Nejen Slovinsko: Hodnocení Česka mohou změnit i další země, varují cestovky a chtějí jednání

Autor: ČTK - 
3. července 2020
11:44

Situace se Slovinskem, které Českou republiku vyřadilo ze seznamu bezpečných zemí, se může opakovat také u dalších států. Je proto třeba změnit komunikaci z české strany a zdůraznit, že situace z hlediska šíření koronaviru se nezhoršuje a že existují pouze lokální ohniska nákazy. Češi mířící do Chorvatska mohou přes Slovinsko projet, potřebují mít ale potvrzení o ubytování a plán cesty. Řekl to místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Slovinská agentura STA informovala, že Česká republika, Chorvatsko a Francie budou od sobotní půlnoci ve Slovinsku mezi zeměmi, jejichž občané budou muset do 14denní karantény, pokud se neprokážou doklady o pobytu. Slovinsko zmíněné země zařadilo na takzvaný žlutý seznam.

Rozhodnutí Slovinska je podle Papeže výsledkem špatné komunikace ohledně epidemiologické situace v tuzemsku směrem k dalším státům. „Je třeba zdůraznit, že Karvinsko je pouze jedna lokalita, kde se situace zhoršila, netýká se to plošně celé země,“ uvedl. Například Polsko podle něj jasně ve své komunikaci oddělovalo stav ve Slezském vojvodství od zbytku země. Takový postup je podle Papeže správný a Česká republika by si z něho měla vzít příklad.

Průjezd do Chorvatska přes Slovinsko je podle Papeže pro Čechy nadále možný. „Mohou zastavit na benzince, dojít si na toaletu. Velmi důležité ale je, aby s sebou měli potvrzení o ubytování v Chorvatsku a plán cesty. Bez toho by mohli mít se Slovinci problémy,“ řekl. Slovinsko ale i nyní uplatňovalo kvůli koronaviru omezení cestování, vyžadovalo například povinné rozestupy mezi cestujícími v autobusech. Cestovní kanceláře tak raději do Chorvatska volí trasu přes Maďarsko.

Papež dále upozornil, že české ministerstvo zahraničí bude se Slovinskem dále jednat a současné podmínky se mohou změnit. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na Twitteru oznámil, že dnes bude se slovinským protějškem o vstupu českých občanů do Slovinska mluvit.

Video Chorvatsko po 1. vlně pandemii koronaviru: Pláže volné, polojasno a mizející obavy - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy

Cestovní kanceláře podle informací ČTK se začátkem prázdnin evidují zvýšený zájem o Chorvatsko. CK Travel Family, která je největším tuzemským prodejcem pobytů u Jadranu, tam od poloviny června vypravila přes tisíc klientů. Nejvíc jich podle jednatele CK Ivana Lackoviče míří na Makarskou riviéru. Cestovní agentura Invia za červen prodala zájezdy do Chorvatska pro zhruba 2500 klientů. Podle její mluvčí Andrey Řezníčkové je největší zájem o Dalmacii, Poreč a Istrii.

Přes CK Nev-Dama podle mluvčího Jana Bezděka zamířily k Jadranu stovky klientů, patří tak k nejvyhledávanějším destinacím, pokud se jedná o dovolenou vlastní dopravou. Také podle něj lidé nejčastěji volí Istrii a Dalmácii. Travel Family podle Lackoviče chce usnadnit cestování do Chorvatska klientům z Moravy a připravuje pro ně lety z Katovic ve spolupráci s polskou leteckou společností LOT.

Maximilian ( 4. července 2020 07:22 )

To přeci vláda neudělá,blíží se volby,ty mají prioritu

montevideo ( 3. července 2020 15:49 )

Ani se těm Slovincům poté, co viděli těch 2 tisíce ***ů na Karlově mostě, nedivím.

ingmarie ( 3. července 2020 14:12 )

Ještě horší dát Hornikum z Moravy týdny volna s plným platem a nechat je roznášet covid po celý Evropě Navíc nejsou schopní ani dost lidí otestovat , takže celé ***ji s nákazou ani o ní nevedí

petrolinda ( 3. července 2020 13:52 )

A tomu se někdo diví? Když Slovinci zhlédnou na Netu tu pomatenou pražskou sebranku v čele s babiznou Němcovou a to rozzuřené koště z Afriky jak na vše se.Rou a povykují na Karlově mostě? To by museli být praštění,kdyby si tu svoloč pustili do státu.

tomshark ( 3. července 2020 13:03 )

Samozřejmě na Karvinsku

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud