Firmy po krizi propouštějí: Není doba odchodů na dohodu, varuje právník! Jak se nenechat „oškubat“?
Krize tvrdě dopadla nejen na firmy a podnikatele, ale především na zaměstnance. Podle Hospodářské komory ČR už na začátku dubna bylo jasné, že každá čtvrtá firma bude propouštět. Šéfové se snaží ušetřit. A protože jsou limitováni zákoníkem práce, snaží se ho obejít a propustit zaměstnance „na dohodu". Jenže za podmínek, které jsou pro zaměstnance krajně nevýhodné!
Vyhodit někoho z práce není tak snadné, jak si zákona neznalí zaměstnanci často myslí. V dnešní době pak bude hodně záležet právě na tom, zda znáte, nebo neznáte svá práva. Věřte, že vaši šéfové to moc dobře vědí. Využijí okamžiku překvapení, vašeho strachu, podřízenosti, stresu.
Bojujte za sebe
Pracujete-li na smlouvu s dobou neurčitou, jste pro svého šéfa nejtěžší oříšek. Tedy v případě výpovědi. Propustit vás může jen z důvodů, které uvádí zákoník práce (např. nadbytečnost, organizační důvody, rušení nebo stěhování firmy apod.).
Pak máte nárok na dvouměsíční výpovědní dobu a odstupné, které může být až ve výši tří průměrných měsíčních platů. To je zbytečně moc peněz, které chce šéf ušetřit, proto vás bude nutit k výpovědi dohodou. Pokud se mu to podaří, jste v háji.
„Výpověď je jednostranná, kdežto dohoda je dvoustranný akt, který vyžaduje souhlas a podpis obou stran,“ vysvětluje právník. Podpis takovéto „dohody" může zaměstnance připravit o desetitisíce na odstupném.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.