Pátek 27. ledna 2023
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, sněžení -1°C

Poslanci „grilovali“ Vojtěcha až do tmy. Co předcházelo obratu ministra u roušek?

Autor: Sabina Dračková, for - 
21. srpna 2020
05:00

Už za necelé dva týdny Češi plošně sáhnou po rouškách ve vnitřních prostorách, ale nakonec zdaleka ne ve všech a všude. I přesto, že jsou podle Adama Vojtěcha (za ANO) roušky jedinou preventivní ochranou, se nakonec tato povinnost nevrátí do škol, obchodů ani restaurací. Zatímco na středečním ostrém grilování ve Sněmovně hájil širší návrat roušek, po čtvrtečním setkání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) kapituloval. Babiš na ČT a Nově uvedl, že vsadil na „selský rozum“ a že si nemůžeme dovolit ekonomické dopady dalších plošných opatření.

Ve středu jednala mimořádně Poslanecká sněmovna. Zákonodárci museli vyřešit možnost hlasování z karantény, zavedení distanční výuky a probrali i postavení dolní komory k situaci v Bělorusku. Jednání začalo v deset ráno a skončilo po šesté hodině večer.

Někteří zákonodárci ale po „šichtě“ domů neodešli. Členové zdravotního výboru si „na kobereček“ pozvali ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). „Tato schůze byla svolaná na žádost členů výboru jako schůze mimořádná,“ řekla předsedkyně zdravotního výboru Věra Adámková (ANO). Jako oporu měl s sebou ministr Vojtěch hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou.

Nad budovou Sněmovny už dávno zapadlo slunce a při horké letní noci poslanci i ministr Vojtěch odcházeli kolem desáté hodiny. A nebýt pokročilé hodiny, „grilování“ by zřejmě bylo ještě delší. „Máme soudnost, ale na konci bychom měli ještě spoustu otázek,“ řekla Blesk Zprávám poslankyně Olga Richterová (Piráti).

Nejhůř je na tom Praha

„Situace plošně je samozřejmě bezesporu zhoršená oproti stavu před několika měsíci,“ přiznal poslancům zdravotního výboru ministr Adam Vojtěch (za ANO). Tím myslel hlavně denní přírůstky nově nakažených. Těch je v poslední době 250 až 300 za den.

Vojtěch podotkl, že v každém okrese je však situace jiná. „Aktuálně se bavíme o největším výskytu v Praze, zasažen je i Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, aktuálně Zlínský kraj, zejména uherskohradišťský okres a situace je stále napjatější i na Frýdecko-Místecku,“ řekl Vojtěch ve středu večer s tím, že situaci v Moravskoslezském kraji se podařilo zvládnout a oblast už není hlavním ohniskem.

Rizikové skóre covid-19 pro okresy ČR: souhrn za 33. týden 2020 (7. 8. – 13. 8. 2020) Rizikové skóre covid-19 pro okresy ČR: souhrn za 33. týden 2020 (7. 8. – 13. 8. 2020) | Ministerstvo zdravotnictví ČR

Na webu Vojtěchova ministerstva zdravotnictví je však mapa, podle které by se měla řídit opatření v jednotlivých regionech. Ta, která visela na webu ještě ve čtvrtek, vycházela z epidemiologické situace k předchozímu pátku. A měla na rozdíl od Vojtěchových středečních slov jen dvě zelené oblasti. Rychlost aktualizace informací kritizoval v rozhovoru pro Blesk třeba předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Vojtěch orodoval za roušky

Počet hospitalizovaných se prý podle Vojtěcha zásadně nezvyšuje. V nemocnicích je s covidem-19 nyní standardně kolem stovky lidí, vážně nemocných okolo dvaceti. Z tohoto pohledu je podle Vojtěcha zase situace dobrá.

I tak ale ministr čeká, že s covidem budou problémy. „Od 1. 9. se masivně zvýší sociální interakce mezi lidmi, to je nesporné. Minimálně dva miliony žáků, studentů začnou migrovat v MHD, ve veřejném prostoru,“ zmínil Vojtěch, když vysvětloval, proč je potřeba od září zavést plošně roušky. Lidé podle něj budou také víc ekonomicky aktivní, budou více nakupovat.

Video  Vojtěch o rouškách ve školách, otevření škol 1. září, hygieně a dalších opatřeních  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

„Rouška je to jediné, co v tuto chvíli máme, snad kromě dezinfekce rukou. Je to standardní preventivní nástroj prakticky ve všech zemích v Evropě,“ tvrdil ministr s tím, že Česko je v evropském kontextu spíš výjimkou tím, jak bylo dosud liberální.

„Trošku mě mrzí ta celková debata kolem toho, myslím, že se kolem toho dělá větší haló, než to reálně je,“ postěžoval si Vojtěch na kritiku, která na jeho hlavu v posledních dnech opět míří. A která po čtvrtečním přemetu ještě zesílila.

Poslanec David Kasal (ANO) na zdravotním výboru vyzval, aby se tedy odborníci na opatřeních shodli. „Protože potom jeden vystoupí - dal bych roušky všem, druhý vystoupí - roušky jsou špatně. Na tu laickou veřejnost to působí neuvěřitelně blbě,“ míní. Kritický byl i poslanec Kamal Farhan (ANO), který uvedl: „Co vadí lidem, se kterými já komunikuji, je, že jeden den se oznámí část věcí, pak já nevím, jestli druhý den zase zasedne ta komise a třetí den se oznámí zase část věcí, třeba, že se to zpřísňuje.“ 

Poslankyně z ANO držela s Vojtěchem, Piráti se vyptávali

Jak ministr řekl, má v zavedení roušek podporu mezi epidemiology. Před poslanci slíbil, že nechce dělat žádná razantnější opatření. „Rouška je mnoho století jasně preventivní jednoduchý bariérový nástroj, který u všech těch přenosných nemocí kapénkových nebo respiračních je jednoznačně vnímán. Je to nejjednodušší omezení, které můžeme mít,“ podpořila Vojtěcha na rozdíl od jiných kolegů předsedkyně výboru Adámková. I ona je z hnutí ANO, za které je ve vládě i Vojtěch. Podle ní je znovuzavedení roušek na místě a není o čem hovořit.

Kdo ale Vojtěcha nepodpořil, ale naopak po něm chtěl víc odpovědí, byla poslankyně Olga Richterová (Piráti). Ptala se na páteřní síť laboratoří a jejich vybavenost, způsob, jak jsou informovaní lidé o výsledcích testů, a mimo jiné kritizovala prodlevu mezi zjištěním výsledku a jeho sdělení dotyčnému. „Posílali jsme to předem, abyste se mohli připravit, abyste nebyli zaskočení, přijde mi to neskutečně důležité,“ řekla poslankyně ke svým mnoha dotazům.

Odpověď na papíře Richterovou mrzí

Poslankyně Ilona Mauritzová (ODS) navrhla, aby ministerstvo odpovědi poslalo písemně. „To je skutečně velmi obsáhlé ty otázky,“ řekl Vojtěch poté, co výčet Richterové doplnil ještě poslanec Petr Třešňák (Piráti). Přiklonil se tedy k tomu, že odpovědi pošle písemně. Předeslal však, že testovací strategie bude k dispozici, stejně jako deklaroval, že se jedná s pojišťovnami o financování. Aktuální kapacita laboratoří v Česku je podle ministra 18 000 testů na covid-19 denně. 

„Lidsky mě to mrzelo,“ zmínila Richterová k tomu, že Vojtěch na všechny jejich otázky na výboru neodpověděl, a dodala: „Přijde mi zásadní informovat členy zdravotního výboru, který má to ministerstvo kontrolovat.“

Podle poslankyně ale není chyba natolik ve Vojtěchově resortu, ale spíš u vlády jako takové. Důležité podle ní je, aby společně pracovala na důležitých detailech. „Jde to za celou vládou, i proto jsme byli tak přesní,“ dodala.

Babiš vsadil na „selský rozum“ a reakci lidí

Ministerstvo zdravotnictví mimořádné opatření vydalo ve středu, ještě ten den se ozval s kritikou premiér Andrej Babiš (ANO). Stejný Babiš, který předtím ještě v pondělí zavedení nových opatření v obecné rovině odkýval, jak tvrdí Vojtěch.

V čase, kdy byl jeho ministr grilován ve Sněmovně, premiér uvedl, že vydaná mimořádná opatření se mu nelíbí a obsahují spoustu výjimek, kterým nerozumí. Vojtěcha si tak zavolal na kobereček, kde na něj čekal také ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Na jednání si pak už Babiš prosadil svou. Vojtěch po setkání oznámil, že roušky ve školách, obchodech, restauracích či kadeřnictví povinné nebudou. Vrátí se ale do hromadné dopravy, na úřady a do zdravotnických a sociálních zařízení. I přes původní přísné obhajování roušek se tak nevrátí do všech prostor. Kdo se bez nich obejde také, jsou vnitřní akce do 100 lidí. Tedy i menší svatby nebo pohřby. 

„Já jsem vnímal názory lid a používám selský rozum. Nemůžeme si dovolit dělat ekonomické dopady, to nechci. Chci to vrátit do normálu. Je to změna v postoji, ale je 20. srpna a bavíme se o září (…) Ještě se sejdeme, ale nic se nestane. Nejsme ve stejné situaci jako při první vlně,“ okomentoval rychlou změnu v nařízeních premiér Andrej Babiš (ANO) pro Českou televizi.

Babiš vysvětlil i svůj výrok, že byl z vydaných opatření v šoku. „Nikdo mě neinformoval o tom, že ve středu vyjde návrh, který zavádí roušky ve službách a obchodech. Dneska (ve čtvrtek, pozn. red.) jsme si to ale vysvětlili a došli jsme ke společnému názoru,“ řekl s tím, že se o jistých změnách bavili, ne ale o takových.

Opozice mluví o cirkusu 

Opoziční politici kritizují fakt, že kabinet den po oznámení koronavirových opatření o rouškách ve čtvrtek vyhlásil jejich úpravu. Vláda podle nich připomíná cirkus a rozhoduje amatérsky a populisticky. Opozice však ocenila, že mezi zrušená opatření patří povinné nošení roušek ve společných prostorách škol.

Opozice také zmínila Babišovo prohlášení, že nás již žádná omezení nečekají. Upozorňují také na to, že za rozhodnutí je zodpovědný i Babiš, protože se jedná o jeho vládní kabinet.

Celá věc má jednu personální dohru. Tým epidemiologa Rastislava Maďara, který čelil kritice dalších kolegů, bude nově spadat pod hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou, jak upozornily Seznam Zprávy.

elega ( 21. srpna 2020 19:17 )

Budu volit Trikolóru nebo SPD?

elega ( 21. srpna 2020 17:00 )

No, vzhledem k tomu, jak vulgárně se tady vyjadřujete vy, a to všude, tak škoda každé rány, která ve vaší výchově padla vedle.

elega ( 21. srpna 2020 16:58 )

Prymula je vzdělaný člověk, což se o vás říct nedá. Zřejmě i vy jste naletěl na fake news o čipování? To by mě zajímalo, co by zrovna z čipu ve vás káplo.....

elega ( 21. srpna 2020 16:55 )

Já vím, jeho vystoupení jsem viděla, rozumím jeho argumentací, ale tvrdit, že má každý nosit roušku podle svého uvážení? Jakože já mám být bita za to, že já jí mít budu a nějaký debílek ne? A to podotýkám, že jsem Babišův volič.

elega ( 21. srpna 2020 16:51 )

Myslím, že moro to myslí dobře, prostě našim občanům nelze dát nošení roušek dobrovolně. Protože bezohledné makovice budou škodit kam se vrtnou. Takže lepší by bylo dát to paušálně příkazem. Jenže Babiš vyměkl, kvůli voličské základně. To mě naštval a to jsem jeho volič.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa