Sobota 22. ledna 2022
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

OSVČ a malé firmy dostaly už 19 miliard. Finanční správě přišlo zatím 850 tisíc žádostí

Autor: ČTK - 
8. června 2020
16:30

Finanční správa do dneška přijala 833 440 žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) a 18 388 žádostí o vyplacení příspěvku společníkům malých společností s ručením omezeným. V případě OSVČ zpráva vyřídila zhruba 832 000 žádostí a vyplatila 18,5 miliardy korun. U žádostí společníků, které přijímá od minulého týdne, správa zpracovala 16 893 žádostí a vyplatila zhruba 365 milionů korun. Vyplývá to z informací, které zveřejnila finanční správa na twitteru.

OSVČ mohou o příspěvek žádat od 9. dubna. Od 12. března do 30. dubna činil maximální příspěvek 25 000 korun, tedy 500 korun denně. Následně ministerstvo financí prodloužilo vyplácení příspěvku i po 30. dubnu do 8. června, a to opět 500 korun denně. Na druhé období ovšem musí OSVČ opět podat žádost, pokud již požádala o příspěvek v prvním období. Ministerstvo financí odhaduje, že o příspěvek by mohlo požádat až 700 000 OSVČ.

Zároveň od minulého týdne mohou žádat o příspěvek společníci malých společností s ručením omezeným. Dostanou stejně jako osoby samostatně výdělečně činné 500 korun denně. Od 12. března do 8. června by mohlo jít až o 44 500 korun.

V této souvislosti správa již dříve upozornila, že společníci malých firem musí pro žádosti podávané datovou schránkou použít tu osobní. Ti, kteří již žádost odeslali z datové schránky společnosti a nepodepsali vlastnoručně čestné prohlášení, musí žádost podat znovu. Dále musí společníci podat žádost podat na úřad v místě pobytu společníka, nikoliv v místě sídla společnosti.

Video „Příště se na vás vys*rem?“ Schillerová o hlášce, angličtině i dopadu viru na peněženky Čechů. - Blesk TV

Nejvíce žádostí jde e-mailem

Podnikatelé mohou požádat o příspěvek e-mailem, poštou, prostřednictvím datové schránky, přes aplikaci Elektronická podání pro finanční správu, na podatelnách a ve sběrných boxech umístěných před finančními úřady. Nejvíce žádostí je e-mailem.

Zástupci obcí a krajů kritizují, že vyplácení bonusu připraví místní samosprávy o příjmy z daní, jejichž výnosy se rozdělují mezi státní rozpočet a právě obce a kraje. Vyplácený příspěvek je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa