„Vypnutý“ svět čeká největší recese za 30 let. Experti zmínili „drtivý dopad“

Autor: ČTK - 
8. července 2020
13:10

Úvěrová pojišťovna Atradius očekává nejhorší celosvětovou hospodářskou recesi od roku 1980. Její závažnost umocňuje její celosvětový rozsah, neboť téměř ve všech zemích světa je v roce 2020 předpovídán hospodářský pokles. Závažnost recese ovlivní rychlost přípravy vakcíny i tempo uvolňování restriktivních opatření, informovala pojišťovna v tiskové zprávě. Atradius patří mezi světové lídry v pojištění pohledávek, poskytování záruk a vymáhání pohledávek. Působí v 54 zemích po celém světě.

S postupným rozšiřováním recese očekává Atradius propad mezinárodního obchodu o 15 procent, což je historicky jeden z nejrychlejších poklesů. Následné výrazné oživení v roce 2021 je sice podle zprávy stále ve hře, jeho tempo a rozsah jsou ale zatím velmi nejisté a budou záviset zejména na rychlosti a rozsahu uvolňování karanténních opatření. Jejich ekonomické náklady budou ale výrazné vzhledem k dopadům na pracovní trh, nárůstu insolvencí i rozpočtovým schodkům v jednotlivých zemích.

U rozvinutých ekonomik očekává pojišťovna celkový propad HDP o 6,6 procenta. U Velké Británie, jejíž hospodářství je pod tlakem s ohledem na odchod země z EU, předpokládá pokles o 10,8 procenta. Pro státy eurozóny nejsou vyhlídky o moc lepší s očekávaným poklesem o osm procent. U Japonska a USA vidí Atradius pokles o 6,1 procenta, resp. 6,0 procenta.

Také v rozvíjejících se ekonomikách očekává firma obdobné negativní dopady a nedávný rychlý nárůst rozšiřování nákazy v mnoha těchto zemích podle ní přispěje k dalšímu zhoršení výhledu vývoje hospodářské situace v následujících měsících. Čína se tak může stát jedinou hospodářsky významnou zemí, kde v letošním roce dojde pouze k výraznému zpomalení tempa růstu nebo ke stagnaci, dodává zpráva.

V Rusku udeřila pandemie covid-19 uprostřed ropné cenové války se Saúdskou Arábií. Kombinace nízké ceny ropy, která je pro Rusko primárním zdrojem příjmů, a propadu poptávky během karanténních opatření znamená očekávaný propad HDP o 6,2 procenta. Brazílie zareagovala na nastupující pandemii se zpožděním a nyní čelí nejrychlejšímu nárůstu počtu nakažených ze všech zemí, také ekonomický propad bude tedy výrazný a pokles může dosáhnout 7,5 procenta, odhaduje pojišťovna.

Odhady ekonomického vývoje pojišťovny Atradius vycházejí z očekávání brzkého získání účinné vakcíny nebo ekonomicky přijatelného přizpůsobení se subjektů světové ekonomiky novým požadavkům na ‚social distancing‘. Za těchto předpokladů očekává pojišťovna návrat k růstu již v příštím roce, bude ale pomalejší, než je současný pokles.

„Nezbytná karanténní opatření měla nepochybně drtivý dopad na globální ekonomiku. Pokud se ale ukážou nakonec jako úspěšná, pomohou k rychlejšímu návratu k hospodářskému růstu,“ uzavřel Andreas Tesch z Atradia.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud