Koronavirus sám od sebe mizí, tvrdí lékař. Přidal pacienty jako důkaz. „S*ačky,“ oponuje kolegyně

Autor: Darina Jíchová - 
22. června 2020
05:30

Italský profesor a šéf oddělení infekčních nemocí v nemocnici San Marino v Janově Matteo Bassetti prohlásil, že koronavirus pomalu slábne a pandemie ustupuje. Lékař se domnívá, že nákaza s největší pravděpodobností zmizí sama od sebe, a to bez toho, aby se podařilo vyvinout účinnou vakcínu. Bassetti rovněž zmínil šokující fakt, uvedl, že koronavirus v současnosti přežívají lidé, kteří by mu na počátku pandemie „s jistotou“ podlehli, informoval list Daily Mail.

Bassetti svým prohlášením ve vědeckých kruzích rozpoutal bouři, jeho kolegové totiž tvrdí, že nejsou žádné důkazy potvrzující, že koronavirus slábne. Bassetti se navíc domnívá, že virus mohl zmutovat, a proto se jeví jako slabší, nebo lidi v současnosti napadá jen malé množství viru. „Dřív byl koronavirus agresivní jako tygr, teď připomíná spíš divokou kočku,“ řekl přední italský lékař.

Během posledních týdnů Bassetti několikrát zopakoval, že pacientům, u kterých byl diagnostikován koronavirus způsobující nemoc covid-19, se daří daleko lépe bojovat s nákazou, než tomu bylo na začátku epidemie v Itálii. Jako vysvětlení nabídl teorii o mutaci viru, podotkl ale také, že to může být tím, že lékaři už našli způsob, jak pacienty léčit. Připomněl, že na počátku nákazy nikdo „vlastně nevěděl, jaké nemoci čelí“.

Lékař: Změnila se závažnost situace

Ital přišel i s třetí možnou hypotézou, a to, že v rámci sociálního distancování se lidé teď nakazí jen „malou dávkou viru“. S Bassettim ale nesouhlasí italští ani další světoví vědci. „Ještě v březnu a dubnu jsme čelili agresivnímu viru. Podívejte se, i nakažení senioři ve věku 80 či 90 let sedí na postelích a dýchají bez přístrojů, předtím by zemřeli,“ vysvětlil Bassetti. Podle něj „slabší podtyp viru“ tolik nepoškozuje plíce nakažených.

Itálie patří mezi nejhůře zasažené země na světě, byla prvním epicentrem koronaviru v Evropě, podle oficiálních údajů je v Itálii 238 tisíc potvrzených případů, více než 34 tisíc osob nemoci podlehlo.

Kolegové s ním nesouhlasí

„Vidím to tak, že se změnila závažnost viru. To, co jsme viděli v březnu a dubnu, je zcela odlišné od toho, co vidíme teď,“ Bassetti tuto myšlenku prosazuje již několik týdnů, jeho kolegové ho označují „za přílišného optimistu“.

„Teorie o tom, že koronavirus sám pomalu zmizí, je dost pochybná,“ sdělil reportérům Daily Mailu australský epidemiolog Gideon Meyerowitz-Katz. Připomněl, že Italové denně zaznamenávají nové případy koronaviru a že epidemie v jejich zemi, ani světová pandemie, rozhodně nejsou u konce. „Koronavirus stále představuje smrtelné nebezpečí,“ shrnul Meyerowitz-Katz.

Epidemioložka: Jsou to s*ačky

„Neexistují žádné vědecké důkazy, které by potvrzovaly, že koronavirus ztrácí na síle,“ reagovala na Bassettiho americká viroložka Angela Rasmussenová. Dodala, že díky restrikcím se povedlo zmenšit přenos nemoci. „To znamená méně hospitalizovaných a méně mrtvých, ale v žádném případě to neznamená menší virulenci,“ prohlásila Rasmussenová. Epidemioložka Seema Yasminová byla nekompromisní. „Jsou to s*ačky,“ řekla o tvrzeních italského lékaře.

Britský bioinformatik Oscar MacLean z Univerzity v Glasgow byl trochu smířlivější. „Nelze podat takové prohlášení, když není podložené vědeckými výsledky. Jeho tvrzení jsou založená jen na pozorování. Bez výzkumu a studií si nikdo nemůže dovolovat zlehčovat závažnost pandemie,“ uzavřel debatu MacLean.

Video Prymula o rouškách, druhé vlně, cestování i o tom, proč nespí. - Blesk TV

petrolinda ( 22. června 2020 10:27 )

Lopaty do ruky,
Pražská kavárna je sebranka nepoučitelných blbců.JEN SE HOUFUJTE VOLOVÉ.A HODNĚ V TOM HOUFU ŘVĚTE,KAPÉNKY COVIDU BUDOU MÍT ŽNĚ - poskáčí vám po těch blbejch rypácích a bude novej masakr. A já být zdrav.personálem ,tak vám místo kyslíku pustím dusík.A ještě jó pro zábavu to zmutuje do netušených variant. Nikdo totiž neřekne pravdu,kde se to vzalo a nikdo neví kdy to skončí,nikdo totiž nechce přijít o koryto. Apropó - Rangers zpívali:"hrob si kopej,lopatou zlatou".

CO TO ZNAMENÁ?? no že je lidstvo v řiti temné. Znovu roušky ,třeba z Číny a zkáza všeho. Vždyť to byl původní záměr!!! Kačer by covid rád přišil Číně? Wuchan? A CHTÍT DOKONCE ODŠKODNĚNÍ?? to je přece tak sprostá drzost. Přece si musíme pamatovat,co se projednávalo na tajné schůzi spolku "Bilderberg" v 2014 !! Účastníci se dají dohledat. Kromě nejbohatších- Gates ,dům Rotschild ,atd,i dvě naše hy.eny - PEHE A ŠLÁFNBERK.Ať ten starej kripl řekne veřejně co se projednávalo. "ZDECIMOVÁNÍ LIDSTVA NA 800 MILIONŮ !!! 1/III světová 2/nebo smrtící virus. Sars a Mers slabota,tak se "povedl" Covid 19 ! OPAKUJI: 2014 !!!

hulmihosoudruhu ( 22. června 2020 09:00 )

Jestli zmutoval do slabší verze, tak to není dobré, protože to znamená, že může také zmutovat do nějaké hrozivě smrtící verze.

ketller ( 22. června 2020 08:18 )

lékař kaskadér zdravotnictví víc takových hnupu a je nás polovina!

petrolinda ( 22. června 2020 06:13 )

Podle Pekové je nesmysl vyvíjet v Česku na tento virus vakcínu. „Tak strašně se mění, že vyvinout jednu univerzální vakcínu není možné. Ten virus je příliš variabilní na to, aby se dal konvenčními metodami uchopit.
O nějakém mizení se nedá mluvit.Němci povolili opatření a rázem naskočila hrůzná čísla.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud