Na stadiony až 2500 lidí, venku bez roušek i změny v saunách: Další rozvolnění od pondělí

Autor: ČTK - 
12. června 2020
19:40

Od pondělí 15. června už nebudou lidé muset mít venku roušky ani v případech, kdy budou blízko u sebe. Nově bude také povolen prodej občerstvení na trzích či švédské stoly v restauracích. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo zdravotnictví. K dalšímu zmírnění preventivních opatření proti šíření koronaviru podle úřadu přispěla příznivá epidemiologická situace. Od pondělí v rámci dalšího uvolnění opatření v boji s covidem-19 bude moci být navíc na fotbalových stadionech při zápasech 2 500 lidí místo dosavadních 500.

Povinnost používat venku roušku či jiné zakrytí nosu a úst zavedla česká vláda kvůli pandemii koronaviru od 19. března. Ke zmírnění tohoto opatření přistoupil kabinet už 25. května, od kdy mohou lidé venku odložit roušky, pokud zachovají od ostatních aspoň dvoumetrový odstup. Od příštího pondělí již ale roušku mít nemusí ani při menším odstupu.

„Nadále však ještě nějakou dobu zůstává v platnosti nošení roušek ve všech vnitřních prostorách staveb a v prostředcích veřejné dopravy,“ sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Povinné zůstanou roušky i při účasti na venkovních hromadných akcích, pokud při nich nelze dodržet odstup od ostatních lidí aspoň 1,5 metru.

Nově však bude moci hromadné akce od 15. června navštívit za určitých podmínek více lidí než aktuálně povolených 500, a to až 2 500. Týkat se to bude areálů, které lze rozdělit na více sektorů, tedy třeba sportovních stadionů se sektory s vlastním vchodem i zázemím. Pořadatelé mohou využít až pět sektorů, z nichž v každém může být až 500 lidí. Účastníci akcí se ale podle ministerstva nesmějí pohybovat mezi sektory a musí dodržovat odstup nejméně 1,5 metru od lidí, kteří nejsou z jejich domácnosti.

Roušku v kině nesundáme

U hromadných akcí ve vnitřních prostorách, s výjimkou hledišť kin, divadel nebo koncertních sálů, platí stále povinný odstup dva metry i povinnost nosit roušku. Kina či divadla ale mohou nově nabízet občerstvení, ačkoli diváci dál nebudou moci konzumovat žádné potraviny a nápoje přímo v hledišti. „Toto opatření je třeba stále respektovat, jelikož divadla i kina mohou využívat plnou kapacitu hlediště a není povinné dodržovat dvoumetrové rozestupy mezi diváky,“ uvedl vedoucí pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatření Rastislav Maďar.

Potraviny určené k bezprostřední konzumaci mohou být od pondělka prodávány již také na farmářských a ostatních trzích. Zákazníci však musí dál dodržovat odstup nejméně dva metry. Restaurace budou moci nově nabízet občerstvení formou švédských stolů, provozovatelé wellnessu mohou otevřít parní sauny a koupaliště mohou spustit atrakce s proudící vodou.

Od pondělí bude na fotbalových zápasech povolena přítomnost 2 500 lidí. Na programu jsou tři zápasy druhé fotbalové ligy a ve středu dvě semifinále domácího poháru Olomouc–Liberec a Sparta–Plzeň. Nejvyšší soutěž poté o víkendu odstartuje nadstavbovou část.

Video Vojtěch: Čísla klesají, nehrozí zahlcení nemocnic. - Blesk - Nikola Forejtová

krapotkin ( 13. června 2020 10:37 )

Asi mu konečně došlo (že mu ale trvalo), že se víc lidí udusí pod rouškami, než mu umře na bacila.

grafty8 ( 12. června 2020 22:09 )

No né, co tak naráz. V září je zase narazíme. Mě to neruší.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud