Brazilský prezident Bolsonaro má koronavirus. Hrozbu nákazy celou dobu zlehčoval

Aktualizováno -
7. července 2020
19:45
Autor: ČTK - 
7. července 2020
17:50

Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti opakovaně zlehčoval závažnost nemoci. Prezident s tváří zakrytou rouškou dnes výsledky testování potvrdil novinářům a zároveň dodal, že se cítí dobře, píší zahraniční agentury. Server BBC upozornil, že ihned poté, co prezident s reportéry domluvil, si roušku opět sundal.

„Cítím se dobře, normálně. Dokonce bych se zde rád prošel, ale kvůli doporučení lékaře nesmím,“ uvedl prezident a vysvětlil, že příznaky nemoci včetně horečky začal pociťovat v neděli a protože se jeho stav nelepšil, nechal si v pondělí udělat test na covid-19. Proti nemoci bojoval i antimalarikem hydroxychlorochin, které svého času doporučoval například americký prezident Donald Trump. U léku se však neprokázala účinnost, připomíná agentura Reuters.

Bolsonaro, jenž covid-19 označil za „chřipečku“, se dlouhodobě staví proti zavádění přísných restrikcí, nesouhlasil ani se zakrýváním nosu a úst. Nošení roušky mu dokonce na konci června nařídil soudce. Odmítavě se stavěl i proti dodržování rozestupů na veřejnosti, které doporučila Světová zdravotnická organizace (WHO).

Nákaza u prezidenta v příštích několika dnech zaměstná brazilské hygieniky, kteří nařídí preventivně testovat všechny, s nimiž se Bolsonaro v poslední době setkal. Agentura Reuters připomněla, že prezident v předcházejících dnech jednal například s ministrem financí Paulem Guedesem, s šéfem banky Banco Bradesco Luizem Carlosem Trabukem či ředitelem výrobce letadel Embraer Franciskem Gomesem Netem. O víkendu se u příležitosti oslav amerického Dne nezávislosti Bolsonaro setkal rovněž s velvyslancem USA v Brazílii Toddem Chapmanem a fotografie zachytily družný hlouček, kde nikdo neměl na obličeji roušku.

Krizový expert WHO Mike Ryan popřál Bolsonarovi brzké uzdravení a řekl, že prokázaná nákaza u prezidenta může mít i pozitivní efekt. „Myslím, že je to vzkaz pro nás všechny, že jsme vůči viru zranitelní,“ řekl.

Rovněž expert na infekční nemoci z Panamerické zdravotnické organizace (OPS) Marcos Espinal vidí v Bolsonarově onemocnění symbolickou rovinu. „Tento virus je nepředvídatelný a nebere ohled na rasu, postavení nebo lidi u moci, a to navzdory bezpečnostním opatřením kolem prezidenta,“ řekl Espinal a vzkázal brazilské vládě, aby bojovala s koronavirem odhodlaněji, například pomocí povinného nošení roušek či dodržování odstupů na veřejnosti.

Brazílie s 210 miliony obyvatel je po Spojených státech celosvětově druhou zemí, kterou pandemie covidu-19 zasáhla nejvíce. V zemi se od propuknutí nákazy potvrdilo přes 1,6 milionu infekcí a přes 65 000 pacientů v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo.

Bolsonaro se se svými pozitivními výsledky přidal k malé skupině světových vůdců, u kterých se koronavirus potvrdil. Na konci března se nemoc projevila u britského premiéra Borise Johnsona, který strávil tři dny na jednotce intenzivní péče. V dubnu testy infekci potvrdily u ruského premiéra Michaila Mišustina a v půlce června nákazu oznámil i prezident Hondurasu s manželkou.

Video Epicentrum - Jarmila Rážová - Markéta Volfová, Lukáš Červený

PPP150W ( 8. července 2020 08:33 )

Pokud máte pravdu se svými obavami, pak se nechte urychleně testovat.

a-z- ( 7. července 2020 20:26 )

http­s://cd­n.lb­rypla­yer.xy­z/con­tent/c­laim­s/plan­demic-skryt-agenda-za-covid-19/e­761bdb­d12854­dc5a7f­1c948c­19d807­62de4d­ee3/­stre­am?fbc­lid=I­wAR0Kt­dy2o­AFGCz­TtgaK­QNFoV_­9pBUK­muE5F­LpN40N­T1HBB7­jmlZJC­UF2r2A
-----------------
Pro tupouny.

gurke ( 7. července 2020 20:09 )

Bolsonaro by to mohl dle kámoše Trumpa zkusit s domestosem .

aeraluna ( 7. července 2020 19:27 )

Kdyby ho netestovali tak si toho ani nevšimne...a stejně tak 99% "nakažených". Přestaňte se lidem hrabat v nosech a krcích a máme po starostech...tahle celosvětová tragikomedie je nejtrapnější záležitost v historii. Jediné čeho se tedy obávám je, že coronabrebera snižuje soudnost a rozlišovací schopnosti, jinak totiž není vysvětlitelné co se po světě - hlavně tedy v USA - děje.

a-z- ( 7. července 2020 18:14 )

A co jako? Umírá snad? Normální člověk, který se alespoň trochu stará o své zdraví, se toho může bát jako chřipky. Běžte s tím už do zádele.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud