Koronavirus pronikl do firmy na Novojičínsku. Hejtman chce na pomoc povolat armádu

Autor: ČTK - 
13. července 2020
17:50

Nemoc covid-19 se objevila mezi zaměstnanci společnosti Varroc Lighting na Novojičínsku. Je jich jen za pondělí 23. Hygienici nařídili plošné testování celkem 1500 lidí. Začne v úterý. Novinářům to v pondělí řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Požádal vládu, aby při plošném testování nasadila armádu. Vojáci by měli pomoci příští týden, kdy by se mělo testovat 6000 zaměstnanců OKD.

Lokální ohnisko nákazy ve společnosti Varroc se projevilo v důsledku nařízení hygieniků, podle nějž jsou pendleři povinni se jednou za dva týdny nechat testovat. „Začínáme mít velké problémy ve firmách, které zaměstnávají pendlery,“ konstatovala ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava Pavla Svrčinová.

„Řešíme pět firem nejenom na Karvinsku, ale spíš je to Ostravsko, Novojičínsko, kde jsou velké průmyslové zóny,“ dodala. Ve Varrocu jsou podle ní nakaženi nejen pendleři, ale i někteří čeští zaměstnanci.

Nemoc covid-19 se objevila mezi pracovníky novojičínského Varrocu.Nemoc covid-19 se objevila mezi pracovníky novojičínského Varrocu. | Varroc

Plošné testování by u výrobce světelné techniky pro automobilový průmysl mělo začít v úterý. Hejtman doufá, že by napříště u podobných výskytů mohla pomoci armáda. Během pondělka by její nasazení v Moravskoslezském kraji měla řešit vláda.

„Žádal jsem o to ministra zdravotnictví v pátek, ve čtvrtek jsme o tom jednali i v parlamentu, vzniká mylný dojem, že musí být stav nouze, aby zasahovala armáda. V dolech OKD armáda testovala a stav nouze nebyl,“ řekl.

„Bez armády se to nedá“

Dodal, že bez pomoci vojáků se zdravotníci v kraji při tak masivním plošném testování neobejdou. Hlavně příští týden, kdy se má znovu testovat 6000 zaměstnanců OKD. „Bez pomoci armády se to zajistit nedá, testovat 6000 lidí v kapacitě, kterou máme. Nemůžeme zdravotníky přesměrovat na odběry, řeší si své povinnosti v nemocnicích,“ vysvětlil hejtman.

Svrčinová dodala, že testování v dolech OKD, kde bylo v posledních týdnech největší ohnisko koronavirové nákazy v zemi, začne 19. července. „Armádu už máme předjednanou. Domlouvá ji hygienická stanice. Čekáme jen na schválení vlády. Vzorky budeme odebírat ve třech dnech,“ prohlásila.

BoziMilda ( 14. července 2020 17:04 )

Chce povolat armádu ? To skoro vypadá, že se tam ten koronavirus opevnil, drží rukojmí a nechce vyjednávat.

trintin ( 13. července 2020 19:04 )

aby při plošném testování nasadila armádu.?? Hlavně potichu, ať neprobudíte aktivní záložáky.

Citronel ( 13. července 2020 18:38 )

Povolat armádu, vystřílet, posypat vápnem, polít benzínem a nechat shořet, jinak se toho neřáda nezbavíme.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud