Wardová. „Expresivní terapie se ukázala být nejbezpečnějším způsobem, jak dětem skutečně pomoci,“ dodala Wardová. Pomoc jednoho z bývalých náčelníků hasičů Nového Jižního Walesu (NSW) uvítala.

Hasič: Děti jsou naše budoucnost

Fitzsimmons je tak oficiálně novým patronem nadace, sám je otcem dvou dětí, mezi hasičskými kolegy byl uznáván pro svůj klid a soucit. V čele sboru stál během největší krize, v sezoně 2019/2020, kdy zemi, zvláště pak stát Nový Jižní Wales, ničily požáry. V dubnu 2020 na svou pozici rezignoval, aby se naplno mohl věnovat svému novému poslání v rámci nadace KidsXpress.

Náčelník australských hasičů Shane Fitzsimmons se stal patronem nadace KidsXpress. Náčelník australských hasičů Shane Fitzsimmons se stal patronem nadace KidsXpress. | Facebook/KidsXpress

Kromě toho se stal Fitzsimmons šéfem nově vytvořené regionální agentury na zvládání krize Resilience NSW, která si klade za cíl obnovu zničeného kraje a přípravu na další podobnou tragédii. „Jsem poctěn, že jsem se mohl stát patronem této charity. Děti jsou to nejdůležitější a nejcennější, co máme. Zároveň jsou těmi nejzranitelnějšími členy společnosti. Jsou naše budoucnost,“ uvedl Fitzsimmons.

„Takže, když vás pozvou do organizace, která je oddána zlepšování života dětí, je to obrovská pocta, která se neodmítá,“ dodal. Fitzsimmons měl z první ruky možnost vidět, co požáry udělaly s dětmi. „Jedna tragédie se plynule přerodila v druhou, koronavirus s sebou přinesl izolovanost a samotu, kterými trpí nejvíc děti,“ domnívá se bývalý hasič. „Vážíme si spolupráce s náčelníkem Shanem, jeho podpora a zájem přišel v té nejkritičtější době,“ přidala se Wardová.

Čtyři velké rány pro Austrálii

„Nový Jižní Wales je na kolenou, máme za sebou ohromná sucha, největší požáry v historii, zasáhly nás i povodně a teď koronavirus. Všech se nás to nějak dotklo, někteří z nás se museli a musí vyrovnat se všemi jmenovanými katastrofami. Možná se to nezdá, ale děti o všem vědí, z televize nebo z internetu, v téhle době před nimi nic neskryjete,“ prohlásil Fitzsimmons. Podle něj je třeba přijmout, že děti jsou součástí tohoto dění.

„Nikdo se nemusí stydět za přiznání, že ho situace zasáhla. Dospělí se o tom musí pobavit se svými dětmi. Procházíme si náročným obdobím,“ řekl tisku. Zavzpomínal také na moment, kdy jeho stanici zaplavily děkovné dopisy od dětí.

„Byla to šílená doba, oheň jsme nemohli zkrotit. Děti nám ukázaly krásnou stránku lidskosti. Nemůžu vyčíslit, kolik dopisů, obrázků a pohlednic jsme od nich dostali. Děti psaly, jak je trápí, že lidé přichází o domovy,“ už tohle podle něj byla jedna ze známek toho, jak těžce děti snášejí požáry a další pohromy.

Video Děsivé požáry v Austrálii - Hasiči Nový Jižní Wales/Fire and Rescue NSW

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa