Středa 27. října 2021
Oblačno 13°C

Další kolo boje proti koronaviru: Pražské školy musí hlásit nakažené žáky, učitele i jejich kontakty

Autor: ČTK - 
21. září 2020
17:19

Pražské školy musí od nynějška hlásit hygienikům jak své žáky, tak i učitele, kteří se nakazili novým typem koronaviru, a to včetně osob, s nimiž mohli přijít do styku. Podle informací, které zveřejnila Hygienická stanice hl. m. Prahy, se budou posílat jednak jména, tak také i kontaktní údaje. Důvodem je snaha o lepší trasování všech kontaktů nakažených osob, protože situace v Praze je z hlediska koronavirové epidemie špatná.

„Vedení školy se může pozitivní výsledek dozvědět od žáků, studentů, zákonných zástupců žáků či studentů, od zaměstnanců školy nebo od hygienické stanice,” uvádějí hygienici na webu. Pokud informace nepřijde z hygienické stanice, má o ní ředitel informovat. Hygienici pak školu kontaktují, aby vytvořila seznam rizikových kontaktů nakaženého.

Jeden nakažený = celoplošná dezinfekce

Podle hygieniků pak bude škole nařízena dezinfekce všech prostor, kde se pozitivně testovaný pohyboval, a budou stanovená karanténní opatření. „Karanténa se nebude vztahovat na osobu, pokud covid-19 pozitivní osoba i kontakt měla po dobu úzkého kontaktu, s výjimkou krátké doby do 15 minut, nasazenou náležitou ochranu nosu a úst nebo byla dodržena při krátkodobém sejmutí této ochrany větší vzdálenost nad 1,5 metru,” uvádí hygienici.

Případné uzavření třídy nebo školy se bude odvíjet od počtu nařízených karantén u dětí nebo učitelů. Hygienici také škole sdělí, jak mají postupovat rodiče žáků a učitelé, kterým bude karanténa nařízená. Osoba v kontaktu také nesmí mít příznaky nemoci. Sledovat je má nejméně deset dní po posledním kontaktu s nakaženým a v případě potíží se ozvat svému praktickému lékaři.

Šíření koronaviru »pomáhá« školní rok

Odborníci v poslední době upozorňují, že velké procento nových nákaz souvisí právě s obnovenou školní výukou. Šéf epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví, vakcinolog Roman Chlíbek v Lidových novinách řekl, že za posledních sedm dní tvoří školy více než tři čtvrtiny míst, odkud je nákaza hlášená.

Zvonik54 ( 22. září 2020 10:48 )

Co to je za výraz ,,TRASOVÁNÍ"? - To je sledování pohybu Gojímů podle mobilů místo očipování Gojímů?
Žiji sám. Když mě někdo pozitivní uvede, že se mnou měl kontakt a mohl mě nakazit, i když se s nikým nestýkám, tak půjdu na šťourání špejlí do nosu a ,,někdo" mě tak bude infikovat, abych se stal pozitivním? A když na šťourání nepůjdu, tak mě jako Gojíma systém zdravotnictví označí jako pozitivního automaticky, aby si zvedl % nakažených? - TAK SE TO DĚLÁ???

Omasta ( 22. září 2020 02:29 )

Já myslím, že schopná ředitelka dokáže vyskyt smrtelné nákazy ututlat. Přece nevystaví zaměstnance nebezpečí karantény. A co jí můžou? Jak by jí prokázali, že byl někdo nemocný, když se mezitím uzdravil.

trintin ( 21. září 2020 19:40 )

se budou posílat jednak jména, tak také i kontaktní údaje.?? Nezapomeňte napsat příjmení kontaktovy babičky za svobodna.

Zobrazit celou diskusi
Další videa