Rekordní přírůstky v ČR? Denně budou až 2 tisíce nakažených, varuje český biolog
V České republice v pátek znovu padl rekord v počtu nových potvrzených případů nemoci covid-19 za jeden den. Koronavirus byl potvrzen u 798 lidí. Za uplynulý týden přibylo celkem 3 481 nových případů nakažených. Neurobiolog a specialista na DNA diagnostiku Omar Šerý tvrdí, že budou čísla růst ještě více, přiblíží se podle něj až ke dvěma tisícům nakažených za den.
Za poslední týden přibývalo nakažených čím dál více. V úterý potvrdili hygienici 504 nemocných, ve středu 649 a ve čtvrtek 679, každý z dnů byl novým rekordem. „V příštím týdnu očekávejme, že počty nakažených některý den budou již okolo 1 100, v dalším týdnu se budeme pohybovat kolem 1 600 osob denně a budeme se blížit 2 000 osob denně,“ napsal na twitter Šerý. „Za 14 dnů se dostaneme na počet kolem 400 hospitalizovaných.“
Roušky účinně zachycují kapénky
Šerý se vyjadřoval nejen k rekordnímu počtu případů, ale i k rouškám, které Česko začalo v poslední době znovu zavádět v MHD, na akcích, či v uzavřených prostorách. „Zaráží mě, že mnozí lékaři zpochybňují účinnost roušek,“ vyjádřil se. Dodal, že roušku poprvé použil polský chirurg Johannes von Mikulicz-Radecki (1850-1905) v roce 1897 „Již on dobře věděl, že rouška zachycuje drobné kapénky a chrání pacienta před infekcí z chirurgových dýchacích cest.“
Účinnost roušek dále obhajoval tím, že je používají chirurgové při operacích. „Pokud by roušky nebyly účinné, proč by je chirurgové a zdravotníci používali na operačních sálech?“ ptal se. „Zkusil by dnes některý chirurg operovat bez roušky, protože je rouška zbytečná? Pochybuji. Pacient by automaticky skončil s pooperačními záněty a při nejhorším se sepsí.“
Nejefektivnější je PCR test
Nejefektivnějším způsobem, jak diagnostikovat virové choroby, je podle Šerého DNA diagnostika metodou PCR (detekce viru v biologickém materiálu, například výtěrem z nosohltanu, jak se diagnostikuje virus SARS-CoV-2). „Pokud kdokoliv toto popírá a tvrdí, že jsou lepší, rychlejší nebo levnější a zároveň citlivé metody, tak nemluví pravdu a diagnostice nerozumí,“ napsal Šerý na twitteru.
Negativně se vyjádřil o takzvaných rychlotestech. „Epidemii koronaviru v ČR nezastaví testy, které jsou rychlejší o 40 minut než PCR diagnostika a mají nižší senzitivitu,“ konstatoval. „Akreditované laboratoře nebudou chtít používat nové nevyzkoušené technologie s nejasnou senzitivitou testů, která je ale zaručeně nižší než u PCR testů.“
Kontrolní PCR test je prý klíčový k propuštění člověka z karantény. Osoba, která byla pozitivní na koronavirus, nemůže podle Šerého bez negativního testu po čtrnácti dnech opustit karanténu. Toto označil za „fatální chybu“. PCR pozitivní člověk může být nakažlivý až několik týdnů.
Na dotaz, zda vidí ohledně pandemie světlo na konci tunelu, odpověděl, že nevidí žádné. „Tento týden jsem diskutoval s paní, co na mě řvala do telefonu, že virus je vymyšlený, že žádný neexistuje, a že to, že je pozitivní zjišťujeme tak, že si bez testování vymýšlíme, kdo je a kdo není pozitivní,“ pověděl o své zkušenosti. S podobným přístupem se podle něj nedá nic dělat.
Já světlo na konci tunelu vidím. Vymřeme a nahradí nás delfíni.