Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Kalousek o Babišovi: Zemi řídí bláznivý chlap. Zaorálek chce obnovit krizový štáb

Aktualizováno -
13. září 2020
14:45
Autor: ČTK - 
13. září 2020
13:05

Sociální demokracie bude podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) při pondělním jednání vlády opět usilovat o obnovení činnosti Ústředního krizového štábu. Zaorálek to v neděli uvedl v pořadu Partie televize Prima. Důvodem je mimo jiné zvyšující se počet případů nákazy koronavirem. V sobotu přibylo v zemi rekordních 1541 nakažených. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl, že k obnovení krizového štábu není důvod vzhledem k fungování vládní rady pro zdravotní rizika.

Obnovení krizového štábu podpořil také předseda poslanců opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. „Přece se nemůžete nechat poručníkovat a nechat řídit tuhle zemi jedním bláznivým chlapem, který rozhoduje podle toho, jak mu řekne Mára Prchal, anebo jeho kartářka či astroložka,“ uvedl. A potvrdil, že má na mysli Andreje Babiše.

Zaorálek odmítl, že by vláda nepracovala nebo se řídila nevyzpytatelně. Uznal ale, že krajské hygienické stanice se měly lépe během léta připravit na chytrou karanténu a na trasování, čili rychlé odhalování kontaktů nakažených. Odpovědnost za to je na ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO), uvedl. Na okraj zmínil, že má na resortu sekretariát v karanténě.

Kalousek: Vláda nedělala nic, scénáře nejsou

Za chybu označil Zaorálek také to, že vláda v srpnu neprosadila obnovení povinnosti nosit roušky. „Nemá cenu to zapírat. Vláda mohla být tvrdší, rezolutnější. Je chyba, že nám to ujelo,“ řekl ministr.

Kalousek podotkl, že politickou odpovědnost na sebe vzal především premiér a měl by ji vyvodit. „Tady musí zasedat krizový štáb, který musí již připravené scénáře, které měly být připravené pro různé modely vývoje epidemie, začít aplikovat. Obávám se, že ty scénáře připravené nejsou, protože vláda nedělala nic,“ uvedl Kalousek.

Ústřední krizový štáb může podle Zaorálka díky zapojení všech složek na situaci reagovat lépe než rada. „Ústřední krizový štáb má 40 lidí, zatímco rada pro zdravotní rizika jenom sedm,“ poznamenal ministr.

Situaci s nákazou v České republice by v současnosti měl řešit zdravotnický segment, pokud bude fungovat, není potřeba Ústřední krizový štáb, míní vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

Prymula v České televizi také řekl, že vzhledem k rostoucímu počtu potvrzených případů nákazy je třeba procesy s tím související výrazně zintenzivnit a posílit systém. Hygienici situaci bez dalších lidí nemohou zvládnout, posílit je nutné odběrová místa, řekl.

hejhej ( 14. září 2020 14:40 )

Juras1:

hejhej ( 14. září 2020 14:39 )

Jestli je někdo bláznivý, tak je to především arogantní opilec Kalousek a pak ten debil z ODS Novotný!!!!

joz447 ( 13. září 2020 19:23 )

Mirdo, Mirdo lidi tě už mají za alkoholika a parlamentního blázna!!!bylo ti to třeba?

joz447 ( 13. září 2020 19:20 )

Mirda to má celé popletené,alkohol mu úplně vygumoval mozek.Blázen který řídí stát na Slovensku je Matovič který byl i parlamentem uznaný za blázna a ne Babiš!!!

istyl ( 13. září 2020 19:12 )

Me se taky zdá nejakej šáhlej...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa