
Profesor Žaloudík radí Babišovi s Prymulou: Dejte data dohromady, aby lidé nepanikařili

Statisíce testů, desetitisíce nemocných, denní přírůstky v tisících osob uvrhají mnohé Čechy do paniky. Vláda se ji dlouho snažila klidnit: Náš zdravotnický systém nápor zvládne. Revoluční návrh, jak vyděšenou společnost uklidnit, nyní předložil premiérovi a ministrovi zdravotnictví senátor Jan Žaloudík (66, za ČSSD).
Uznávaný onkolog a senátor za ČSSD Jan Žaloudík (66) je toho názoru, že stát by měl významně zlepšit komunikaci s občany o koronavirovém nebezpečí v Česku. Zejména by měl hlavně zveřejňovat data o všech infekcích v zemi, včetně struktury hospitalizovaných pacientů. Poslal proto dopis novému ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (56, za ANO).
Na vědomí ho ale zároveň dostal premiér Andrej Babiš (66, ANO), šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek (53) a předsedové zdravotních výborů Sněmovny i Senátů. „Reaguji na apel pana premiéra k názorovému sjednocování a potřebě součinnosti. Mé dva návrhy mohou za současné situace vést k cílenějšímu rozhodování a získání lepšího porozumění i důvěry ve veřejnosti.“
Žaloudík proto novému šéfovi rezortu radí, aby týdně či měsíčně zveřejňoval informaci o struktuře hospitalizovaných pacientů (viz Návrh I) a data o tom, jaká další infekční onemocnění u nás řádí. „Veřejnost by měla znát data v souvislostech a ne aby nás pořád někdo krmil jednou emocí. Je potřeba v tom udělat pořádek,“ řekl Blesku onkolog.
Stát přitom tato data podle něho má, ale nezveřejňuje je s takovou pompou, jako data o koronaviru.
Bez odpovědi
A pořádek by se měl také udělat ve zveřejňovaných číslech nemoci covid-19 a provedených testů, která mají podle něj být strukturovaná (viz Návrh II). „Stát by měl denně zveřejňovat i data, kolik testů odhalují těžce nemocné či bezpříznakové. Anebo kolik lidí chodí na testy kvůli kontrolnímu testu, či kvůli dovolené v zahraničí,“ vysvětluje Žaloudík.
„To je celý smysl toho mého dopisu. Reakci od pana ministra nemám žádnou a ani ji neočekávám,“ řekl Blesku s tím, že se Prymula stejně už v minulých dnech vyjádřil, aby se Žaloudík spíše věnoval svému oboru.
Návrh I
Struktura hospitalizovaných a jejich stavu podle onemocnění
1) covid-19
2) jiné akutní respirační infekce
3) jiná plicní onemocnění
4) srdečně-cévní a oběhová onemocnění
5) nádorová onemocnění
6) metabolická onemocnění
7) psychiatrická onemocnění
8) úrazy
9) ostatní nemoci
To vše v kategoriích: A) běžná hospitalizace, B) péče na JIP, C) úmrtí
Návrh II
Strukturovaná oznámení o počtu testovaných a jejich výsledcích
1) případy s příznaky onemocnění covid-19
2) případy kontrolního vyšetření po dřívější pozitivitě
3) bezpříznakové případy z důvodu kontaktu s infikovanými
4) bezpříznakoví žadatelé z různých důvodů (cestování, obavy apod.)
5) screeningové testování občanů bez příznaků (*pokud k němu stát přistoupí)
Vážení, konstatuji, že vyhovuji medializovanému přání ministra zdravotnictví a odcházím do zaslouženého klidového...
Zveřejnil(a) Jan Žaloudík dne Pátek 25. září 2020
„Názorové rozdíly nejlépe sjednocují reálná data, ovšem komplexněji pojatá než dosud. Opakovaně zaznívá obava z možných nedostatečných kapacit nemocnic, veřejnosti chybějí průběžné informace o jejich aktuální zátěži, mnohým také není jasno o struktuře a cílech testování. Komplexní obraz o činnosti a kapacitě nemocnic nepochybně laickou veřejnost, média i vládní představitele uklidní, vzdělá a umožní případně nutné cílené posílení kapacit, aby neutrpěli nemocní s žádnou z diagnóz,“ uvedl Žaloudík.
nejsou pacienti, ti se vyhýbají zubařům i dalším oddělením, nejhůř je na tom Šmucler, bohatí zápaďáci k nám nejezdí na kosmetické zákroky a naši lidé dnes nechtějí implantáty, protože na dobré zahojení je potřeba být fit a neonemocnět. Spousta oddělení trpí nedostatkem pacientů, nebudou peníze od pojišťoven atd